UWAGA!

Dodatek solidarnościowy na Warmii i Mazurach

 Elbląg, Dodatek solidarnościowy na Warmii i Mazurach
fot. Michał Skroboszewski

Dodatek solidarnościowy może być przyznany osobie, które z powodu COVID-19, po 15 marca 2020 roku straciła pracę lub upłynął czas na jaki zawarta była umowa. Świadczenie wypłacane jest maksymalnie przez 3 miesiące w kwocie 1400 zł, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia br. Do tej pory na Warmii i Mazurach dodatek solidarnościowy wypłacono ponad 2300 osobom, z czego oddział ZUS w Elblągu wypłacił 723 świadczenia a oddział w Olsztynie 1596.

Łączna kwota wypłaconego dodatku w obu oddziałach to ponad 2,2 mln zł. W całym kraju dodatek solidarnościowy otrzymało już ponad 52 tys. osób na kwotę ponad 66 mln zł. - O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jest to duże ułatwienie , a dzięki temu szybko wypłacane są dodatki - wyjaśnia Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

- W każdej naszej placówce mamy doradców, którzy pomogą w zakładaniu profili na PUE  - dodaje Anna Ilukiewicz.

O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek. Dodatek solidarnościowy przysługuje również osobom bezrobotnym, które już zarejestrowały się w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji. Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłacane są składki emerytalna i rentowa, a także składka zdrowotna. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Składki są finansowane z budżetu państwa w związku z czym nie pomniejszają wypłaty. Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dodatek solidarnościowy, trafi on na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama