UWAGA!

Drugie podejście do sprzedaży koszar

 
Elbląg, Drugie podejście do sprzedaży koszar
(fot. AD, arch. portEl.pl)

Czy prezydent przekona radnych, by zgodzili się na sprzedaż koszar przy ul. Lotniczej? Pierwsza próba zakończyła się fiaskiem, z drugą może być podobnie. Na dzisiejszym posiedzeniu komisja gospodarcza negatywnie zaopiniowała projekt uchwały w obecnym kształcie. Za był 4 osoby, 4 były przeciw, dwóch radnych się wstrzymało od głosu. Decydujące głosowanie w sprawie uchwały ma się odbyć na czwartkowej sesji Rady Miejskiej.

Przypomnijmy, że miasto kupiło teren koszar od wojska w 2012 roku za 5 milionów złotych, by mieć atrakcyjną lokalizację dla potencjalnych inwestorów. Prezydent Elbląga Jerzy Wilk chce je teraz sprzedawać zainteresowanych przedsiębiorcom, dlatego wystąpił o zgodę do radnych. Na kwietniowej sesji uchwała po burzliwej dyskusji spadła z porządku obrad. Teraz powróciła, ale wynik dyskusji, sądząc po zróżnicowanych opiniach elbląskich radnych, może być podobny.
       – Nie podejmujemy tej decyzji na dziś czy jutro, ale na kilkadziesiąt lat do przodu. Oczywiście ważne są wpływy do budżetu ze sprzedaży nieruchomości, ale pośpiech nie jest tutaj wskazany. Żeby potem się nie okazało, że przedsiębiorcy kupią te nieruchomości i niewiele się tutaj zmieni. Może warto niektóre budynki wyburzyć? - zastanawiał się radny Sławomir Malinowski z Komitetu Wyborców Witolda Wróblewskiego.
       - Ten teren wymaga sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego, trzeba go przygotować kompleksowo, by w pełni wykorzystać tę inwestycyjną szansę. W przeciwnym razie znowu postawimy na tymczasowe rozwiązania - dodał Ryszard Klim, radny SLD, który jest przewodniczącym komisji gospodarczej.
       Urzędnicy argumentowali, że sporządzenie planu tylko wydłuży procedury o co najmniej kilkanaście miesięcy, a tyle nie będą czekać przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani tymi działkami. Wśród nich są m.in. producent wiatrakowców czy właściciele hurtowni. Jednym z budynków jest też zainteresowane Muzeum Archeologiczno-Historyczne, które do końca czerwca wynajmuje go na magazyn.
       - Dobrze, by ten teren sprzedać w całości, ale skoro nie ma chętnych na całość, to lepiej go podzielić i sprzedawać kawałkami, tym bardziej że utrzymanie tych koszar sporo kosztuje – argumentowała radna PiS Joanna Grykiel-Figielska.
       - Dochód ze sprzedaży części tych terenów jest ujęty w tegorocznym budżecie. Dobrze, że jest konkretna dyskusja na ten temat, ale ona powinna się odbyć przed konstruowaniem budżetu – a nie na tym etapie, gdy mamy połowę roku – mówiła radnym Rozalia Grynis, zastępca skarbnika miasta.
       Prezydent chce przeznaczyć do sprzedaży działki o łącznej powierzchni 16 hektarów, wyłączając drogę, przebiegającą przez środek koszar, która ma w przyszłości połączyć Zatorze z resztą miasta. Na razie nie ma decyzji o konkretnym podziale działek. Sławomir Skorupa, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji przedstawił na dzisiejszym posiedzeniu komisji gospodarczej koncepcję ich zagospodarowania, noszącą nazwę Lotnicza Park 2025. Zakłada ona, że w tym miejscu swoją działalność będą prowadzić firmy z branży lotniczej, tekstylnej, a nawet gastronomicznej i hotelarskiej.
       Po dyskusji radni z komisji gospodarczej negatywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie sprzedaży koszar przy Lotniczej. Za był 4 osoby, 4 przeciw, dwie wstrzymały się od głosu. Decydujące głosowanie odbędzie się w czwartek na sesji Rady Miejskiej.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Pośpiech to jest wskazany ale. .. przy łapaniu pcheł a nie przy takich decyzjach, szybko. .. .. bo się budżet miasta nie dopina ?? Było nie obniżać cen biletów itp. A teraz du. .. .. Radni mają rację i to bez dwóch zdań.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  6
  UszatekzPO(2014-06-24)
 • Dlaczego Wilkowi tak zależy na sprzedaży tych koszar czyżby ziomale z pis-u naciskali?Koszary to łakomy kąsek można na nim zarobić krocie i w tym jest cały ambaras.
 • Spokojnie proszę nie sprzedawać jeszcze mury stoją, jak się rozsypią to cena będzie bardziej atrakcyjna-dla " inwestora" -porażka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  6
  struś(2014-06-24)
 • Nie wiem, czy to moje tylko wrażenie, czy prawda, ale wydaje mi się, że ratusz w obecnej obsadzie nastawiony jest tylko i wyłącznie na szybką sprzedaż wszystkiego co jeszcze możliwe. O kredytach hipotecznych pod zastaw co lepszych miejskich obiektów już nawet nie wspomnę.
 • teren zakupiony nie od wojska a od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. .. .
 • