
- W Elblągu, jeśli chodzi o wodociągi i kanalizację, to możemy chodzić z podniesionym czołem. Nie mamy awarii, ani żadnych podbramkowych sytuacji, które zdarzają się w innych miastach - mówił w czwartek (4.12) podczas konferencji prasowej prezydent Witold Wróblewski. Zorganizowano ją z okazji jubileuszu 150-lecia elbląskich wodociągów.
Dawno temu w dolinie Babicy
Pierwszy w Elblągu wodociąg uruchomiono 150 lat temu.
- Jego system składał się z drenażowego ujęcia wody, ulokowanego w dolinie rzeki Babica oraz rurociągu o długości niecałych 3 kilometrów, który doprowadzał wodę surową w okolice skrzyżowania obecnej ulicy Płk. Stanisława Dąbka i al. Józefa Piłsudskiego. W okolicy ul. Płk. Dąbka były dwa piaskowe filtry oraz zbiornik wyrównawczy wody czystej o pojemności 1780 m3. Zbiornik zasilał sieć wodociągową o długości prawie 5 km, biegnącą w kierunku centrum miasta - mówił podczas konferencji Andrzej Kurkiewicz, dyrektor Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Na ówczesnej sieci wodociągowej ulokowanych było 12 punktów czerpania wody oraz 24 hydranty przeciwpożarowe.
- W założeniu wodociąg miał mieć wydajność 300 m3 na dobę. Po uruchomieniu okazało się jednak, że ilość i jakość wody nie spełniają oczekiwań i już dwa lata później podjęto kolejne poszukiwania źródeł wody dla Elbląga. Tamten system zapoczątkował jednak ten współczesny, był niejako prekursorski, a niektóre z uruchomionych wówczas rurociągów pracują do dzisiaj - mówił dyrektor Kurkiewicz.
Wodociągi wczoraj i dziś
Więcej o historii elbląskich wodociągów można dowiedzieć się z okolicznościowej publikacji oraz trzech filmów, które powstały z okazji jubileuszu 150-lecia.
- Wydana została bogato ilustrowana książka „Elbląskie wodociągi wczoraj i dziś”, której autorami są Grażyna Nawrolska oraz Tomasz Gliniecki. Pokazuje ona historię wodociągów od początku istnienia miasta do dzisiaj. Mamy też trzy filmy: „Elbląskie wodociągi”, który w głównej mierze poświęcony jest pracownikom wodociągów, „Elbląskie wodociągi w pigułce”, pokazujący inwestycje oraz film, który jest animowaną wersją jubileuszowej książki - mówił dyrektor EPWiK.
Z okazji jubileuszu piętnastu najbardziej zasłużonych pracowników EPWiK otrzyma okolicznościowy ryngraf oraz nagrody pieniężne.
Bez awarii i podbramkowych sytuacji
- W Elblągu, jeśli chodzi o wodociągi i kanalizację, to możemy chodzić z podniesionym czołem. Nie mamy awarii, ani żadnych podbramkowych sytuacji, które zdarzają się w innych miastach. Sukcesywnie, dzięki pracy wielu pokoleń, prowadzimy kompleksową gospodarkę wodną i kanalizacyjną - podkreślił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
Przypomniał, że już za prezydentury Henryka Słoniny oraz dyrektora EPWiK Tadeusza Grodziewicza podjęto temat podniesienia do najlepszej jakości wody w kranach mieszkańców Elbląga.
- Przygotowano wówczas projekt i na poprawę jakości wody i Elbląg pozyskał 97,5 mln zł. Dzięki temu została zmodernizowana, a w części wybudowana na nowo, stacja uzdatniania wody na ul. Malborskiej oraz ul. Królewieckiej. Niedawno otwieraliśmy stację uzdatniania (koszt to 20 mln zł) w Szopach. Dopięcie tej inwestycji uspakaja nas pod kątem zabezpieczenia elblążan w wodę. Osobnym problem jest oczywiście oczyszczanie wody. Wprowadzaliśmy biologiczne i chemiczne oczyszczanie ścieków, ale z czasem instalacja ulega zużyciu i przyszedł czas, że trzeba ją zmodernizować. Udało nam się kolejny raz zdobyć duże pieniądze na modernizację oczyszczalni ścieków i na przepompownie - mówił prezydent Elbląga.
O modernizacji oczyszczalni przeczytasz w tym artykule.