UWAGA!

Bibliotekę widzę wyremontowaną

 Elbląg, Biblioteka Elbląska nie ustaje w remontach
Biblioteka Elbląska nie ustaje w remontach (fot. Anna Dembińska, arch. portEl)

Święty Mikołaj do Biblioteki Elbląskiej w wigilię nie zdążył. Przyszedł dopiero po świętach i w prezencie zostawił ogłoszenie przetargu na remont zabytkowego obiektu. Do końca października 2019 roku mury dawnego szpitala mają uzyskać takie zabezpieczenie, aby mogli z nich korzystać (patrz: w nich gościć) wnukowie dzisiejszych elblążan.

Mury Biblioteki Elbląskiej tak, jak sam Elbląg (czy też Elbing, jak kto woli), przetrwały rozmaite katastrofy dziejowe. Pierwotnie w dzisiejszej bibliotece mieścił się przytułek dla starców i chorych, następnie szpital. Podczas walk o Elbing w 1945 roku gmach spłonął; na szczęście dla nas, pojęto decyzję o odbudowie (i decyzję zrealizowano – co tak oczywiste nie jest). Od 1979 roku w budynku mieście się najpierw Wojewódzka Biblioteka Publiczna, a teraz Biblioteka Elbląska.
       Stare mury wymagają remontu. W ramach modernizacji zostaną oczyszczone mury (ze strony północnej i południowej), wyremontowane zostaną trzy podpory, trzy nadproża nad wejściami. Wykonawca wymieni też ceramiczne pokrycie dachów, wymieni stolarkę okienną i drzwiową oraz wykona kanalizację deszczową, izolację przeciwwilgociową i przeciwwodną, instalację CCTV, sanitarną, elektryczną, teletechniczną i odgromową. W piwnicy powstanie także węzeł sanitarny.
       Dziedziniec biblioteki zostanie przebudowany, zakonserwowane zostaną pozostałości średniowiecznych murów. Ciekawostką jest zamontowanie iluminacji od strony północnej
       A remont wymaga pieniędzy. Dużych pieniędzy - dodajmy. Ratusz pozyskał dofinansowanie zewnętrzne w wysokości prawie 8 mln zł. Swoją część w wysokości 1,4 mln zł dołoży miasto. Ile faktycznie będzie kosztował remont dowiemy się 18 stycznia, gdyż wtedy zaplanowano otwarcie ofert.
       Modernizacja się zakończyć do końca października 2019 roku. Wykonawca na roboty budowlane udzieli co najmniej 60 miesięcy gwarancji. Najbardziej korzystna oferta zostanie wybrana na podstawie ceny (60%), okresu gwarancji (30%; min. 60 miesięcy; max. 84 miesiące) i zatrudnienia osób bezrobotnych (10% za zatr. max. 5 osób).
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • .. .Mury Biblioteki Elbląskiej tak, jak sam Elbląg (czy też Elbing, jak kto woli). .. Prosiłbym o nie używanie niemieckiej nazwy Elbing, tylko Elbląg. Urodziłem się w Elblągu i tak mam wpisane w dowodzie osobistym. Nie chodzi tu o tło historyczne naszego miasta, ale o obowiązującą w naszym kraju prawidłowe nazewnictwo.
 • Bibliotekę to trzeba wyremontować gruntownie, ale Intelektualnie. Najwyższy czas na zmiany kadrowe. Tylko kto to uczyni w tym miasteczku pełnym Kolesi.
 • A gdzie filię z której korzysta najwięcej czytelników. Po prostu codziennie reklama budynku na świętego ducha czy dyrekcja wam płaci? A może miasto zacznie szerzej patrzeć nie tylko na Stare miasto
 • A co z zapowiadaną rozbudową światowida ?????
 • Zdaje się, że właśnie jest marnowana kolejna okazja aby odtworzyć w dachu głównego poszpitalnego budynku sygnaturke ma dachu i zbliżyć w ten sposób obiekt do wyglądu pierwotnego. Szkoda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  BEZ SCIEM proszę(2018-01-02)
 • Kiedy do bibliotek wrócą dzieła zrabowane przez Szwedów!!!!! Gdzie minister kultury????!!!!!
 • O ile pamięć mnie nie myli niedawno Biblioteka była już remontowana. .. była zamknięta prawie na pół roku na ulicy św Ducha i Zamkowej. .. a może mi się wydaje. .. To remont remontem pogania. .. O co tu chodzi ktoś mi powie. .
 • Niemoto powyżej, remontowane będą dachy, mury i dziedziniec. W ubiegłym roku modernizowane były wnętrza- wszystko jest w tekście. .no ale po co się wysilać, prawda????
 • Dyrektor powinien wyremontować filie, szczególnie tę na Słonecznej, Śmierdzi tam stęchlizną i kocimi sikami. Sprawca zapaszków jest całkiem sympatyczny, ale reszta obsady, ło matko!
Reklama