UWAGA!

Bez wiz od nowego roku?

 
Elbląg, Bez wiz od nowego roku?
fot. AD

W piątek (29 lipca) Komisja Europejska zaproponowała rozszerzenie strefy ruchu przygranicznego między Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej a sąsiadującymi z nim regionami Polski. Jest wysoce prawdopodobne, że od nowego roku m.in. elblążanie będą mogli podróżować do obwodu bez wiz.

Zgodnie z obecnymi przepisami Unii, ruch bezwizowy można wprowadzić tylko w pasie 30 km, maksymalnie 50 km po obu stronach granicy z państwem nienależącym do Unii. W drodze wyjątku Komisja Europejska chce włączyć cały obwód kaliningradzki w strefę przygranicznego ruchu bezwizowego oraz rozszerzyć ją także po polskiej stronie granicy.
      
       Skąd bez wizy?
      
Polski pas obejmowałby część województwa pomorskiego: Gdańsk, Sopot i Gdynię oraz powiaty: pucki, gdański, nowodworski i malborski; oraz województwa warmińsko-mazurskiego: Elbląg, Olsztyn oraz powiaty: elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki.
       Po wprowadzeniu ruchu bezwizowego z obwodem mieszkańcy tych terenów będą mogli uzyskać stałe zezwolenie, które pozwoli im na podróżowanie po strefie przygranicznej bez wizy (nie w celach zarobkowych).
      
       Kiedy?
      
Propozycję Komisji Europejskiej musi jeszcze zatwierdzić Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski, ale według ekspertów, z tym nie powinno być kłopotu – niewykluczone, że uda się to zrobić jeszcze przed końcem tego roku.
       Wówczas zmienione unijne przepisy pozwolą Polsce i Rosji na podpisanie wynegocjowanej już umowy o małym ruchu granicznym między Polską a obwodem kaliningradzkim.
      
       Coraz bliższy sąsiad
      
Obwód kaliningradzki jest najmniejszym obwodem autonomicznym Rosji – zajmuje jedynie 0,1 proc. powierzchni całej Federacji. Graniczy z Litwą i Polską. Największa rozciągłość obwodu z północy na południe to 108 km, a ze wschodu na zachód – 205 km.
       Ludność obwodu liczy około 950 tysięcy osób. Stolica obwodu – Kaliningrad – ma 423 tysięcy mieszkańców, Sovietsk – 43 tysiące, Czerniachowsk – 41 tysiące, Bałtijsk – 31 tysięcy, Gusev – 28 tysięcy, Swietłyj – 21 tysięcy mieszkańców.
      
       Co możemy z tego mieć?
      
Minister sprawiedliwości RP Krzysztof Kwiatkowski, optując za tym rozwiązaniem, stwierdził niedawno, że wprowadzenie w ubiegłym roku ruchu bezwizowego z Ukrainą nie zwiększyło nielegalnej emigracji ani przestępczości, zwiększyło natomiast ruch turystyczny i wymianę handlową.
       – Tylko w pierwszym kwartale 2010 roku mieszkańcy pasa przygranicznego Ukrainy zakupili w naszym kraju towary za 61 milionów zł, jednocześnie w tym samy czasie Polskę odwiedziło ponad 531 tysięcy osób z Ukrainy – mówi Zbigniew Świerczyński, radca Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie. – Już nie mówię o kwestiach kulturowych, obyczajowych, kontaktach sąsiedzkich. Możliwości współpracy z obwodem kaliningradzkim są duże, a skorzystać na tym powinny przede wszystkim miejscowości przygraniczne, w tym Elbląg.
       O rozszerzenie strefy ruchu przygranicznego z obwodem zabiegała Polska, m.in. minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który już przed rokiem uzyskał dla tego pomysłu poparcie Francji i Niemiec.
       Po zniesieniu wiz mieszkańcy obwodu będą liczniej i częściej podróżować do Polski w celach zakupowych i turystycznych. Z większych ośrodków mają do wyboru Trójmiasto, Olsztyn i Elbląg. Nasze miasto ma nad pozostałymi przewagę w postaci najbliższej odległości, najnowocześniejszego przejścia granicznego Grzechotki – Mamonowo i najlepszej drogi – S 22. Pytanie, czy zdążymy stworzyć dorównującą tamtym miastom ofertę turystyczną i zakupową. Decyzja Brukseli może nam w tym pomóc, bo myślę, ze teraz łatwiej będzie znaleźć inwestora choćby dla elbląskiego aquaparku.
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Dziękujemy, znowu tanie paliwko i papieroski :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zadowolony(2011-07-31)
 • Tylko nie to! Juz teraz kolejki nawet na Grzechotkach czasami sa naprawde wielkie. Co dopiero bedzie sie dzialo gdy zniosa izy!
 • Tylko nie to! Juz teraz kolejki nawet na Grzechotkach czasami sa naprawde wielkie. Co dopiero bedzie sie dzialo gdy zniosa izy!
 • czyli z norma mozna jezdzic co 24 godz po zniesieniun wiz?te wizy to znosza juz ze 2lata paranoja!!!!!boze jak ci celncy dadza rade tyle aut przerobic!!!!!
 • i znalazłem właściwe miejsce- inne gazety internetowe informowały o tym już po południu. ładnie to tak pisać na ich podstawie? piękne przeróbki. .. gratuluję
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czytelnik elblag(2011-07-31)
 • dobrze tansze papierosy paliwo i polska dostanie po kieszeni rosyjskie sa lepsze rodzer idziemy na urlop
 • Taaa, bez wizy bedzie prawdopodobnei tylko 600l i bez wodki i papierosow w miesiącu z wiza mozna bedzie co 24h norme zgłosić prawdopodobnie :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  devcio(2011-08-01)
 • przejscia beda nieprzejezdne, juz teraz passaty ciagna sie po horyzont, a bez wiz to beda dwie mozliwosci: baaaaardzo dluga odprawa albo odprawa po łebkach więc i rozkwit przemytu, o braku parówek we wszystkich biedronkach nie wpominając
 • " Decyzja Brukseli może nam w tym pomóc, bo myślę, ze teraz łatwiej będzie znaleźć inwestora choćby dla elbląskiego aquaparku. " Właśnie w ten sposób wieśniaki z Elbląga mogą stać się miastem gdzie się inwestuje i zarabia pieniądze, a nie grosze. GRATULUJE POMYSŁU I MAM NADZIEJE ŻE PREZYDENT WEŹMIE SOBIE TO ZA PRIORYTET
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ZWOLENNIK(2011-08-01)
 • A Putin nie chce/www. rp. pl/artykul/669802.html
 • no to ciemniaki mundurowi z fromborka zaleją was paliwem nie odprowadzając podatków jak robią obecnie. w tych okolicach mundurowi to bandyci.
 • Obawiam się że to tylko zagrywka. Jeśli się spełni, to napewno będę jeżdził na weekendy, wypoczynek, oraz sympatyczne spotkania z Iriną, Bohdanem N i innymi znajomymi. ..
Reklama