UWAGA!

Przyszłość elbląskiej starówki

 Elbląg, Przyszłość elbląskiej starówki

Elblążanie interesują się bardzo losem wielkiego "pustkowia" po elbląskiej starówce. Zasięgnęliśmy więc w tej sprawie "języka" w Wydziale Budownictwa i Architektury - czytamy w Dzienniku Bałtyckim z 13 października 1965 roku.

Odpowiedź nie jest łatwa. Zacznijmy więc od omówienia prowizorki. W chwili obecnej trwają roboty przy powierzchniowym odgruzowaniu terenu, nawożenia ziemi ogrodowej i zasiewaniu trawy. Istnienie tego wielkiego prowizorycznego skweru obliczane jest na 6-7 lat. Po tym terminie rozpocznie się zabudowa.
       Druga sprawa, to zabudowa ul. Wigilijnej. Gdańska Pracownia Konserwacji Zabytków opracowuje obecnie resztę dokumentacji. Odbudowa tego ciągu nastąpi w latach 1966-68, a więc już od przyszłego roku, w którym rozpocznie się budowa kamieniczek oznaczonych numerami 21 i 22 od strony ul. Rycerskiej. Według nowych projektów trzy kamieniczki będą przeznaczone na muzeum.
       Trzecia sprawa, to bulwar spacerowy nad rzeką Elbląg. W tym roku po drugiej stronie tak zwanego kanału zostaną wysadzone drzewa, aby oddzielić niejako rzekę od zabudowy przemysłowej. Od strony miasta trwa obecnie wywożenie gruzu. Drugi etap, to budowa obrzeży i wreszcie samego bulwaru. Całość robót potrwa do 1968 roku.
       Czwarta sprawa to zabytkowy budynek Galerii EL. Czynione są starania w Ministerstwie Kultury o uzyskanie kredytu w wysokości 2 mln zł na wykonanie konstrukcji dachowej i na pokrycie dachu. Sklepienia nie byłyby w tej fazie wykonane. Korzyść i tak olbrzymia, gdyż Galeria EL uzyskałaby nowe sale ekspozycyjne.
       Ostatnia wreszcie sprawa dotyczy zabudowy samej starówki. Nowa koncepcja Miejskiej Pracowni Urbanistycznej jest bardzo ciekawa. Projektuje się wzniesienie dwóch jedenastopiętrowych punktowców, jednego obok poczty, drugiego na wysokości ul. Wigilijnej. Stanowić one będą oprawę starówki od strony miasta.
       Stojąc na placu Słowiańskim, po lewej stronie kościoła św. Mikołaja będziemy widzieć gmach Domu Technika, a przed nim aż do ul. Rycerskiej parking, który nie będzie nam zasłaniał widoku na zabytkowe kamieniczki ul. Wigilijnej. Pozostałe tereny starówki będą przeznaczone pod budowę nowoczesnego centrum handlowego i usługowego. Budownictwo mieszkaniowe będzie tu projektowane marginesowo. Niestety na pełną realizację tego planu trzeba jeszcze dość długo poczekać.
j.r.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • "Projektuje się wzniesienie dwóch jedenastopiętrowych punktowców, jednego obok poczty, drugiego na wysokości ul. Wigilijnej. Stanowić one będą oprawę starówki od strony miasta. " - opaczność czuwa i na szczęście ten idi0tyczny projekt nie został zrealizowany.
 • Artykuł ten jest przykładem jakie bezmózgowie PZPR - owskie rządziło w latach powojennych, następcami było to SLD, a ostatnio PO i wten sposób Elbląg upada rok po roku, żal mi mieszkańców i naszego miasta Elbląga
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  jarock600(2015-10-13)
 • "Projektuje się wzniesienie dwóch jedenastopiętrowych punktowców, jednego obok poczty, drugiego na wysokości ul. Wigilijnej. Stanowić one będą oprawę starówki od strony miasta. " "Pozostałe tereny starówki będą przeznaczone pod budowę nowoczesnego centrum handlowego i usługowego. " Mielibysmy to co w Malborku, albo Pasleku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  realista1(2015-10-13)
 • Tak chciano dorżnąć ten teren.
 • Stare miasto trup, ale to co na zdjęciu to już jak bezczeszczenie zwłok. :p
Reklama