UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... zamknięto lokale, bo żolnierze pili wódkę

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... zamknięto lokale, bo żolnierze pili wódkę

Mimo zaostrzonego wojskowego zakazu sprzedaży alkoholu żołnierzom, wciąż zdarzają się lekkomyślni właściciele lokali, którzy podają żołnierzom wódkę. Komendantura miejska poczuwa się do obowiązku tymczasowego zamknięcia dwóch lokali przy ulicy 3-Maja (niem. Johannisstraße) oraz jednego lokalu znajdującego się przy ulicy Hetmańskiej (niem. Neustädtische Wallstraße). Ma to służyć ich właścicielom za ostrzeżenie (ENN, piątek, 11.12.1914 r.).

Opieka dla naszych żołnierzy
       Krótko po tym, jak w życie weszło zachodniopruskie ubezpieczenie wojenne, Browar Englisch Brunnen ubezpieczył swoich przebywających na wojnie żonatych pracowników wraz z dwoma członkami ich rodziny (ubezpieczenie wynosi 20 marek na osobę) (ENN, piątek, 11.12.1914 r.).
      
       Opieka nad dziećmi
       Dzięki wspaniałomyślnej ofiarności naszego społeczeństwa po wybuchu wojny w wielu miejscach można było powołać placówki opiekuńcze dla pozostających bez nadzoru dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Zakładamy, że po zakończeniu wojny placówki te staną przed nie lada wyzwaniem. Naszym obowiązkiem jako narodu będzie zakładanie zakładów opiekuńczych dla dzieci, które stracą ojca, a których matki będą musiały pracować, by utrzymać rodzinę. Przebywanie w tych zakładach będzie chronić dzieci przed niebezpieczeństwami ulicznego życia związanego z brakiem nadzoru ich opiekuna. Będą tam oni wychowywani w duchu patriotycznym i chrześcijańskim. Wojna uświadomiła nam jak ważne są to wartości. Już teraz trzeba zadbać o dobrze wyszkolonych pracowników, którzy mogliby zostać powołani do pracy w takiej placówce. Młodym dziewczętom z dobrym wykształceniem zaleca się zawód, który odpowiada kobiecym cechom charakteru, a który dałby im prawdziwą satysfakcję. Rodzice, którzy szukają dla swojej dorastającej córki takiego zawodu, powinni zwrócić się do seminarium nauczycielskiego kształcącego nauczycielki małych dzieci, które znajduje się w Zachodniopruskim Domu Zakonnym Sióstr Diakonisek w Gdańsku, a który istnieje już od 1902 roku. Młode dziewczęta są tam kształcone w ramach rocznego lub półrocznego kursu zaczynającego się na Wielkanoc lub w dniu św. Michała do zawodu wychowawczyni, która w duchu chrześcijańskim będzie się opiekować dziećmi w ochronkach [niem. Kinderbewahranstalten - ochronka – wczesna forma przedszkola. Był to zakład dobroczynny, zakładany w celu opieki i wychowania ubogich, małych dzieci, pozbawionych opieki matek. Często ochronki były prowadzone przez związki wyznaniowe. Zaczęły powstawać na początku XIX wieku – Wikipedia] lub na świetlicach i w rodzinach (ENN, piątek, 11.12.1914 r.).
      
       Uczniowie Elbląskiej Szkoły Handlowej zwiedzili fabrykę cukru
       Wczoraj po południu uczniowie Elbląskiej Szkoły Handlowej zwiedzili fabrykę cukru w Starym Polu (niem. Altfelde). Podczas sympatycznego i fachowego zwiedzania uczniowie dowiedzieli się wiele na temat powstawania cukru trzcinowego. Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się różnego rodzaju maszyny niezbędne do powstawania cukru (ENN, sobota, 12.12.1914 r.).
      
       Niemiecki jadłospis
       Na terenie Prusko-Heskiego Przedsiębiorstwa Kolejowego [niem. Preussisch-Hessische Eisenbahngemeinschaft - było to wspólne przedsiębiorstwo dyrekcji kolejowej w Mainz przez Królewskie Pruskie i Wielkoksiążęce Heskie Koleje Państwowe – Wikipedia] szefowie przydworcowych lokali nie mogą wykładać jadłospisu w języku francuskim. Wszystkie nazwy mogą być wydrukowane tylko i wyłącznie w języku niemieckim (ENN, sobota, 12.12.1914 r.).
      
       Męża nie wynagrodzą żadne pieniądze
       Pewna właścicielka ziemska z terenów wiejskich zostawiła niedawno w pociągu torebkę, w której znajdowała się portmonetka, a w niej 100 marek gotówki. Poszukiwania zguby nie przyniosły żadnego rezultatu. Gdy wszyscy wokół zaczęli współczuć kobiecie, że zgubiła tak dużą kwotę pieniędzy, odpowiedziała im w ten oto sposób: „Wolałabym stracić dziesięć swoich rzeczy a nawet więcej, gdyby tylko mój mąż, który jest ciężko ranny i przebywa obecnie w lazarecie, cały i zdrowy powrócił do domu.” Podobnej myśli są z pewnością wszystkie kobiety, których mężowie znajdują się na wojnie (ENN, niedziela, 13.12.1914 r.).
      
       Statek na dnie z powodu mgły
       Gęsta mgła, która w piątek i sobotę nieprzerwanie wisiała nad Zalewem Wiślanym, bardzo utrudniała podróż statków. Część parowców musiała przez długie godziny stać w miejscu, wszystkie miały spore opóźnienia, ponieważ musiały powoli się poruszać. Na Kanale Królewieckim (Kanał Kaliningradskij – głębokowodny kanał wodny na Zalewie Wiślanym, łączący port Bałtijsk i port Kaliningrad. Kanał znajduje się na terytorium Rosji i ma długość 24 Mm – Wikipedia] już przed południem z powodu mgły na mieliźnie osiadł mały szczeciński parowiec „Stadt Stolp”. Mimo iż statek poruszał się powoli, tak mocno wbił się w grząski grunt, że udało się go wydobyć dopiero w godzinach wieczornych z pomocą holownika (ENN, poniedziałek, 14.12.1914 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1914 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś wiadomości z grudnia 1914. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama