[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Historia okolic Elbląga: Od Klekotek do Karwin (odc. 178)

 
Elbląg, Przedwojenne widoki z Karwin
Przedwojenne widoki z Karwin

W dzisiejszym odcinku naszego cyklu odwiedzamy miejscowości z gminy Godkowo i Wilczęta. O ciekawostkach z nimi związanych opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Klekotki

Jest to wieś położona nad rzeką Wąską, na Wysoczyźnie Elbląskiej, w gminie Godkowo. Istniał tu w przeszłości gród pruski, na jego terenie pobudowano młyn i osadę. Po raz pierwszy wzmianka o osadzie w źródłach pisanych pojawiła się w 1539 r. Była to wówczas własność Ecke von Reppichaua, w 1591 r. całość stała się własnością rodu zu Dohna i pozostała w jego władaniu do 1945 r.

Młyn przebudowano w 1619 r., przez długi czas był dzierżawiony przez rodzinę Patschke. Pierwszym dzierżawcą był Gollib, którego ojciec Johann Christian przybył do Klekotek z Turyngii.

Młyn przeszedł na własność dzierżawców w 1850 r., w roku następnym przeprowadzono jego szeroką renowację. W 1905 r. młyn wyposażono w turbinę wodną i na tą potrzebę pobudowano śluzę. Prąd wytwarzany przez tę turbinę był przesyłany do pobliskich miejscowości: Markowa, Stróżyny, Złotej, Zimnoch, Borzynowa. W 1910 r. dzierżawę młyna przejął Eduard Kahru, wiązało się to z likwidacją działalności wiatraka w Skowronach, którego Kahru był do tej pory właścicielem. W 1928 r. w Klekotkach pobudowano tartak, a jego właścicielami do 1945 r. była rodzina Jordanów.

Nowi osadnicy w miejscowości pojawili się w 1945 r., pochodzili z Wileńszczyzny, następni uzupełnili ich w związku z „Akcją Wisła”.

Młyn w niewielkim stopniu działał do lat 70. XX w. Odbudowany w niepełnym zakresie przed 1980 r. przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Elblągu, stał się ośrodkiem szkoleniowym Urzędu Wojewódzkiego w Elblągu. W 1995 r. zakupiła go prywatna spółka Tirsped, przeprowadziła jego remont i przebudowę. Obecnie obiekt pełni funkcję hotelu z restauracją i zapleczem rekreacyjno-sportowym. Dobudowano też elektrownię wodną.

Do zabytkowych obiektów we wsi zaliczamy: budynek młyna z XVII w., dawne zabudowania gospodarcze będące obecnie własnością hotelu, dom młynarza, ślady po pruskim grodzisku nad brzegiem rzeki Wąskiej nieopodal wsi.

Do 1945 r. wieś nosiła miano Rudolfs-Mühle.

 

Zimnochy

Jest to wieś położona w gminie Godkowo, na terenie Wysoczyzny Elbląskiej i jeziorem Zimnochy (powierzchnia 23,5 ha, głębokość prawie 6 m, przepływa przez nie rzeka Wąska).

Po raz pierwszy wieś wymieniona w źródłach w 1378 r. W 1508 r. te dobra na prawie magdeburskim otrzymał Gothardt Raenbigk, w 1539 r. były własnością Ecka von Reppichaua i jego spadkobierców.

W 1820 r. Zimnochy były folwarkiem szlacheckim. W XVIII w. ród zu Dohna zbudował tutaj dwór, który uległ zniszczeniu w drugiej połowie XX w. Nowi osiedleńcy pojawili się tu po 1945 r. w ramach „Akcji Wisła”.

Wieś przed 1945 r. nosiła nazwę Weeskenitt, poprzednio Wayskenyten, Wayskenyken, Weiskenite, Weyskenitten, Weessgenitt.

 

Karwiny

  Elbląg, Kuźnia w Karwinach przed wojną
Kuźnia w Karwinach przed wojną

To wieś położona w gminie Wilczęta, na Wysoczyźnie Elbląskiej. W 1514 r. wielki mistrz Heinrich von Plauen nadał ją Peterowi zu Dohna za zasługi dla zakonu, majątek pozostawał we władaniu rodu do 1945 r.

Pałac w Karwinach pobudowano w drugiej połowie XVII w., został zniszczony w 1945 r., zachowały się jedynie ruiny kaplicy dworskiej.

Do 1945 r. wieś nazywano Karwinden, następnie nazwę spolszczono.

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama