UWAGA!

56 milionów na nowe drogi

Ponad 170 km dróg powiatowych i gminnych powstanie w 2010 roku w województwie warmińsko-mazurskim dzięki Narodowemu Programowi Przebudowy Dróg Lokalnych. Aż 28 projektów przebudowy dróg powiatowych i 23 projekty dróg gminnych otrzymają dofinansowanie.

W środę, o godz. 11.00, w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste podpisanie umów z gminami na realizację Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.
       Umowy podpisały m.in. gminy: Szczytno, Biskupiec, Stawiguda, Giżycko, Mikołajki, Działdowo, Gołdap. Następnie, o godz. 13.00, odbyło się uroczyste podpisanie umów z powiatami na realizację Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Umowy podpsały m.in. powiaty: Elbląg, Kętrzyn, Węgorzewo, Giżycko, Ełk, Olsztyn, Olecko, Pisz.
       Województwo warmińsko-mazurskie otrzyma w 2010 roku 56 milionów 320 tysięcy złotych dotacji na remonty i budowę dróg lokalnych. To prawie 6 milionów mniej niż w roku ubiegłym. Jednak dzięki oszczędnościom przetargowym wybudowanych zostanie tyle samo dróg, co w poprzedniej edycji tego Programu. Połowa dotacji przeznaczona będzie na drogi powiatowe, a połowa – na gminne.
       Warmińsko-mazurskie samorządy złożyły 113 wniosków na łączną kwotę ponad 131 milionów złotych. Gminy złożyły 80 wniosków o wartości ponad 87 milionów złotych, powiaty złożyły 33 wnioski na prawie 44 miliony złotych. Samorządy chciałyby wyremontować dzięki rządowemu Programowi ponad 270 km dróg.
       Po ocenie formalnej i merytorycznej na liście rankingowej znalazły się 42 zadania, które umożliwią budowę ponad 170 km dróg.
       Po przetargach okazało się, że wykonawcy znacznie obniżyli ceny i pozostało sporo oszczędności, dzięki którym dotacje otrzymało więcej gmin i powiatów niż znalazło się na pierwotnej liście. W puli powiatowej zaoszczędzono ponad 6 milionów złotych, a w gminnej ponad 4,5 miliona złotych. Dzięki tym oszczędnościom można było włączyć do listy zadań dziewięć kolejnych, według uzyskanej punktacji, w tym pięć zadań z puli powiatowej i cztery zadania z puli gminnej.
       Długość dróg powiększy się o 19,23 km i wyniesie łącznie 171,43 km, w tym:
       – drogi powiatowe 109,55 km (wzrost o 13,62 km)
       – drogi gminne 61,88 km (wzrost o 5,61 km)
       Inwestycje drogowe powinny być zakończone do 30 listopada 2010 roku.
      
       Warto również przypomnieć, że w ubiegłym roku dzięki Narodowemu Programowi Przebudowy Dróg Lokalnych zmodernizowano ponad 170 km dróg w województwie warmińsko-mazurskim. W tym roku będzie to porównywalna liczba, a w sumie da to ok. 350 km wyremontowanych dróg.
       W całym kraju w ramach przeprowadzonego naboru do dofinansowania z budżetu państwa w 2010 r. zakwalifikowanych zostało 711 wniosków jednostek samorządu terytorialnego, w tym 441 wniosków dotyczących dróg gminnych i 270 wniosków dotyczących dróg powiatowych. Zakładają one przeznaczenie ponad 2 mld zł na realizację zadań w zakresie przebudowy, budowy oraz remontu ponad 2,1 tys. km dróg lokalnych.
       Szczegóły dotyczące NPPDL dostępne są stronie internetowej www.uw.olsztyn.pl.
      
Edyta Wrotek, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama