UWAGA!

Historia okolic Elbląga: Kisielice (odc. 146)

  Elbląg, Rynek w Kisielicach przed wojną
Rynek w Kisielicach przed wojną

To jedno z najstarszych miast, należących w latach 1975-98 do województwa elbląskiego. O historii Kisielic opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Kisielice leżą nad rzeką Gardęgą (zwaną także jako Gardeja, Gardzięga, Jardęga, czy Gardenga), obecnie znajdują się w powiecie iławskim, w województwie warmińsko-mazurskim. W latach 1975-98 należały do województwa elbląskiego.
       Miasto założyły w połowie XIII wieku niemiecki ród Stangów, któremu za zasługi dla biskupstwa nadano 650 łanów ziemi wraz z prawem założenia miasta. Wcześniej w tym rejonie znajdowały się pruskie siedliska Kieszlycz (stąd obecnie Kisielice), Lynse (Limża), Gohryn (Goryń), bona Scharnt (Łodygowo) oraz Plautes (Pławty Wielkie).
       Miasto zbudowano w latach 1315-1320. W 1331 r. Johan i Ludwig Stange odebrali dokument nadający Kisielicom prawa miejskie. Kisielice miało rynek z ratuszem, do końca XVII wieku było otoczone murami z trzema bramami: Wodną, Biskupią i Prabucką. Było miastem handlowym, choć nie brakowało problemów z dojazdem do niego z powodu braku dobrych dróg. Dopiero w 1692 r. powstał dobrej jakości trakt łączący Kisielice z Kwidzynem, Suszem i Iławą.
       Kościół w Kisielicach pobudowano już w 1331 r. Posiadał drewnianą dzwonnicę, która spłonęła w 1653 r., a nową wzniesiono w 1857 r. Obecnie jest to kościół katolicki pw. Matki Bożej Królowej Świata. Świątynia doznała poważnych uszkodzeń w czasie zdobywania miasta przez Armię Czerwoną 23 styczna 1945 r. Do odbudowy świątyni przystąpiono w 1958 r.
       W 1743 r. miejscowość stała się miastem garnizonowym, zaczął tu stacjonować I Regiment Kirasjerów i IX Regiment Dragonów.
       W 1899 r. Kisielice uzyskały połączenie kolejowe z Prabutami i Kwidzynem. Pozytywnie wpłynęło to na rozwój miasta - powstał browar, mała fabryka mydła, prawie 100 małych zakładów rzemieślniczych i siedem wiatraków, nieco później też dwa młyny, cegielnia, tartak, mleczarnia, fabryczka maszyn rolniczych. W 1926 r. miasto uzyskało połączenie autobusowe z Suszem.
       Po 1945 r. z Kisielic wywieziono cegłę ze zniszczonych budynków do Warszawy na jej odbudowę. Rok później Kisielice utraciły prawa miejskie. Przywrócono je dopiero w 1986 r.
      
       Plebiscyt
       Kisielice objęte były też plebiscytem w 1920 r. Przed jego przeprowadzeniem na terenie miasta odbywały się akcje propagandowe zachęcające do głosowania za Polską. Została założona biblioteczka Towarzystwa Czytelni Ludowych, przeprowadzano odczyty, a także kursy języka polskiego. Aktywnym działaczem był członek Rady Ludowej ks. proboszcz Jan Mazella (1883-1939). 11 lipca 1920 r. wywiesił w Kisielicach polską flagę, za co został pobity i zmuszony pod groźbą użycia broni do jej spalenia. Po plebiscycie musiał opuścić Kisielice i udał się na tereny Polski. Inni działacze polonijni na terenie miasta po Plebiscycie też doznawali szykan.

  Elbląg, Budynek dworca kolejowego przed wojną. Obecnie połączenie kolejowe przez Kisielice nie istnieje
Budynek dworca kolejowego przed wojną. Obecnie połączenie kolejowe przez Kisielice nie istnieje


      
       Szkolnictwo
       W kronikach z początku XX wieku odnotowuje się istnienie dwóch szkół podstawowych oraz gospodarstwa wiejskiego, a w 1925 r. powstanie w Kisielicach szkoły średniej. Obecnie w mieście istnieją: Zespół Szkół, Zespół Szkół Rolniczych im. Heleny i Stanisława Sierakowskich, Szkoła Specjalna Przysposabiająca Do Pracy W Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym, Branżowa Szkoła I stopnia (ponadgimnazjalna).
      
       Nazwy
       Przed 1945 r. Kisielice nosiły nazwę Freystadt in Westpreußen. Na obecną zmieniono ją w 1946 r. Nawiązuje ona do staropruskiej nazwy „Kysselecz alias Dreystath civitas”, widniejącej na mapie Sędziwoja z Czechła z XV w. Poprzednio występowały też takie określenia jak Freystadt, Vrienstadt.
      

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • W Niemczech nie jest w żaden sposób ewidencjonowane równoległe posiadanie innych oprócz niemieckiego obywatelstw, ani też informacji dotyczących pochodzenia narodowego lub etnicznego, co prowadzi do zaburzenia statystyk demograficznych, które jedynie na podstawie ewidencjonowanego niemieckiego obywatelstwa pokazują, iż państwo to jest jednym z najbardziej monoetnicznych państw Europy, zaś w rzeczywistości sytuacja wygląda dużo bardziej zróżnicowanie
 • doczekały się Kisielice nawet ojca chrzestnego. .. ..
 • To z kisielic pochodzi słynny mafiozo "kulawy". Dobry człowiek, jak janosik, dawał pracę biednym, zabierał bogatym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Edek 2000(2019-02-12)
Reklama