UWAGA!

Dawno temu w Elblągu...zbierano gry dla rannych żołnierzy

Elbląg, Widok na kościól św. Mikołaja od strony ul. Rzeźnickiej
Widok na kościól św. Mikołaja od strony ul. Rzeźnickiej

Uciążliwością dla naszych rannych staje się nuda, dlatego w ich imieniu bardzo serdecznie prosimy mieszkańców naszego miasta o dostarczanie dla nich różnego typu gier takich jak np. Halma [gra planszowa wymyślona w 1883 lub 1884 roku przez Amerykanina George'a Howarda Monksa. Rozgrywana jest na kwadratowej szachownicy złożonej z 256 pól – Wikipedia], Damenbrett (strategiczna gra planszowa) itp. Ten, kto chce zrobić z gier dobry użytek, niech dostarczy je do któregoś z lazaretów czy szpitali itp. (ENN, sobota, 26.09.1914 r.).

Projekcja filmu dla naszych rannych
       Elbląski Dom dla Głuchoniemych przygotował wczoraj dla 26 rannych prezentację filmową. Zebrani w Domu ranni przez kilka godzin mieli okazję oglądać filmy o podniosłej i poważnej treści. Pastor Selke zamówił na tę okazję personel kina, który zaprezentował rannym żołnierzom te niecodzienne prezentacje filmowe. Wszyscy ulokowani w Domu dla Głuchoniemych ranni wraz z rannymi z innych lazaretów zostali dziś rano przetransportowani statkiem do Gdańska (niem. Danzig) (ENN, czwartek, 24.09.1914 r.).
      
       Prywatna szkoła dla dziewcząt
       Istniejąca od 28 lat prywatna szkoła dla dziewcząt von Christophe z dniem 1 października zostanie przejęta i dalej prowadzona przez pannę Marianne Dross. Szkoła cieszy się wyśmienitą reputacją (ENN, czwartek, 24.09.1914 r.).
      
       80 nowych związków małżeńskich w Elblągu
       Od czasu mobilizacji w elbląskim stanie urzędu cywilnego zawarto już około 80 nowych związków małżeńskich. Ostatni z nich został zawarty we wczorajszy czwartek. Pewnego dnia zanotowano rekordową liczbę trzydziestu nowych związków małżeńskich. Do urzędu wpływają kolejne zgłoszenia par, których mężczyzna został powołany do służby wojskowej (ENN, piątek, 25.09.1914 r.).
      
       Wizyta ministrów na Wschodzie
       Od poniedziałku do środy na naszych terenach gościli minister rolnictwa, minister finansów oraz inni reprezentanci rządu. Ministrowie odwiedzili rejencje [rejencja - pruska jednostka administracyjna w Prusach Wsch.] Królewca (niem. Königsberg), Gąbina [niem. Gummbinen - miasto w obwodzie kaliningradzkim w Rosji – Wikipedia] oraz Olsztyna (niem. Allenstein). Wczoraj w Olsztynie odbyło się posiedzenie w obecności komisji rządowej i przedstawicieli tamtejszych państwowych i miejskich władz, przedstawicieli takich gałęzi gospodarki jak handel, przemysł i rolnictwo. Podczas posiedzenia uchwalono odbudowę uszkodzonych i zniszczonych budynków oraz rozległą akcję pomocy. Saperzy i oddziały wojskowe zajmujące się budową i naprawieniem odcinków kolejowych dniem i nocą pracują nad tym, by zniszczone mosty kolejowe mogły wkrótce zostać oddane do użytku (ENN, piątek, 25.09.1914 r.).
      
       Wiadomości z parafii św. Mikołaja
      
Ponieważ wikariusz Temmo został z racji wojny przeniesiony do szpitala Najświętszej Marii Panny w Malborku (niem. Marienburg), zastąpi go na razie wikary Maggas z Malborka (ENN, sobota, 26.09.1914 r.).
      
       Podziękowania od księcia koronnego
       Wspominaliśmy już na naszych łamach, że firma Loeser und Wolf dała armiom księcia koronnego (Wilhelm Hohenzollern) i pułkownika von Hindenburga [Paul von Hindenburg - niemiecki wojskowy, feldmarszałek, i polityk, w latach 1925-1934 Prezydent Rzeszy – Wikipedia] do dyspozycji po 200 sztuk cygar. Z polecenia księcia otrzymaliśmy depeszę z podziękowaniami następującej treści: „Książę koronny poprosił mnie o przekazanie szlachetnym darczyńcom naszych żołnierzy serdecznych podziękowań za hojne i przyjęte z wielką radością dary. Cygara prosimy przekazać na luksemburski adres księcia. Prosimy również o podanie naczelnemu dowództwu informacji odnośnie prawdopodobnego terminu dostarczenia przesyłki. Podpisał major von Planitz” (ENN, sobota, 26.09.1914 r.).
      
