Aktualizowany 2019-07-03 13:30
Odwołanie nic nie dało - Elbląg i Kaliningrad nie otrzymają pieniędzy na realizację projektu z programu Polska-Rosja na rewitalizację swoich parków, mimo że wspólny projekt był oceniony wysoko przez specjalistów. Co w takim razie z planami modernizacji parku Dolinka?
Projekt przeszedł ocenę formalną i merytoryczną i był – jak zapewniają miejscy urzędnicy - na wysokim miejscu na liście rankingowej, ale dofinansowania w efekcie nie otrzymał.
- Odwołaliśmy się od tej decyzji, ale nasze odwołanie nie zostało uwzględnione. Decyzja Komitetu Monitorującego jest niestety ostateczna i nie ma już możliwości dalszych odwołań – powiedziała nam Justyna Kowalczyk, dyrektor departamentu strategii i rozwoju Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Prezydent Witold Wróblewski zapowiedział już, że będzie ubiegał się o dofinansowanie tej inwestycji z Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Z naszych informacji wynika, że w grę wchodzą środki z puli tak zwanych Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, ale na takie rozwiązanie musi się zgodzić zarząd województwa.
Przypomnijmy, że w konkursie ZIT cały czas na dofinansowanie czeka w rezerwie elbląski wniosek związany z modernizacją kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej. Nie wiadomo jeszcze, czy i kiedy znajdą się dodatkowe środki na ten cel. Decyzje będzie podejmował zarząd województwa, gdy do budżetu RPO spłyną oszczędności z przetargów lub rezerwy krajowej unijnych programów.
Aktualizacja z 3 lipca: Dzisiaj otrzymaliśmy odpowiedź na nasze pytania od sekretariatu technicznego programu Polska-Rosja w tej sprawie:
"Informujemy, że projekt pn. „Rewitalizacja Parków Miejskich Maksa Ashmanna w Kaliningradzie i Parku Dolinka w Elblągu", złożony w ramach I naboru wniosków w Programie Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020, pozytywnie przeszedł ocenę jakościową uzyskując 75 punktów. Wyboru projektów do dofinansowania w Programie Polska-Rosja 2014-2020 dokonuje polsko-rosyjski Wspólny Komitet Monitorujący, w którym uczestniczą z prawem głosu przedstawiciele instytucji rządowych i samorządowych z Polski i Rosji. Komitet podejmuje decyzje w drodze konsensusu pomiędzy obiema delegacjami. W przypadku ww. projektu nie udało się osiągnąć jednomyślności pomiędzy delegacją polską a rosyjską. W związku z tym projekt nie otrzymał dofinansowania.
W ramach naboru w celu tematycznym Dziedzictwo w programie Polska-Rosja 2014-2020 złożonych zostało 57 wniosków o dofinansowanie, które opiewały na kwotę ponad 89 mln euro. Pula środków dostępnych w konkursie w tym celu tematycznym wynosiła 12 mln euro" - informuje sekretariat techniczny projektu.