UWAGA!

150 lat elbląskich wodociągów. "Możemy chodzić z podniesionym czołem"

 Elbląg, Zakład Produkcji Wody EPWiK na ul. Królewieckiej,
Zakład Produkcji Wody EPWiK na ul. Królewieckiej, fot. Michał Skroboszewski

- W Elblągu, jeśli chodzi o wodociągi i kanalizację, to możemy chodzić z podniesionym czołem. Nie mamy awarii, ani żadnych podbramkowych sytuacji, które zdarzają się w innych miastach - mówił w czwartek (4.12) podczas konferencji prasowej prezydent Witold Wróblewski. Zorganizowano ją z okazji jubileuszu 150-lecia elbląskich wodociągów.

Dawno temu w dolinie Babicy

Pierwszy w Elblągu wodociąg uruchomiono 150 lat temu.

- Jego system składał się z drenażowego ujęcia wody, ulokowanego w dolinie rzeki Babica oraz rurociągu o długości niecałych 3 kilometrów, który doprowadzał wodę surową w okolice skrzyżowania obecnej ulicy Płk. Stanisława Dąbka i al. Józefa Piłsudskiego. W okolicy ul. Płk. Dąbka były dwa piaskowe filtry oraz zbiornik wyrównawczy wody czystej o pojemności 1780 m3. Zbiornik zasilał sieć wodociągową o długości prawie 5 km, biegnącą w kierunku centrum miasta - mówił podczas konferencji Andrzej Kurkiewicz, dyrektor Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Na ówczesnej sieci wodociągowej ulokowanych było 12 punktów czerpania wody oraz 24 hydranty przeciwpożarowe.

- W założeniu wodociąg miał mieć wydajność 300 m3 na dobę. Po uruchomieniu okazało się jednak, że ilość i jakość wody nie spełniają oczekiwań i już dwa lata później podjęto kolejne poszukiwania źródeł wody dla Elbląga. Tamten system zapoczątkował jednak ten współczesny, był niejako prekursorski, a niektóre z uruchomionych wówczas rurociągów pracują do dzisiaj - mówił dyrektor Kurkiewicz.

 

Wodociągi wczoraj i dziś

Więcej o historii elbląskich wodociągów można dowiedzieć się z okolicznościowej publikacji oraz trzech filmów, które powstały z okazji jubileuszu 150-lecia.

- Wydana została bogato ilustrowana książka „Elbląskie wodociągi wczoraj i dziś”, której autorami są Grażyna Nawrolska oraz Tomasz Gliniecki. Pokazuje ona historię wodociągów od początku istnienia miasta do dzisiaj. Mamy też trzy filmy: „Elbląskie wodociągi”, który w głównej mierze poświęcony jest pracownikom wodociągów, „Elbląskie wodociągi w pigułce”, pokazujący inwestycje oraz film, który jest animowaną wersją jubileuszowej książki - mówił dyrektor EPWiK.

Z okazji jubileuszu piętnastu najbardziej zasłużonych pracowników EPWiK otrzyma okolicznościowy ryngraf oraz nagrody pieniężne.

 

Bez awarii i podbramkowych sytuacji

- W Elblągu, jeśli chodzi o wodociągi i kanalizację, to możemy chodzić z podniesionym czołem. Nie mamy awarii, ani żadnych podbramkowych sytuacji, które zdarzają się w innych miastach. Sukcesywnie, dzięki pracy wielu pokoleń, prowadzimy kompleksową gospodarkę wodną i kanalizacyjną - podkreślił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Przypomniał, że już za prezydentury Henryka Słoniny oraz dyrektora EPWiK Tadeusza Grodziewicza podjęto temat podniesienia do najlepszej jakości wody w kranach mieszkańców Elbląga.

