UWAGA!

Oczyszczalnia doczeka się modernizacji

 Elbląg, Oczyszczalnia doczeka się modernizacji
fot. Anna Dembińska

Modernizacja oczyszczalni ścieków dojdzie do skutku. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wyłoniło zwycięzcę przetargu, którym została warszawska firma Instal. By inwestycja doszła do skutku, EPWiK weźmie 88 milionów złotych pożyczki.

W drugim już przetargu na modernizację gospodarki ściekowej w Elblągu swoje oferty złożyły dwie firmy. Tańsza okazała się propozycja warszawskiego Instalu, który wycenił swoje prace na 193,8 mln złotych, w tym pierwszy najpilniejszy etap (modernizację ciągu ściekowego i osadowego w oczyszczalni) na 142,9 mln złotych, to jest o prawie 50 mln więcej niż wynikało z dokumentacji kosztorysowej, jaką posiada EPWiK.

- W postępowaniu przetargowym nie wniesiono odwołań. Aktualnie dokumenty z postępowania przetargowego zostały przekazane prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych w celu przeprowadzenia kontroli uprzedniej. O wynikach kontroli powinniśmy zostać poinformowani do 17 marca. Przewidujemy, że zawarcie umowy z wykonawcą nastąpi do 27 marca – informuje Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK.

Miejska spółka na inwestycję pozyskała 64 mln złotych unijnego dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kolejne 35 mln złotych wyasygnowała z własnych środków, ale będzie też musiała wziąć 88,5 mln pożyczki, by można było zrealizować wszystkie trzy części inwestycji.

Podstawowym zadaniem wykonawcy jest modernizacja systemu ściekowego i osadowego bez przerywania pracy miejskiej oczyszczalni, co oznacza zaprojektowanie i wybudowanie od nowa około 30 obiektów (instalacji, zbiorników czy biofiltrów), przebudowę kolejnych 30 obiektów (m.in. przepompowni czy bloków biologicznych), rozbudowę niektórych instalacji. Zwycięzca przetargu ma czas na realizację inwestycji do końca września 2021 roku. Pozostałe zadania – czyli zagospodarowanie osadów ściekowych (m.in. poprzez budowę kompostowni) i terenu wokół oczyszczalni – są ujęte jako opcjonalne z terminem wykonania do końca czerwca 2022 roku.

- Rozpoczęcie prac przewiduję wiosną tego roku. Zgodnie z warunkami przetargu element pierwszy inwestycji (modernizacja systemu ściekowego i osadowego – red.) jest gwarantowany do realizacji, natomiast realizacja dalszych elementów uzależniona będzie od posiadanych środków – przyznał Andrzej Kurkiewicz.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A kto i z jakich środków tą pożyczkę spłaci? Nie mieszkańcy? Dlaczego nie zmodernizowano oczyszczalni kilka czy kilkanaście lat temu? Gratuluję wszystkim strategom, planistom i specjalistom od strategicznego myślenia. Wiem, że temat pilny i palący w cztery litery, ale naprawdę w tak ważnej kwestii były wcześniej sprawy ważne i ważniejsze?
 • @Fun H2O - kiedys tez trzeba by bylo pojsc w kredyt. .jakos nie pamietam by elbonk byl na + z kasa. ..
 • Nikt nie napisał o dofinansowanie z UE ? Tak w Elblągu traci sie pieniądze, płaczę nad 600 000 a wydaje miliony
 • Jakie to szczescie , ze miasto nie ma tu swojej spolki jak z cieplem, bo byl by smrod na sto lat
 • To miasto to stan umysłu, absurd PRLu, parodia i wstyd.
 • Już myślałem, że chodzi o modernizację stadionu przy Agrikola
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  9
  ZdzichuMarynarz(2020-03-09)
 • Hahaha pisałem kilka razy że EPWiK jest tragicznie zarządzana lub w ogóle. Kurkiewicz nigdy nie brał udziału w jakimkolwiek konkursie. I dwadzieścia pięć lat siedzi na stołku. Tak samo obecna hahaha "pani"dyrektor. A kto za to płaci ? Pan płaci, Pani Płaci. teraz w cenach względnych mamy najdroższą wodę w Polsce, a po "modernizacji"będziemy mieli najdroższą wodę w Polsce w cenach bezwzględnych. Matematyka jest jedna. Te kredyty będą wrzucone w cenę za wodę. Powtarza się sytuacja z EPECu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  7
  hamulcowy(2020-03-09)
 • Pierwszy, najpilniejszy etap 143 mln, a EPWIK ma zagwarantowane 99 (64 UE i 35 własne)mln. Brakuje już na wejściu 44 mln. Skąd własne 35 mln - wiadomo. Koszty budowlane rosną jak szalone, będzie gorzej. Kto zapłaci? Na pewno nie prezydenci, tylko my. Bo to ich pieniądze, kiedy dzielą; nasze - kiedy trzeba spłacać kolejne kredyty. Opieszałość najbardziej kosztuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  6
  mieszkam tu(2020-03-09)
 • @Fun H2O - MIASTO!!! czyli my mieszkańcy. EPWiK jest spółką miejską!
 • no to szykujcie się ludzie, prócz wzrostu kosztów ciepła, zapłacicie za wodę i za ścieki a do tego premia w postaci kasy na spłatę kredyciuku samospłacającego się nieodczuwalnego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  4
  dfadfa(2020-03-09)
 • Jak na olsztyn i mazury jest dofinansowanie i to spore na różne inwestycje. A Elbląg musi budować , a pożyczki i swoje to walić na te bagienne województwo. Won z P O i PSL i SLD to hańba.
 • w tolkmicku samo się oczyszcza przesiąka do ziemi
Reklama