UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... w kinie wyświetlano filmy wojenne

 
Elbląg, Klub wioślarski Vorwaerts
Klub wioślarski Vorwaerts

W elbląskim Stadt-Kino (Elbinger Stadt-Kino mieściło się na Alter Markt 39) do wtorku będą wyświetlane bardzo interesujące filmy. W jednym z nich można obejrzeć natarcie naszej floty dalekomorskiej na angielskie okręty wojenne. Zobaczymy w nim, jak te olbrzymy szybko poruszają się i otwierają morderczy ogień. Drugi film ukazuje ekspedycję zeppelinów na Spitsbergen pod wodzą Jego Królewskiej Wysokości Księcia Heinricha von Preussen. W filmach zaprezentowano udane zdjęcia z obszaru działań wojennych. Zachęcamy do skorzystania z tej ciekawej oferty (ENN, sobota, 06.03.1915 r.).

Ostrzeżenie!
       Wykorzystując sytuację, w jakiej obecnie znajduje się nasz kraj, mnożą się wciąż prywatne miejsca informacyjne, które za opłatą udzielają informacji na temat rannych i zaginionych. Ponieważ miejsca te nie są w stanie udzielić dokładanych informacji, z tego względu iż brakuje im danych, korzystanie z tych miejsc jest zbędnym wydatkiem dla zainteresowanych. Do udzielania informacji powołano Centralne Biuro Dowodowe Ministerstwa Wojennego (Berlin, Dorotheenstrasse 48), do którego docierają wszystkie raporty wojskowe i szpitalne, a także listy więźniów z zagranicy. Tak więc to tam można zaczerpnąć dokładnych informacji. Do tego udzielanie informacji przez Centralne Biuro Dowodowe jest bezpłatne (ENN, poniedziałek, 01.03.1915 r.).
      
       Związek Głuchoniemych
       W sobotę Związek Głuchoniemych wybrał swojego nowego gospodarza w osobie głuchoniemego mistrza drukarskiego Hansa Koehlera. Będzie on pełnił obowiązki kasjera i zastępcy protokolanta. Poza tym utworzono sekcję gimnastyczną kobiet i mężczyzn w ramach funkcjonowania związku (ENN, poniedziałek, 01.03.1915 r.).
      
       Klub Wioślarski „Naprzód”
       Nasz wioślarski klub „Naprzód” (niem. Vorwaerts) przedsięwziął w niedzielę, 28 lutego wyprawę nad jezioro Drużno (niem. Drausensee). Kajaki dotarły aż do gospody „Trzy róże” (niem. Drei Rosen). Podczas pierwszej wyprawy, która miała miejsce w poprzednią niedzielę, 21 lutego (wioślarze nie dotarli wtedy zbyt daleko), było jeszcze sporo lodu na jeziorze. Teraz jest go już bardzo mało (ENN, wtorek, 02.03.1915 r.).
      
       Wykład Gutsche’go
       Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na czwartkowy wykład nauczyciela Gutsche’go. Jego tematem będą przygody, których nauczyciel doświadczył podczas długiej nieobecności z dala od ukochanej ojczyzny oraz jego pełen niebezpieczeństw powrót do ojczyzny. Wykład przysporzy zainteresowanym wielu emocji, więc tym bardziej zachęcamy do licznego udziału w nim (ENN, środa, 03.03. 1915 r.).
      
       Dla cierpiących biedę wschodniopruskich rzemieślników
       Zorganizowane przez Berlińską Izbę Rzemieślniczą zebranie w sprawie cierpiących biedę wschodniopruskich rzemieślników przyniosło to tej pory sumę ponad 140 000 marek. Na potrzeby Prus Wschodnich przekazano już około 129 000 marek (ENN, czwartek, 04.03.1915 r.).
      
       Miejski Bauhof ma łącze telefoniczne
      
Miejski Bauhof (plac składowy na materiały i maszyny budowlane) (zarządca pan Strzalkowski) został bezpośrednio podłączony do sieci telefonicznej i otrzymał numer 21 (ENN, czwartek, 04.03.1915 r.).
      
       Szkoły będą świętować setną rocznicę urodzin Bismarcka
      
Ponieważ setna rocznica urodzin księcia Bismarcka [Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (ur. 1 kwietnia 1815 w Schönhausen (Elbe), zm. 30 lipca 1898 w Friedrichsruh) – książę von Bismarck-Schönhausen, książę von Lauenburg; niemiecki polityk, premier Prus, kanclerz Rzeszy zwany Żelaznym Kanclerzem. Przyczynił się do zjednoczenia Niemiec. W polityce wewnętrznej zwolennik ewolucyjnego konserwatyzmu – Wikipedia] przypada w okresie czekających nas ferii wielkanocnych, a dokładnie w dniu 1 kwietnia, minister oświaty zarządził, że we wszystkich podległych mu szkołach i placówkach oświatowych, krótko przed rozpoczęciem ferii, tj. 31 marca, dzień ten zostanie godnie uczczony. Dyrektorzy szkół są zobowiązani, by uczcić obchody w klasach na jednej z ostatnich lekcji historii lub zorganizować je wspólnie dla całej szkoły na ostatniej godzinie lekcyjnej (ENN, piątek, 05.03.1915 r.).
      
       W końcu złapany
       Stary przestępca, robotnik Alfred Tatierkewicz, który już od roku ścigany jest listem gończym przez elbląską prokuraturę za podpalenia i liczne kradzieże, został wczoraj schwytany w Malborku (niem. Marienburg) i osadzony więzieniu (ENN, sobota, 06.05.1915 r.).
      
       Wieści z biura teatru miejskiego
       W niedzielę wieczorem w miejskim teatrze wystawiona zostanie operetka Josefa Straussa pt. „Wiosenny powiew” (niem. „Fruehlingsluft”). Już nazwisko kompozytora gwarantuje dobrą, pełną świeżości muzykę, którą operetka w rzeczy samej się wyróżnia. Najbardziej znanym numerem muzycznym z tej operetki będzie z pewnością Pfeiflied. W niedzielne przedpołudnie będzie można z kolei zobaczyć komedię pt. „Von Wendlingen, Schlueter und Cohn” (ENN, sobota, 06.03.1915 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1915 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś wiadomości z marca 1915. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • [1] – W kinie wyświetlano wojenne filmy… Było to kino przeniesione z ul. Mostowej 15 na Stary Rynek 39.Zwane popularnie Pchlim Pudłem – było najmniejszym kinem (10 m szerokości) w mieście i panowały w nim swoiste zwyczaje. Było tanie i popularne wśród gorzej sytuowanych, ale miało miejsca 1,2 i 3 klasy. Pod ścianami stały długie ławy z najtańszymi miejscami. Kino miało dwa wentylatory ale na wielu seansach powietrze było tutaj gęste nie tylko od „ puszczania wiatrów” ale braku podstawowej higieny widzów itp. Zdarzało się, że jakiś widz czkał inny bekał bo przesadził z czosnkiem i cebulą, ktoś puszczał w dół po pochyłości podłogi kinowej pustą butelkę itd. Pierwszy seans w niedzielne popołudnie zaczynał się o 15,oo a ostatni zaczynał się o 21,oo. Żelazną kinomanką w tym kinie była niejaka Frau Schröter z pobliskiej ulicy Dużej Kumieli. W międzywojniu właścicielką kina była Frau Schwarzkopf. Po lewej stronie budynku kina znajdowała się zmodernizowana pod koniec lat 20.Café Vaterland.
  • Witaj synu księdza
Reklama