UWAGA!

Na dworcu kolejowym ruszył punkt informacyjny dla uchodźców

 Elbląg, Punkt dla uchodźców na dworcu PKP, fot Michał Skroboszewski
Punkt dla uchodźców na dworcu PKP, fot Michał Skroboszewski

Od wtorku (12.04) na dworcu kolejowym w Elblągu działa punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy. Jest to inicjatywa władz województwa, przy której współpracują elbląscy strażacy oraz Wojska Obrony Terytorialnej.

- Doszliśmy do wniosku, że taki punkt jest w Elblągu bardzo potrzebny. Otrzymywaliśmy informacje od mieszkańców, że przydałby się jeden punkt, gdzie uchodźcy mogliby zapytać dosłownie o wszystko, co związane jest z ich pobytem w naszym kraju – mówił Piotr Opaczewski, wicewojewoda warmińsko – mazurski, podczas konferencji prasowej, którą zorganizowano w środę (13.04).

Punkt został uruchomiony przy współpracy z Państwową Strażą Pożarną w Elblągu i Wojskami Obrony Terytorialnej. Punkt jest czynny codziennie od godz. 9 do godz. 18. Uchodźcy będą mogli tu otrzymać informację m.in. o legalizacji pobytu w Polsce, o opiece zdrowotnej, możliwej pomocy finansowej i rzeczowej itp.

- Punkt działał już we wtorek przez 6 godzin. Mieliśmy już pierwsze zapytania od uchodźców: jak dojechać na Ukrainę, bo są też tacy obywatele Ukrainy, którzy wracają do ojczyzny, pytano o połączenia do Olsztyna - mówił Ryszard Sieniuć, zastępca dyrektora zarządzania kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Ilu obecnie uchodźców jest w województwie warmińsko-mazurskim?

- Możemy podać jedynie dane szacunkowe. Jest to od 12 do 15 tysięcy osób. Jeszcze nadal mamy miejsce, by przyjąć nowych uchodźców. Monitorujemy codziennie sytuację i mamy zawsze zapas 30 procent wolnych miejsc na terenie województwa – dodaje Ryszard Sieniuć.

Punkt będzie obsługiwany przez strażaków i terytorialsów.

oprac. daw

Najnowsze artykuły w dziale Elbląg Ukrainie

Artykuły powiązane tematycznie

Reklama