- Przygotowano wówczas projekt i na poprawę jakości wody i Elbląg pozyskał 97,5 mln zł. Dzięki temu została zmodernizowana, a w części wybudowana na nowo, stacja uzdatniania wody na ul. Malborskiej oraz ul. Królewieckiej. Niedawno otwieraliśmy stację uzdatniania (koszt to 20 mln zł) w Szopach. Dopięcie tej inwestycji uspakaja nas pod kątem zabezpieczenia elblążan w wodę. Osobnym problem jest oczywiście oczyszczanie wody. Wprowadzaliśmy biologiczne i chemiczne oczyszczanie ścieków, ale z czasem instalacja ulega zużyciu i przyszedł czas, że trzeba ją zmodernizować. Udało nam się kolejny raz zdobyć duże pieniądze na modernizację oczyszczalni ścieków i na przepompownie - mówił prezydent Elbląga.

O modernizacji oczyszczalni przeczytasz w tym artykule.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Co nie przeszkodziło firmie zniszczyć bezpowrotnie historyczny relief z 1907 roku.
  • Och jak popadają w samozachwyt. Ja mam przeciwne zdanie.
  • @erg. - Pewnie był niezgodny z naszymi narodowymi wartościami. Odkąd wstaliśmy z kolan nie możemy tolerować rzekomego wkładu Niemców w budowę infrastruktury wodociągowej Elbląga. Dopiero rząd PiS pozwolił nam poczuć się gospodarzami na tych starych piastowskich ziemiach, jakże słusznie nazywanych Odzyskanymi. Jeśli relief był z 1907 roku, to znaczy, że musieli go wykonać ci sami ludzie, którzy 25 lat później wybrali Hitlera na kanclerza Rzeszy. Z oczywistych względów należało mu się (temu reliefu)usunięcie.
  • W przeciwieństwie do gminy Elbląg, nie dość że ceny podwójne to jeszcze wody w wodociągu brakuje. .. dziadostwo od lat
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    14
    11
    ehhn52(2020-12-04)
  • potraficie tylko narzekać i narzekać, co za ludzie
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    16
    14
    kominiarka(2020-12-04)
  • @mariolka,, - jak to jest, że komuch od komuchów wyzywa, co? Nie rozumiem.
  • Podniesione czoło, gdyby woda była tańsza. Jest za drogo.
  • nie rozpłacz się jak hołownia hiiiii
  • odpukać w niemalowane. .:)
  • Ale jaaajaaa. Aspekt ekonomiczny w stosunku do sytuacji ekonomicznej Elbląga mamy jedne z najwyższych cen wody w Polsce. Z czego to wynika - z fatalnego zarządzana firmą. Obecna dyrektor techniczny - to zero kompetencji za to potężna arogancja. Dyrektor Kurkiewicz. Główny energetyk hahaha. EPWiK - Elbląg miasto 100 tys. mieszkańców powinna zatrudniać ok. 100 osób a nie jak obecnie ponad 300 - panie prezydencie Wróblewski. Aspekt techniczny - oczyszczalnia ścieków - jak już dawno stwierdził prof. Kruk - ta oczyszczalnia jest od wielu lat w stanie permanentnej awarii. Co do jakości wody ujęcie Szopy - to największy laik wie że jak woda plynie wiele km - to traci wszystkie swoje dobre własności - laik wie ale nie dyrekcja EPWiK. Ujęcie Malborska - czy to prawda że wybudowano na przedwojennym wysypisku śmieci ? Smacznego. Czy pisać dalej ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    23
    11
    byłem_widziałem(2020-12-04)
  • a na fabryce domów od lat wali kanalizą. przy dużych opadach studzienki wybijają że masakra a oni mówią że nie mają awarii. Od takich rzeczy umywają ręcę bo nie mają pomysłu na naprawę.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    5
    takatam(2020-12-04)
  • Pieprzenie o dobrej jakości wody, braku awarii. I kto to mówi? Nie ma miesiąca, aby za kanałem nie było płukania sieci, które nie są zgłaszane. Jakość wody ? Jak ktoś lubi kamień i bagienny smak i zapach polecam. I kosmiczne ceny za wodę. Gratuluję takiego podsumowania. Propaganda czasu PRLu.
Reklama