UWAGA!

Dramat w Tolkmicku. Największy pracodawca zamyka zakład

 
Elbląg, Dramat w Tolkmicku. Największy pracodawca zamyka zakład
fot. Michał Skroboszewski

Spółka Masfrost chce zamknąć swój zakład przetwórstwa warzywno-owocowego w Tolkmicku. Pracę mają stracić 144 osoby. - Zwolnienia grupowe mają się rozpocząć w sierpniu. Spotkaliśmy się już z przedstawicielami spółki, przygotowujemy pomoc dla zwalnianych pracowników – usłyszeliśmy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Elblągu.

Masfrost produkuje mrożone warzywa i owoce, ma dwa zakłady: w Tolkmicku i Ziębicach na południu Polski. Tolkmicki ma bardzo długą tradycję – powstał jeszcze w 1938 roku jako Fabryka Marmolady i Marcepanu. Spółka w ostatnich latach zainwestował tu wiele milionów złotych w linie produkcyjne, ale teraz okazuje się, że podjęła decyzję o zamknięciu zakładu. Pracę mają stracić wszyscy zatrudnieni – w sumie 144 osób.
       - Dostaliśmy już zawiadomienie od Masfrostu o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych, doszło też do spotkania z przedstawicielami spółki. Ustaliliśmy, że nasi doradcy przyjadą do Tolkmicka, by spotkać się z pracownikami, by pomóc im w tej trudnej sytuacji. Tym bardziej że pracują tutaj niekiedy całe rodziny – mówi Katarzyna Piasecka, kierownik Działu Pośrednictwa i Poradnictwa Zawodowego Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu. - Przedstawimy pracownikom możliwości, z jakich mogą skorzystać, choć problemem może być konieczność dojazdu do nowej pracy do Elbląga. Część osób będzie chciała zapewne skorzystać ze świadczeń przedemerytalnych, bo będą im przysługiwać.
       Z naszych informacji wynika, że ostatni pracownicy mają zakończyć zatrudnienie z końcem 2018 roku. Co dalej czeka zakład po zamknięciu? Spółka Masfrost będzie chciała go najprawdopodobniej sprzedać jakiemuś inwestorowi. Pytanie, czy taki się znajdzie.
       - Powody likwidacji zakładu są czysto ekonomiczne. Przynosił on od dłuższego czasu straty, mimo zainwestowania kilkunastu milionów złotych m.in. w nowy magazyn, oczyszczalnię ścieków i nowe linie technologiczne. Dlatego właściciel podjął taką decyzję - mówi Igor Oberda, prezes Masfrost w Tolkmicku. - Drugi z naszych zakładów w Zębicach będzie nadal działać, prowadzony jest tam proces restrukturyzacji.
       Władze spółki zapewniają, że pomogą zwalnianym pracownikom. - Otrzymają odprawy i dodatkowe świadczenia. Współpracujemy z Powiatowym Urzędem Pracy i Zakładem Doskonalenia Zawodowego, będziemy pomagać pracownikom w przekwalifikowaniu się, by mogli znaleźć nową pracę. Przygotujemy ankiety, chcąc poznać ich potrzeby - zapewnia prezes Oberda. - Jest jeszcze cień nadziei, że uda się pozyskać inwestora, który przejmie zakład. Procesu likwidacji, to jednak nie wstrzymuje.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • wielki mi dramat. mnie tez zwolnili bo zaszlam w ciaze. .. jakos zyje i pracuje. pracy jest duzo.
 • Bieda w polszy aż xxxx boli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  14
  Siergiej(2018-07-26)
 • W TVPiS nic o tym nie mowia. ..
 • @matka32 - Zaszłaś w ciążę i wystajesz pod Mopsem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  36
  10
  Usuwaciążeikrawatywiążę(2018-07-26)
 • Masz rację pracy jest tylko ludzie nie chcą robic
 • ucierpią nie tylko pracownicy Masfrostu, a wszyscy mieszkańcy Tolkmicka. Pójdą w górę wszystkie płaty z miasta.
 • Oczywiście, że dramat bo co chwila upadają nasze rodzime firmy, przedsiębiorstwa z tradycjami, prowadzone od wielu wielu lat. Za chwilę kupicie żywność tylko importowaną z Chin z calą tablicą Mendelejewa smakującą plastikiem albo w ogóle niczym. Jakie to przykre, aż żal patrzeć na to wszystko. ..
 • A jeszcze zabawniej bo w Elblągu szykują się jeszcze większe zwolnienia.... i w 2019 roku w powiecie elbląskim więcej bezrobotnych, jak pracujących. Teraz jest ciężko znaleźć odpowiednią pracę, a co będzie za rok??? Elbląg powoli staje sie miastem emerytów, rencistów i osób zarabiających dzięki socjalowi
 • Ci wszyscy co teraz tak rozczulają się nad tym problemem jakoś zapomnieli co się stało w latach 1989-90.Wszyscy wówczas bili brawo, że likwidacja komunistycznych zakładów to wreszcie sukces. Będą teraz prywatne, a to zapewni dobrobyt. W tyłki dostaną tylko komuchy i ich poplecznicy. A teraz krzyk i płacz, bo to nie tak miało być. A jak miało być?. To jest właśnie kapitalizm i tylko nam Polakom wydawało się, że u nas będzie lepiej. Takie miasta jak Tolkmicko są teraz w większości.
 • Taki sam los jak "Rybnej" naprzeciwko
 • @Ulinos - Bzdury pleciesz, nikt nie płacze po nierentownych PGRach, dużo zakładów upadło bo nikt już do nich nie zamierzał dokładać, a retoryka z komuchami w tytule jest słaba. W miejsce nierentownych powstały nowe i nowoczesne zakłady, powstało też wiele nowych itd, takie są prawa rynku. Tęsknisz za komuną, bo wszystko było "Polskie" i co z tego, jak wszystko zacofane. W każdym normalnym systemie jedne upadaja inne w to miejsce powstają, taka kolej rzeczy. A patrzenie na całą gospodarkę przez pryzmat zakładu w Tolkmicku jest niedorzeczne.
 • miasto Elbląg uszczęśliwia tutejszych przedsiębiorców wysoką stawką podatku a w planie jest podwyżka o inflację, podatek jest prawie tak wysoki jak w Warszawie, Poznaniu czy Katowicach, to jest super pomysł na rozwój miasta, zarżnąć przedsiębiorców i w populistycznym amoku rozdać suwerenowi za głos wyborczy.
Reklama