UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Historia okolic Elbląga: Ogrodzieniec i Limża (odc. 149)

Elbląg, Pałac w Ogrodzieńcu przed wojną
Pałac w Ogrodzieńcu przed wojną

Kontynuujemy naszą wędrówkę po miejscowościach byłego województwa elbląskiego. Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK, opowiada o ciekawostkach związanych z gminą Kisielice. Dzisiaj odwiedzamy Ogrodzieniec i Limżę.

Ogrodzieniec
      
Wieś została założona w wyniku nadania tych terenów przez kapitułę pomezańską niejakiemu Albrechtowi. Został on także dziedzicznym posiadaczem karczmy.
       To właśnie w Ogrodzieńcu siedzibę swojego rodu założył płk Otto Friedrich von Hindenburg, Kiedy zmarł bezpotomnie, wieś przejęły jego siostry Zofia i Barbara. Kolejnym właścicielem był wnuk Barbary - Otto Gottfried von Beckendorf, który jednocześnie odziedziczył nazwisko Hindenburg z herbem, bo taki był warunek założyciela siedziby.
       Na początku XIX w. Otto Gottfried wzniósł dwór, który następnie przebudował na pałac. Kolejnym spadkobiorcą majątku został Otto Ludwig, a następnie jego syn Albert. Albert miał trzech braci. Jednym z nich był Robert, ojciec Paula von Hindenburga, przyszłego feldmarszałka i prezydenta III Rzeszy w latach 1925-34.
       Wspomniany Albert w 1830 r. pojął za żonę Luizę von Polenz z Łęgowa. Ich syn Gunther odziedziczył Łęgowo, natomiast jego siostra Lina została dziedziczką Ogrodzieńca, i była to jej własność do 1927 r.
       W 1927 r. Elard von Backendorf zainicjował zbiórkę pieniędzy na odkupienie posiadłości Ogrodzieniec od Luizy, wdowy po Albercie. Następnie odkupiony majątek podarowano feldmarszałkowi Paulowi von Hindenburgowi.
       Rok później wzniesiono nowy pałac i stał się on w zasadzie miejscem urzędowania feldmarszałka, kiedy to sprawował funkcję prezydenta III Rzeszy. Po śmierci został pochowany w pobliskim Tannenbergu (pomiędzy Olsztynkiem a Sudwą), gdzie wzniesiono mauzoleum jego imienia.
       Spadkobiercą Ogrodzieńca został syn Paula generał major Oskar Wilhelm Robert Paul Ludwig Hellmuth von Beneckendorff und von Hindenburg (1883-1960).
       Samo mauzoleum w 1945 r. wysadziły wycofujące się wojska niemieckie. Natomiast pałac w Ogrodzieńcu po splądrowaniu wysadziły wojska radzieckie.
       Ogrodzieniec przed 1945 r. nazywano Neudeck.
      
       Limża
      
Wieś jest położona nad rzeką Gardeją. Założona przypuszczalnie w XIII w. na terenie dawnej osady pruskiej. Zniszczona w 1410 r. ponownie lokowana w 1422 r. jako wieś pańszczyźniana. Pod koniec XV w. wraz z pobliskim jeziorem stała się własnością Hansa von Kospotha, aby w XVIII w. stać się własnością państwa pruskiego. Następnie losy Limży wiążą się z rodem Hindenburgów.

  Elbląg, Dwór w Limży przed wojną
Dwór w Limży przed wojną


       Za czasów Otto Fridricha von Hindenburga zaistniała tu szkoła, dla której nowy budynek pobudowano w 1880 r. Pod koniec XIX w. właścicielem wsi został Wilhelm von Dallwitz.Po ślubie córki Dallwitza wieś stała się własnością rodu von Brockdorff-Ahlefelda. Ostatnim właścicielem od 1933 r. był Gottlieb von Brockdorff.
       Do dzisiaj we wsi można oglądać pozostałości pałacu rodowego z początku XX wieku, otoczonego parkiem.
       W 2001 roku w Limży zainstalowano maszt radiowo-telewizyjny o wysokości 320 m.
       Do 1945 r. wieś nazywano Limbsee.

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama