UWAGA!

Historia okolic Elbląga: Od Złotowa do Szaleńca (odc. 82)

 Elbląg, Dom podcieniowy w miejscowości Klecie
Dom podcieniowy w miejscowości Klecie (fot. autor)

Dzisiaj w naszym cotygodniowym cyklu odwiedzamy miejscowości położone w gminie Stare Pole, która do 1999 roku leżała w granicach województwa elbląskiego. Poznajcie ciekawostki związane z Kleciem, Złotowem i Szaleńcem. Oprowadza Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Klecie
       Wieś do 1945 r. nosiła nazwę Kettendorf i miała się ona wywodzić od nazwiska pierwszego osiedleńca – Clette. Po raz pierwszy w zapisach pojawia się w 1393 r. jako wieś założona na prawie chełmińskim, miała w posiadaniu 31 włók ziemi. W połowie XIX w. posiadała 54 włóki i zamieszkiwało ją ponad 130 mieszkańców, w tym sprowadzeni w XVI w. mennonici We wsi było 12 domów w kształcie ulicówki, czyli zwartej zabudowy z budynkami po obu stronach drogi, przypominającej miejską ulicę. Na terenie Żuław rozróżniamy jeszcze ulicówkę wodną, która różni się tylko tym, że droga gruntowa zastąpiona jest rzeką bądź kanałem wodnym.
       W miejscowości zachował się duży dom podcieniowy, niestety obecnie w niezbyt dobrym stanie, ale zaliczany do największych domów na Żuławach. Został zbudowany w połowie XVIII w. dla Dawida Zimmermanna przez Georga Pöcka. Po przeciwnej stronie domu znajdziemy dawne zabudowania po mleczarni, obecnie opuszczone. Jedynie komin został zagospodarowany przez rodzinę bocianów.
       W miejscowości zachował się dom po dawnym obejściu holenderskim, dawna obora i stodoła zostały niestety rozebrane. Zabudowa powstała pod koniec XIX w.

  Elbląg, Zabudowania dawnej mleczarni w Kleciu
Zabudowania dawnej mleczarni w Kleciu (fot. autor)


      
       Złotowo
      
Wieś założona w latach 30. XIV w. Prawa lokacyjne otrzymała w 1342 r., nadał je wielki mistrz Ludwik Koening (1280-1290(?)- 1342). Do 1945 r,. nazywano ją Reichfelde. W XIX w. zamieszkiwało ją prawie 180 osób, w tym troje menonitów. We wsi znajdował się dom podcieniowy pochodzący z końca XVIII w., niestety uległ niemal doszczętnemu zniszczeniu w wyniku pożaru w 2014 r. Na szczęście dzięki zapałowi właścicieli oraz pomocy konserwatora zabytków trwa jego odbudowa, która zmierza do szczęśliwego finału.
      
       Szaleniec
      
Miejscowość lokowana w 1360 r. na prawie chełmińskim, była początkowo folwarkiem krzyżackim. Przed wiekami nazywano ją Thörichte Hof, następnie Thörichthof (czyli szalony dwór). W miejscowości zachowały się resztki starego cmentarza mennonitów z kilkunastoma pięknymi stelami wykonanymi z piaskowca. Cmentarz położony jest przy brukowanej uroczej tym samym drodze. Zachował się również dom podcieniowy z końca XVII w. wykonany w technice szachulcowej.
       Szaleniec jest wsią typu „owalnica”, gdzie występują dwie drogi, pomiędzy którymi istnieje wydłużony plac, a zabudowy gospodarcze są położone na zewnątrz tych dróg.
      
      

WyKa

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • A może Autor przeczytałby swój artykuł przed opublikowaniem. .. We wsi było 12 domów w kształcie ulicówki. .. przy brukowanej uroczej tym samym drodze.
  • @pozdrawiam - A może byś wytłumaczył, co oznacza określenie " 12 domów w kształcie ulicówki " ? Ulicówka jest typem zabudowy odmiennym od owalnicy. Czy chodziło ci o to, że wieś Szaleniec jest ulicówką a nie owalnicą ?
  • W Szaleńcu nie ma żadnego domu podcieniowego, a tym bardziej tak starego, nie ma też resztek cmentarza, bo cmentarz zachował się w przyzwoitym, jak na Żuławy, stanie! Przecież te artykuły to jakaś farsa, a "12 domów w kształcie ulicówki" to "truskawka na torcie"!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    0
    zoburzeniem(2017-11-12)
Reklama