UWAGA!

O elbląskiej służbie zdrowia bez narzekania

 
Elbląg, O elbląskiej służbie zdrowia bez narzekania

Drobna scysja z lekarzem czy pielęgniarką urasta często przez stugębną plotkę i zaciemnia poważną prawdę o rzeczywistych wynikach w pracy naszej służby zdrowia - czytamy w Dzienniku Bałtyckim z 16 kwietnia 1965 roku.

Nie mamy zamiaru usprawiedliwiać winnych, ale popatrzmy i na drugą stronę medalu. Lekarzy w Elblągu wciąż jest za mało. Dla przykładu - Miejski Szpital, gdyby zastosować obowiązujące wskaźniki, powinien zatrudnić dodatkowo 50 fachowych pielęgniarek. A mimo to właśnie elbląski szpital ma doskonałe wyniki w leczeniu. Niech zresztą przemówią oficjalne wyniki liczbowe. Od czterech lat wskaźnik śmiertelności jest niższy od krajowego. Krajowy waha się w graniach 2,3 do 2,1, a w Elblągu 1,8 do 1,3. Również okres pobytu w szpitalu jest krótszy w Elblągu, co świadczy o skuteczności leczenia.
      
       Jeszcze bardziej przemawiają dane dotyczące walki elbląskiej służby zdrowia z śmiertelnością niemowląt. Okazuje się, że w 1935 roku przodującym kraju kapitalistycznym w USA wskaźnik śmiertelności niemowląt wynosił53,2 promile, a w Polsce 131,4, co świadczyło o naszym zacofaniu. Minęły lata. W 1960 roku wskaźnik krajowy wynosił już tylko 32 wypadki śmierci na 1000 żywych urodzin. Te stosunek utrzymuje się do dziś. Ostatnie sprawdzone dane z 1964 roku wskazują, że wskaźnik krajowy wynosił 47,3, wskaźnik dla województwa gdańskiego - 37,5, a dla Elbląga - 25, czego nie osiągnęły nigdy kraje kapitalistyczne.
      
       Prawdziwy to powód do dumy. Oceniajmy dlatego we właściwych proporcjach nasze drobne konflikty, bo generalnie elbląska służba zdrowia dobrze zasłużyła się społeczeństwu.

       ***
       W artykule została zachowana oryginalna pisownia.
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama