UWAGA!

Historia elbląskich ulic (odc. 14): Dojazdowa

 Elbląg, Autobus z elbląskiej filii Büssing NAG
Autobus z elbląskiej filii Büssing NAG (fot. archiwum autora)

W dzisiejszym odcinku „Historii elbląskich ulic” kontynuujemy opowieść o fabrykach Franza Komnicka. Na wędrówkę ulicą Dojazdową, gdzie były produkowane samochody i mieściła się willa Komnicka, zaprasza Karol Wyszyński, przewodnik PTTK Elbląg.

Przed 1945 rokiem ulica nosiła nazwę Zufuhrstrasse. Po wojnie nazwa została spolszczona i do dzisiaj jest używana jako Dojazdowa. Przed erą Franza Komnicka w tym rejonie, określanym wówczas jako Końskie Błonia, istniała fabryka lnu. W 1906 roku zakład zbankrutował, wtedy kupił go Komnick. Przy Dojazdowej rozpoczął produkcję samochodów osobowych, ciężarowych, specjalistycznych, wytwarzał też pługi motorowe. Eksportował swoje wyroby do całej Europy, a szczególnie do Rosji.
      
       Część zniszczona, część wywieziona
      
Po pierwszej wojnie światowej, na skutek światowego kryzysu, Franz Komnick musiał odsprzedać tereny przy ul. Dojazdowej innej firmie samochodowej - Büssing-NAG z Brunszwiku, która urządziła tu montownię swoich wyrobów, samochodów ciężarowych i autobusów. A w czasie II wojny światowej montowała samochody pancerne.
       Podczas walk o Elbląg zniszczono 60 procent zakładów Komnicka przy ul. Fabrycznej i 50 procent zakładów przy ul. Dojazdowej. To, co zostało – maszyny i urządzenia – wywiozła Armia Czerwona, wiele rzeczy rozkradziono. Polska administracja otrzymała te tereny od Rosjan dopiero w 1946 roku.
       Ciekawostką jest to, że dzieło firmy Büssing-NAG, która była właścicielem terenów przy Dojazdowej, kontynuuje obecnie znana firma MAN, produkująca autobusy i ciężarówki.
      

  Elbląg, Jedna z hal fabryki Komnicka, później Büssing NAG, po 1945 r. EZNS. Widok od strony rzeki Elbląg, obecnie budynek jest w gorszym stanie
Jedna z hal fabryki Komnicka, później Büssing NAG, po 1945 r. EZNS. Widok od strony rzeki Elbląg, obecnie budynek jest w gorszym stanie (fot. autor)

Willa i schrony
      
Przy ul. Dojazdowej znajdowała się także willa, w której mieszkał Franz Komnick. W czasach PRL na jej miejscu wybudowano lakiernię dla Elbląskich Zakładów Napraw Samochodowych, jedynego wówczas przedsiębiorstwa w kraju, które zajmowało się remontem autobusów. Obecnie większość hal po EZNS niszczeje, w niektórych jest prowadzona działalność gospodarcza.
       Nie ma już za to śladu po schronach przeciwlotniczych, które znajdowały się przy skrzyżowaniu Dojazdowej z Panieńską. Zostały rozebrane na początku XXI wieku.
       W dalszej części ulicy Dojazdowej znajduje się między innymi kotłownia Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, która jest w stanie zapewnić energię cieplną dla jednej trzeciej miasta. W oko wpadają także trzy ciekawe budynki powstałe w latach 30. XX wieku – elewator zbożowy i magazyny, które do 1945 roku zajmował Wehrmacht. Pomiędzy nimi znajduje się budynek dawnej piekarni, która wówczas zaopatrywała niemiecki garnizon.

WyKa

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama