UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... zawierano wiele małżeństw

Elbląg, Kościół Bożego Ciała
Kościół Bożego Ciała

O fakcie, że obecnie zawieranych jest więcej małżeństw, świadczą następujące dane. W parafii Bożego Ciała 5 października na zapowiedzi dało 14 par a 12 października 12 par. Z kolei ostatniej niedzieli w tym samym kościele wzięło ślub aż siedem par (AZ, środa, 15.10.1890 r.).

Smutna uroczystość
       W „Gazecie Warmińskiej” z dnia 9 października możemy przeczytać, co następuje: „[...] Niedawno pochowano około czteroletniego syna właściciela ziemskiego zamieszkałego w pobliżu miasta. Za trumną podążali jego starsi bracia w wieku 12 i 14 lat, prowadząc za sobą małego kucyka. W karecie zaś jechali rodzice zmarłego dziecka. Gdy korowód dotarł do cmentarza, woźnica zaniósł trumnę do grobu. Za trumną szedł konik z wieńcem na szyi prowadzony przez brata zmarłego, a za nimi rodzice dziecka. Przy grobie czekał już duchowny. Podczas uroczystości pogrzebowych konik nagle przyklęknął, kiwał wiele razy głową, a pogrążeni w smutku uczestnicy pogrzebu zauważyli łzy w jego oczach! [...]” (AZ, niedziela, 12.10.1890 r.).
      
       Zrobiło się cieplej
       Spacerowicze mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ po wielu deszczowych dniach niebo pokazało bardziej pogodną twarz. Słońce świeciło mocno i zachęcało do wyjścia na zewnątrz. W Bażantarni przybyło w ostatnim czasie spacerowiczów, również w Pęklewie (niem. Panklau) i w Kadynach (niem. Kadinen) było tłoczno. […] (AZ, niedziela, 12.10.1890 r.).
      
       Niebezpieczne bójki

       W lokalu przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnahmstrasse) doszło wczoraj do krwawej bójki, podczas której pewien zamieszkały na Zawadzie (niem. Pangritz Kolonie) robotnik August Schubert zadał tak mocny cios nożem w plecy swojemu przeciwnikowi, że ostrze noża złamało się, a raniony mężczyzna padł nieprzytomny na ziemię. Inny młody chłopak w tym samym czasie otrzymał cios szklaną butelką w twarz od mężczyzny zamieszkałego na Wielkiej Górze Cudów (dzisiejsza Teatralna). Butelka rozcięła chłopakowi lewą część twarzy. Obu sprawców aresztowano (AZ, wtorek, 14.10.1890 r.).
      
       Co nowego w teatrze?
       Wczoraj po raz trzeci w naszym teatrze wystawiono sztukę „Kogo całują?”. Prawie wszystkie bilety były wyprzedane. Przedstawienie było wspaniałe, podobnie jak poprzednie dotychczasowe występy (AZ, środa, 15.10.1890 r.).
      
       Chciał opuścić rodzinę, jednak zmienił zdanie
       W świat wyruszył pewien robotnik z okolic Łęcza (niem. Lenzen), nie powiadomiwszy o miejscu swojego pobytu żony i czwórki dzieci, których zostawił w ciężkim położeniu. W ostatnich dniach mężczyzna powrócił z okolic Magdeburga i przywiózł zdziwionej rodzinie 120 marek. Opowiedział, że początkowo faktycznie miał zamiar opuścić swoją rodzinę, jednak traktat Berlińskiego Towarzystwa Traktatowego skłonił go do powrotu do rodziny i dalszego dbania o nią (AZ, środa, 15.10.1890 r.).
      
       Elbląski synod okręgowy
       Wczoraj przed południem o godz. 10.45 w zakrystii kościoła Najświętszej Marii Panny śpiewem i modlitwą został otwarty tegoroczny elbląski synod okręgowy. Został on zainaugurowany przez przewodniczącego superintendenta dr Lenza. Na synodzie obecnych było 45 członków (z 51 istniejących). Obecny był także członek z głosem doradczym i trzech gości. Po ukonstytuowaniu się synodu przewodniczący zdał sprawozdanie dotyczące stanu i potrzeb wszystkich parafii elbląskiego synodu okręgowego, a także dotyczące kościelnych stowarzyszeń i instytucji. Szczegółowe sprawozdanie stało się przyczynkiem do żywej dyskusji. […] Dyskutowano także nad kwestiami zeświecczenia niedzieli. Synod ma zamiar podjąć kroki mające na celu zaradzenie temu narastającemu zjawisku. […] Synod skończył swoje obrady o godz. 15 modlitwą, którą poprowadził kaznodzieja Rahn (AZ, piątek, 17.10.1890 r.).
      
       Święto ku czci hrabiego Moltke w szkołach

       „Reichanzeige” napisał na swoich łamach, co następuje: 26 października hrabia Moltke będzie świętował swoje 90. urodziny [Helmuth Karl Bernhard von Moltke - ur. 26 października 1800 w Parchimiu, zm. 24 kwietnia 1891 roku w Berlinie – pruski generał i feldmarszałek, reformator armii pruskiej, a potem Armii Cesarstwa Niemieckieg, baron (od 1843), hrabia (od 1870). Przez 30 lat był szefem sztabu generalnego – w okresie dążenia Prus do podporządkowania Niemiec, lata 1858–1871, i później do roku 1888. Moltke uznawany jest za twórcę nowoczesnej operacji wojskowej. Udało mu się pogodzić trzy zasadnicze czynniki operacyjne: siły, czas i obszar, które od tej pory stały się podstawowymi wyznacznikami operacyjności. Jego 90. urodziny (26 października 1890) zostały ogłoszone świętem narodowym – Wikipedia]. Zarządzeniem Cesarza z tej okazji dzień wcześniej we wszystkich instytucjach szkolnych odwołuje się wszystkie zajęcia. Zamiast tego odbędą się szkolne uroczystości. Za realizację zadania będzie odpowiedzialny minister oświaty (AZ, piątek, 17.10.1890 r.).
      
tłum. Dominika Kiejdo
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama