UWAGA!

Do Elbląga na mosty…

 Elbląg, Do Elbląga na mosty…
(fot. WS)

Od 15 lipca Elbląg jest jedynym miastem w Polsce, które ma dwa nowe, czynne mosty zwodzone. Ich operatorem została elbląska firma AMP Consultant. Wydaje się jednak, że potencjał tkwiący w mostach zwodzonych jest zupełnie niezauważany przez władze naszego miasta. Może warto by było stworzyć z nich atrakcję turystyczną?

Dwa nowe mosty na rzece Elbląg spełniają swoje główne zadanie – łączą dwa brzegi rzeki i umożliwiają swobodne przemieszczanie się między nimi. Podnoszone są zgodnie z ustalonym harmonogramem – co dwie godziny między godz. 7 a 21 pod warunkiem, że pod nimi oczekują jednostki na przepłynięcie. Gdy takowych nie ma, mosty ani drgną. Podnoszone są również, po wcześniejszym uzgodnieniu, na prośbę lub żądanie kapitanatu portu.
       Z informacji, jakie uzyskaliśmy bezpośrednio w firmie AMP Consulting, wynika, że częstotliwość i ilość podnoszeń uzależniona jest od konkretnych potrzeb użytkowników szlaku wodnego, w ciągu tygodnia jest mniejsza niż w dni wolne czy weekendy. Są też takie dni, że mosty nie są podnoszone w ogóle. Operator twierdzi, że brak możliwości korzystania z pochylni jest istotnym ograniczeniem w ruchu na szlaku Kanału Elbląskiego. Remont pochylni uniemożliwia pełne wykorzystanie szlaku jako drogi wodnej i atrakcji turystycznej. Przywrócenie podstawowych funkcji Kanału Elbląskiego z pewnością zwiększy ilość pływających nim jednostek, a tym samym zwiększy ilość uruchomień mostów zwodzonych.
       A może warto by było, aby to z elbląskich mostów zwodzonych zrobić atrakcję turystyczną? Jest takie miasto w Rosji – Sankt Petersburg. Przepływa przez nie rzeka Newa, z którą łączy się wiele dopływów i kanałów. Przecina je ogromna ilość mostów i kładek – według niektórych źródeł takich obiektów jest około 800. W Sankt Petersburgu jest m.in. 13 mostów zwodzonych. Podnoszone i opuszczane są tylko w godz. 2-5, ale to rosyjskie miasto zrobiło z tego prawdziwy spektakl przyciągający na brzegi Newy i do punktów widokowych rzesze turystów. Nocny widok oświetlonych mostów zwodzonych zapiera dech w piersiach.
      

 

Nie jesteśmy Sankt Petersburgiem, ale może warto by było wziąć przykład z tego miasta i przyciągnąć turystów naszymi dwoma mostami? W Polsce nie ma zbyt wielu miejsc, gdzie można zobaczyć cały proces podnoszenia i opuszczania mostu zwodzonego. U nas jest to, i to dosłownie, na wyciągnięcie ręki! Dla wielu osób proces ten byłby niezwykłą atrakcją. Można by się pokusić, m.in. dla wygody zorganizowanych grup turystycznych, o ustalenie stałych, np. dwóch, godzin podnoszenia mostów bez względu na to, czy znajdują się pod nimi jednostki pływające, czy nie. Na pewno interesujące byłoby również nocne otwieranie mostów. Może nie w takich godzinach, jak w Sankt Petersburgu, ale godz. 22 z pewnością byłaby odpowiednia. Niewielka inwestycja w odpowiednie oświetlenie i nabrzeże rzeki Elbląg ożyje. A po krótkim spektaklu widzowie mogą pójść na starówkę, zwiedzić ją wieczorową porą, odwiedzić lokale gastronomiczne...
      
      

Witold Sadowski

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Póki co żadnych atrakcji nie będzie, bo most dolny od 23 sierpnia jest niesprawny z powodu awarii.
 • Mimo pięknych mostów, za mało ławek i kwiatów
 • Spokojnie...bez biegunki. Na wszystko przyjdzie czas. W przeciagu 2 miesiecy nowych rzadow najpierw nalezy ogarnac syf po waszym guru ekonomii i ukladow towarzyskich. Zainteresuj sie jak zadluzony jest budzet :) a dopiero pozniej proponuj kolejne kosztowne inwestycje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  9
  Czytelnik_MOBI_87726(2013-08-24)
 • Też mi kosztowna inwestycja - otworzyć i zamknąć most :) Chyba po to one są?
 • A jezdzic samochodem po nich nie można.
 • _MOBI_ lecz się, Budżet zadłużył Slonina a nie Nowaczyk. Zobaczymy za rok jakie będzie sprzątanie po nieudaczniku wilku. Już obsadza stanowiska kolesiami. Jego największy życiowy sukces to likwidacja firmy, którą zarządzał. Ciekawe kto wygra konkurs na rzecznika ? Nie wiesz pisowcu zatwardziały ? Ja wiem !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  10
  antyglupompisowskim(2013-08-24)
 • W takim mieście jak Elblag do rangi spektaklu dochodzi zdejmowanie toiki z samochodu to dziwne miasto zapomniane przez władze a najlepszy spektakl to parkomaty i sztuka wyjechania ze starego miasta jak juz ktoś tam wjedzie
 • Skąd masz taką informację niby?
 • Nie ma i nie będzie potrzeby podnoszenia mostów zwodzonych bo rzeka Elbląg od mostu na siódemce w kierunku Ostródy to Wody Śródlądowe a w kierunku Zalewu to Wody Morskie. Statki żeglugi śródlądowej nie mogą pływać po Wodach Morskich a statki posiadające klasę morską mają zakaz opuszczania Wody Morskiej i wpływania na Wody Śródlądowe. Czy to jasne ? Hero.
 • "antyglupompisowskim" :)))) ot prostactwo pełowskie nie utulone w żalu po oderwaniu od koryta. .. gryźć próbuje :))) czekaj. .. .przyjdziemy po ciebie
 • Ten most chyba naprawdę ma awarię -. -'. Dzisiaj o 17:00 jakimś cudem się otworzył. ..
 • @Hero, a Ty znikaj stad mieszać zupę w swych bajorach olsztyńskich.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  PannaŻuławach(2013-08-24)
Reklama