UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... wybrano nowego kantora w kościele Mariackim

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... wybrano nowego kantora w kościele Mariackim

Nowy kantor ewangelickiego kościoła Najświętszej Marii Panny, pan Laudien z Królewca (niem. Königsberg) właśnie rozpoczął pracę na nowym stanowisku. Wczoraj, pierwszego dnia zimowego semestru został także wprowadzony przez dyrektora Martensa na stanowisko nauczyciela śpiewu w Królewskim Gimnazjum (AZ, czwartek, 19.10.1893 r.).

Strzał przy Świętojańskiej

Z leżącego w pobliżu ulicy Dworcowej (niem. Bahnhofstraße) zieleńca wczoraj wieczorem został oddany strzał w kierunku mieszkania mieszczącego się przy ulicy Świętojańskiej (niem. Johannisstraße, dziś 3-Maja) emerytowanego urzędnika kolei. Strzał oddał mężczyzna wyposażony w broń małokalibrową. Pocisk przeszedł przez szybę okienną do salonu i trafił w piec, od którego się odbił. Kto był sprawcą tego zdarzenia, jeszcze nie ustalono (AZ, środa, 18.10.1893 r.).

 

Myślał, że to mąka, a to był mak

Pewnemu mistrzowi piekarskiemu z ulicy Giermków (niem. Junkerstraße) w nocy z soboty na niedzielę ukradziono z korytarza worek z makiem. Złodziej, który myślał, że w worku prawdopodobnie znajduje się mąka, wysypał mak przy ulicy Mącznej (niem. Mühlenstraße), ponieważ nie był mu do niczego potrzebny i zatrzymał tylko worek. Część ukradzionego maku jego właściciel odzyskał następnego ranka (AZ, środa, 18.10.1893 r.).

 

Giermków będzie jak nowa

Po zakończeniu prac kanalizacyjnych przy ulicy Giermków (niem. Junkerstraße) rozpocznie się brukowanie tej ulicy. Materiałem, który zostanie położony na tej ulicy, jest brukowiec, podobny jaki położono przy ulicy Wodnej (niem. Wasserstraße) i Rycerskiej (niem. Friedrichstraße) (AZ, środa, 18.10.1893 r.).

 

Nie można popierać agresji

Wczoraj wieczorem krótko po godz. 21 przy ulicy Kowalskiej (niem. Schmiedestraße) doszło do bójki pomiędzy kilkoma praktykantami a pewnym mężczyzną, podczas której praktykant w zawodzie rzeźbiarza Adolf R. z ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße) otrzymał cios nożem w prawe ramię. Nożownik, kolporter W. z ulicy Niskiej (niem. Erste Niederstraße) został aresztowany. Podobny los spotkał pomocnika golibrody Leona R., który obraził i groził urzędnikom, za co został aresztowany. Znaleziono przy nim naładowany rewolwer (AZ, czwartek, 19.10.1893 r.).

 

To była śmiertelna pomyłka

Wczoraj zmarł robotnik Franz Kretschmann z ulicy Płk. Dąbka (niem. Angerstraße), który przed kilkoma dniami, jak informowaliśmy, zamiast wódki wypił środek żrący, przez co został ciężko ranny. Odpowiedzialna za pomylenie butelek jest kobieta zamieszkała przy Dużej Górze Cudów (niem. Gr. Wunderberg), więc odpowie ona za nieumyślne uszkodzenie ciała ze skutkiem śmiertelnym (AZ, czwartek, 19.10.1893 r.).

 

Na ulicach miasta szalał byk

Wściekły byk wywołał wczoraj po południu w pobliżu miejskiej gazowni panikę. Dzikie zwierzę uciekło z miejskiej rzeźni, biegnąc przez ulice miasta aż do podwórza gazowni. Nie dał się nikomu złapać. Czeladnicy rzeźniccy i kilku innych robotników przez dwie godziny próbowali schwytać zwierzę. W końcu udało się to. Incydent zgromadził tłum gapiów (AZ, czwartek, 19.10.1893 r.).

 

Chór rozpoczyna próby

Po dłuższej przerwie elbląski chór pod kierunkiem nowo zatrudnionego dyrygenta kantora Laudiena rozpoczyna swoje cotygodniowe próby śpiewu. Pierwsza odbędzie się już dzisiaj. Próby będą odbywać się w każdy wtorek i piątek o godz. 20 w auli Wyższej Szkoły dla Dziewcząt (AZ, sobota, 21.10.1893 r.).

 

Miodowa oszustka na Bożego Ciała

Wczoraj w kilku domach przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße) pojawiła się oszustka. Kobieta oferowała miód w butelkach, który był zmieszany z mąką tak, że był ohydny w smaku i nie nadawał się do niczego. Do tego miód ten, który kobieta określiła jedynym w swoim rodzaju i będąc bardzo natarczywą rozpływała się nad nim, był dość drogi (AZ, sobota, 21.10.1893 r.).

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
  • A nie macie artykułów z lat 30-tych i 40-tych ???to by było ciekawe
  • @Gość ma rację ,też jestem ciekaw tych czasów mieszkam w domu wybudowanym 1931 ,, Dziadek,, chyba nie był złym człowiekiem jeżeli dom ocalał a wkoło pożoga wojenna
  • Jak można strzelić z Dworcowej do 3 maja ?
  • @nie wiem - Pytanie jak najbardziej uzasadnione, tylko problem jest z osobą piszącą te tłumaczenia - nie wystarczy przetłumaczyć, tylko trzeba jeszcze znać topografię, znać miasto, o którym się pisze teksty. Od wielu lat próbuję zwracać uwagę na problem z powyższym, ale to jak rzucać grochem o ścianę (tzn. tłumacząca osoba jest zaimpregnowana). .. Wspomniana w tekście Bahnhofstraße, to w XIX wieku odnosiła się jeszcze do początkowego odcinka Herrenstraße, czyli dzisiejszej ul. Janowskiej. Natomiast ówczesna Leichnamstraße, to - wbrew pozorom - początkowy odcinek dzisiejszej ul. Robotniczej. Z kolei wiadomość o Große Wunderberg dotyczy dzisiejszej ul. Teatralnej
  • W 1893 r Bahnhofstr. nazywała się dzisiejsza al. Grunwaldzka. A tamta Bożego Ciała, to dziś Robotnicza.
Reklama