       Żona następcy tronu w Prusach Zachodnich

       Jak zameldowało Biuro Telegraficzne Wolffs’a żona następcy tronu udała się dzisiaj rano do Prus Zachodnich, by złożyć wizytę w tamtejszych lazaretach (ENN, niedziela, 27.09.1914 r.).
      
       Lista poległych i poszkodowanych wskutek wojny
       Piąta część listy poległych i poszkodowanych wskutek wojny elblążan zawiera następujące dane, które na życzenie publikujemy: sierżant Paul Gross z Elbląga, lekko ranny, żołnierz August Büttler z Elbląga, zaginiony, muszkieter Walter Marienfeld z Elbląga, lekko ranny, muszkieter Gottfried Oder z Zawady (niem. Pangritz-Kolonie), zaginiony, muszkieter Robert Augustin, lekko ranny, kanonier Ferdinand Rogalski z Elbląga, ciężko ranny, oficer rezerwowy Hermann Decker z Elbląg, nie żyje, […], muszkieter Friedrich Plank z Elbląga, nie żyje […] (ENN, wtorek, 29.09.1914 r.).
      
       Superintendent Bury znów w domu
       Superintendent Bury [duchowny protestancki sprawujący władzę nadzorczą w stosunku do pastorów określonego obszaru – superintendentury. Ze względu na rangę i obowiązki oraz ze względu na wielkość podlegającego mu terytorium tytuł superintendenta stanowi odpowiednik tytułu rzymskokatolickiego biskupa diecezjalnego lub dziekana, kierującego dekanatem – Wikipedia] przybył ze swojego urlopu zdrowotnego do Elbląga. Pan Bury przebywał na leczeniu w Sopocie (niem. Zoppot). Przejął już swoje urzędnicze obowiązki (ENN, środa, 30.09.1914 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1914 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś wiadomości z września 1914. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • [2] - Wizyta ministrów na Wschodzie - Armia carska w części Prus Wschodnich była krótko, ale zniszczenia przez nią dokonane były olbrzymie. Ucierpiał m. in. zespół klasztorny w Krośnie k. Ornety, na szczęście dalej już zagony kozackie nie dotarły. Ich następcy – krasnoarmiejcy 20 lat później dokończyli dzieło zniszczenia. Stąd ta wzmiankowana w tłumaczeniu z ENN wizyta ministrów. Po I wojnie światowej miasta wschodniopruskie nawiązały kontakty partnerskie z miastami z Rzeszy i zaczęła się ich szybka odbudowa. I tutaj mała retrospekcja historyczna z okresu wojen napoleońskich. W bitwie pod Frydlandem (dzisiaj Prawdinsk) 14.6.1807 r. , gdzie Prusacy stawali razem z Rosjanami przeciwko Francuzom pod d-ctwem Napoleona - poległ gen. mjr wojsk carskich – Matkowski, któremu później niemieckie władze Frydlandu postawiły na miejscowym cmentarzu okazały pomnik z piaskowca – 3 metrową piramidę. Pomnik ten cudem został uratowany w 1914 r. , gdy wojska carskie zajęły miasto, czyli w czasie, którego dotyczą obecne tłumaczenia z ENN. Ciekawe czy rosyjscy (po 1945 r. ) mieszkańcy Frydlandu-Prawdinska przejawiają podobną troskę o upamiętnienie jakby nie było - ich ziomka? [3] – W czasie I wojny światowej były 3 rejencje rządowe /królewiecka, gabińska i olsztyńska/ - po 1920 r. powstała czwarta – kwidzyńska, do której należał Elbląg. [4] Senior i Superintendent Ludwik Wilhelm Viktor Bury był pastorem w elbląskim kościele NMP w latach 1897-1916.
  • [1] - Elbląski Dom dla Głuchoniemych – chodzi tutaj o świeżo oddany gmach, w którym po 1945 r. znajdowała się komenda milicji, policji itd. – przy ul. Królewieckiej 106.Wspomniana prezentacja filmowa odbyła się w tutejszej dużej sali (auli), która wprawdzie zachowała się ale w wyniku wielu przebudów prezentuje się obecnie nad wyraz skromnie.
Reklama