UWAGA!

Awantura o drogę 503

Elbląg, Droga 503 ma długość tylko 32 km.
Droga 503 ma długość tylko 32 km.

Prezydent Elbląga Henryk Słonina wystosował list otwarty do Starostów powiatu elbląskiego i braniewskiego, Burmistrzów Tolkmicka, Fromborka i Braniewa oraz Wójta Gminy Elbląg, w którym „poinformował o podejmowanych działaniach na rzecz przyśpieszenia rozpoczęcia modernizacji drogi wojewódzkiej nr 503”. Powodem napisania tego listu są „pojawiające się opinie dotyczące rzekomego blokowania przebudowy drogi wojewódzkiej nr 503 przez elbląski samorząd”.

Droga wojewódzka 503 (Pogrodzie – Tolkmicko – Elbląg) to w Elblągu ulice: Mazurska, Browarna, Pocztowa, Rycerska. Faktem jest, że przebudowa tych ulic zapowiadana jest przez władze Elbląga od kilku lat.
      
       Oto treść pisma prezydenta Henryka Słoniny:
       „W związku z pojawiającymi się opiniami dotyczącymi rzekomego blokowania realizacji inwestycji dot. przebudowy drogi wojewódzkiej nr 503 przez elbląski samorząd informuję, że od dłuższego czasu podejmuję szereg działań mających na celu doprowadzenie do przyśpieszenia rozpoczęcia prac związanych z tą jakże ważną i to nie tylko dla mieszkańców Elbląga, ale również powiatu elbląskiego inwestycją.
       W styczniu 2008 r. po raz pierwszy wystąpiłem do Marszałka Województwa z prośbą o jak najszybsze ogłoszenie konkursu, przedstawiając jednocześnie zakres inwestycji. Uzasadniłem również jej priorytetowość poprzez poprawę stanu sieci drogowej mającej wpływ na wewnętrzną spójność przestrzenną oraz atrakcyjność inwestycyjną miasta i regionu. W ciągu tych dwóch lat jeszcze kilka razy ponawiałem moją prośbę. Niestety, nie zyskała ona aprobaty w oczach Zarządu Województwa, który ostatecznie podjął decyzję o przesunięciu terminu konkursu na rok 2011.
       Przypomnę również, że w lutym 2008 r. zorganizowałem w Elblągu spotkanie z udziałem przedstawicieli samorządów z powiatów: elbląskiego, braniewskiego i bartoszyckiego. Przedmiotem spotkania było przedyskutowanie i wypracowanie zasad wspólnych działań w zakresie rozbudowy i modernizacji układów komunikacyjnych, drogowych dla obszaru północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Uczestnicy tego spotkania wyrazili wolę prowadzenia wspólnych działań, wykorzystując w tym celu również dostępne środki w ramach Programów Współpracy Transgranicznej oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Zainteresowani podpisali list intencyjny deklarujący współpracę. O podpisanie tego listu zwróciłem się również do Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Niestety, na poziomie działań Zarządu Województwa moja inicjatywa nie znalazła poparcia. Zaproponowano porozumienie wykluczające Miasto Elbląg ze wspólnego działania, uznając, że zainteresowanie Zarządu dotyczy wyłącznie przebiegu drogi wojewódzkiej nr 503 od granic administracyjnych miasta Elbląga.
       Pragnę także podkreślić, że elbląski samorząd jest w pełni przygotowany do realizacji w/w inwestycji. Posiadamy dokumentację projektową i zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Jedynym problemem jest źródło finansowania, którego poszukiwanie ze względu na wielkość inwestycji jest niezbędne.
       Wobec powyżej przedstawionych argumentów uważam, że zarzut blokowania realizacji inwestycji jest bezzasadny. W mojej opinii Urząd Miejski w Elblągu przeprowadził wszystkie niezbędne procedury oraz działania mające na celu prawidłowe oraz terminowe przygotowanie inwestycji.
       Henryk Słonina, prezydent Elbląga”
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Co z drogami w Elblagu, ktore od 50lat nie byly zmieniane przez miasto?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Andrzej12345(2010-01-29)
 • A to ci dopiero kwiatek!!! Zaraz zaraz kogo my tam w Zarządzie mamy o kim tak dużo ostatnio słychać???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  JesusAlvaro(2010-01-29)
 • generalnie blokowane sa pieniądze, miedzy innymi na melioracje, gdzie są te pieniądze, co z przetargami, firmy czekają juz 3-ci rok!!! Projekty na duze inwestycje przestana mieć termin ważności i trzeba będzie robic je i zatwierdzać na nowo!!!!!
 • kto obraca tymi ogromnymi pieniędzmi na inwestycje, na które juz dawno zostały zrobione projekty?
 • przetargi powinny już być ogłaszane, a wiosną trzeba ruszać z robotami, co się dzieje?
 • Blokersi z PO www.portel.pl Tylko Pan Siedler (czwarty od lewej) nie ma z tym nic wspólnego. Czerwony
 • I co tak cicho w tym miejscu. Droga 503 ma tylko 32 km ale powinna być wizytówką regionu. Biegnie wzdłuż Zalewu Szczególnie odcinek Tolkmicko – Elbląg powinien być oczkiem w głowie od lat. No ale rozumiem. Na tym prawicowym forum pełnym turystów i troski o rozwój turystyki nie wzbudza to wielkiego zainteresowania. Po PO trzeba by pojechać. A to się nie godzi. Czerwony
 • Niemcy w czasie ostatniej wojny rozpoczęli budowę /ok. 1,5 km drogi z Tolkmicka do Fromborka wzdluz Zalewu. przez 60 lat jakoś polakom nie udalo sie jej dokończyć, ani zbudować choćby 1 metr. Gdyby teraz ktos podjał się dokonczenia tej inwestycji, to przy okazji apowodawalby warost atrakcyjności terenow przy Zalewiie pod budownictwo, a to piekny turystycznie, ale niestety kompletnie zapomniany i zaniedbany obszar.
 • No to się zaczęło!!!Cztery lata temu obiecali remont drogi i nic nie zrobili. Teraz zbliżają się wybory i znowu ta sama sytuacja.
 • przejadamy pieniądze unijne- projekty, szkolenia, coś dla urzędników, a inwestycje niech czekają, dobrze że Pan Prezydent się upomina, kto upomni się o dalsze inwestycje na Żuławach!!!!
 • "Pragnę także podkreślić, że elbląski samorząd jest w pełni przygotowany do realizacji w/w inwestycji. " -Taa ?? A nie wydaje mi się by ludzie z Browarnej byli już przesiedleni.
 • Z tego co czytałem kiedys na froum planu inwestycji oraz które budynki idą do wyburzenia sa juz zrobione. A jak dobrze pamietam to mamy swojecho przedstawiciela we władzach wojewódzkich :) jak on się tam nazywał zaraz zaraz chyba jest vice kimś?? wyleciało mi z głowy, ale to nic zapewne zaraz nasz przedstawiciel sie uaktywni i nam pomoże" a jak nie da rady do dla dobra wystartuje u nas w wyborach - oby tylko nie wygrał
Reklama