UWAGA!

Drogi, a potem stadion

 
Elbląg, Największą „niedrogową” inwestycją miasta w tym roku będzie budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Agrykola
Największą „niedrogową” inwestycją miasta w tym roku będzie budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Agrykola

Inwestycje drogowe, zwłaszcza modernizacja drogi wojewódzkiej nr 503 w granicach miasta, będą największymi inwestycjami w Elblągu w 2013 r. A co poza drogami? Przede wszystkim budowa stadionu i zabezpieczenie przeciwpowodziowe miejskich terenów nadrzecznych. Miasto będzie kończyć inwestycje dofinansowywane w tej perspektywie finansowej Unii i przygotowywać się do nowej – na lata 2014-2020.

Największą „niedrogową” inwestycją miasta w tym roku będzie budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Agrykola, którego główną częścią jest stadion piłkarski. Potrwa do 2014 r., w tym roku ma kosztować 14,4 mln zł – połowa z budżetu miasta, połowa to środki unijne. Łączny koszt tej inwestycji to 35 mln zł.
       Pod względem zaangażowania środków unijnych wyróżnia się inwestycja długo oczekiwana przez elblążan mieszkających w rejonach nadrzecznych – kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław w obrębie Elbląga. Łącznie ma to kosztować 41 mln zł, w tym roku 28,7 mln zł: 4,3 mln zł z budżetu miasta i 24,4 mln zł z unijnego budżetu.
       W tym roku ukończona zostanie realizacja zadania pod nazwą „Modernizacja i rozbudowa infrastruktury Portu Morskiego w obrębie Starego Miasta”, czyli budowa dwóch kładek przez rzekę Elbląg i odcinka nabrzeża między nimi. Ta przeciągająca się inwestycja, do której przystąpiono w 2007 r., łącznie będzie kosztować 37,4 mln zł. W tym roku przeznaczono na nią 3 mln zł – 1,8 mln zł to środki miasta, 1,2 mln zł pieniądze unijne.
       Kontynuowana będzie przebudowa budynku internatu przy ul. Obrońców Pokoju na budynek mieszkalny. Zaplanowana na lata 2011-2014 łącznie ma kosztować 6,8mln zł, w tym roku przeznacza się na nią 5,6 mln zł z budżetu miasta.
       Rozbudowa Elbląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości łącznie pochłonie 3,8 mln zł, w tym roku 3,1 mln zł z Unii Europejskiej i 577 tys. zł z budżetu miasta.
       Dokończona zostanie budowa hali sportowej przy Gimnazjum nr 9. Łącznie od 2008 r. kosztowała 7,8 mln zł, w tym roku z budżetu miasta przeznaczy się na nią 443 tys. zł.
       Kontynuowana będzie termomodernizacja budynków oświatowych w mieście, w tym roku kosztem 6,6 mln zł: 2,8 mln zł to dofinansowanie z funduszy norweskich, reszta – 3,8 mln zł – to pieniądze z budżetu miasta.
       Dokończona zostanie również inwestycja pod nazwą Ratusz Staromiejski, w tym roku ma kosztować 1,6 mln zł, w tym 892 tys. zł to środki unijne. Łącznie Ratusz budowany w latach 2008-2013 będzie kosztował 21 mln zł.
       Jeśli chodzi o przedsięwzięcia przygotowujące przyszłe inwestycje, w tym roku kontynuowane będzie opracowanie studyjno-koncepcyjne dla terenów inwestycyjnych Modrzewiny Południe. Rozłożone na lata 2012-2014, łącznie ma kosztować 4,1 mln zł, w tym roku 720 tys. zł, z tego 500 tys. zł to środki unijne.
       Za prezydentury Henryka Słoniny nadzieje na rozwój gospodarczy Elbląga wiązane były z Modrzewiną, obecna ekipa swoje plany coraz mocniej wiąże z Terkawką. To obszar o wielkości prawie 200 ha położony wzdłuż drogi krajowej nr 22 – od Węzła Wschód do granic administracyjnych miasta. Jego nazwa pochodzi od przepływającej tam rzeczki Terkawki. Ze względu na położenie przy węźle drogowym ma być atrakcyjny dla przedsięwzięć logistycznych. Przygotowanie nowych terenów inwestycyjnych na Terkawce zaplanowano na lata 2012-2018 i ma kosztować 32,3 mln zł. W tym roku wydamy na to 886 tys. zł, z tego 753 tys. zł to pieniądze unijne.
       Znacznie mniejsze kwoty miasto wyda w tym roku na ważne z punktu widzenia mieszkańców tych rejonów opracowanie koncepcyjne w sąsiedztwie ulicy Fromborskiej oraz ulic Żurawiej, Kruczej i Sokolej.
      
      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama