UWAGA!

Dług lokatorów w ZBK nadal rośnie. To już ponad 60 milionów

 
Elbląg, Dług lokatorów w ZBK nadal rośnie. To już ponad 60 milionów
(fot. archiwum portEl.pl)

63 miliony złotych są winni miastu lokatorzy mieszkań komunalnych, jedna trzecia tej kwoty to odsetki od długu. Nic nie zapowiada, by sytuacja się poprawiła. Nie pomagają ani programy oddłużeniowe, ani ulgi, ani odpracowywanie długu, ani windykacja. Ubywa za to mieszkań komunalnych, bo wielu lokatorów zdecydowało się wykupić je na własność w obawie przed podwyżkami czynszów.

Poprzednie władze miasta wprowadziły w 2012 roku program mieszkaniowy, który miał sprawić, że zadłużenie lokatorów wobec Zarządu Budynków Komunalnych się zmniejszy albo przynajmniej zatrzyma. Wraz z programem mieszkaniowym wprowadzono także od 1 stycznia 2013 r. podwyżki czynszów (z 4,14 zł za metr kw. do 8,02 zł), co było jedną z przyczyn zorganizowania referendum, w wyniku którego odwołano prezydenta i Radę Miejską. Nowe władze rozpoczęły urzędowanie od obniżki czynszów, które weszły w życie od 1 stycznia 2014 r., ale i tak są wyższe niż przed 2013 rokiem (6 zł za metr kw. zamiast 4,14 zł).
       - W ciągu roku zadłużenie lokatorów wzrosło o 10 procent – poinformowała radnych na dzisiejszym posiedzeniu komisji gospodarczej Rozalia Grynis, zastępca skarbnika miasta.
       Na koniec 2012 roku należności lokatorów w ZBK wyniosły 37 milionów złotych, na koniec 2013 r. – 41 milionów, a to tylko sam dług, do którego należy doliczyć 22 miliony odsetek. Dla porównania w 2009 roku należności wynosiły 31 milionów złotych, a odsetki – 14 milionów.
       - Nikt nie ma pomysłu, co z tym zrobić – przestrzegał radnych Ryszard Klim, przewodniczący komisji gospodarczej.
       Nie pomagają ani programy oddłużeniowe, ani ulgi, ani odpracowywanie długu, ani windykacja. Co ciekawe, wielu lokatorów, którzy płacili komunalny czynsz, obawiając się podwyżek, zdecydowało się na wykup mieszkań na własność. Tylko w 2013 roku miasto sprzedało ponad 1200 lokali na kwotę 10,5 miliona złotych. Dzięki bonifikatom średnia wartość wykupu mieszkania wyniosła więc niecałe 9 tysięcy złotych. - W zasobach ZBK pozostały mieszkania, których lokatorzy nadal w wielu przypadkach nie będą płacić czynszu – stwierdził podczas posiedzenia komisji radny Adam Basiukiewicz.
       Recepty na poprawę tej sytuacji na razie nie ma.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Podwyżki rent i emerytur są potrzebne, Państwo nasze o tym nie wie? No i zakłady przemysłowe dla chcących i mogących jeszcze pracować !!!!!
 • Czysty socjalizm - państwo zapewnia mieszkania za darmo; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  5
  kropkanadu(2014-06-05)
 • Skandal, żądam ściągania należności! Ciężko pracuję i nie życzę sobie aby moje pieniądze szły na osoby, którym nie chce się uczyć, pracować. Nieprawda, ze nie ma pracy, jest po prostu przyzwolenie społeczne na niepłacenie czynszu. Zapewniam, że na fajki wystarcza takim niepłacącym lokatorom!!! Polityczne korzyści ( elektorat) ważniejszy niż sprawiedliwość społeczna. Może też przestanę płacić. To jest myśl, wymyśliłem dzisiaj biznes.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34
  14
  grut(2014-06-05)
 • Ja tez przestałem płacić, bo i tak na wszystkich rozkładają to, albo anulują. Więc nie widzę sensu, lepiej przeznaczyć te pieniądze na coś pożyteczniejszego. A UM niech zacznie już myśleć nad anulowaniem moich długów !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  17
  zadowolony(2014-06-05)
 • Przepraszam, a może zapomniano zatrudnić osobę odpowiedzialną za ściągalność czynszów w ZBK i wakat czeka na kandydata. Może jakieś niedopatrzenie czy coś. .. ..
 • to jest myśl. Niech wszyscy przestaną płacić, jak sprawiedliwie, to sprawiedliwie. ..
 • mieszkanie za 10tys. .. .a ja pracuję jak ten osioł, aby kupić mieszkanie za 150-200tys. .. tfu, nie jak osioł, jak dureń.
 • Każdy kij ma dwa końce ! Bo i skąd brać kasę na tak cholendarne czynsze za obskurne lokale, to jest dopiero paranoja programy oddłużenowe gdzie trzeba zapłacić podatek od " pseudo wzbogacenia" średnio ok 4000 zł jakby czynsze były mniejsze myślę że osób niepłacących tez by było mniej choć jak wiadomo są osoby co mają za co pić robią sobie dzieci by żyć od becikowego do becikowego i dla nich jakiekolwiek rozwiązanie jest bez znaczenia bo komornik i tak nic nie sciągnie i tak no bo z czego sie pytam, a do pracy się nie opłaca bo Państwo utrzyma za nasze podatki a i eksmisji nie będzie no bo gdzie i się koło zamyka!.
 • Czyli mówiąc krótko, zostawiamy p. Wilka na drugą kadencję, bo ma ma chłop serce. Szkoda gadać.
 • I co panie Wilk " program obiecanek" się nie sprawdza. Tylko Elbląga Żal.
 • Ja zagłosuje na Wilka, można mieszkac i nie przejmowac sie placeniem :) No może za internet tylko bo ogłącza.
 • Jeszcze nie usłyszałem logicznej odpowiedzi. Krytykować każdy potrafi. I tak p. Wilk jest lepszą władza jak poprzednia.
Reklama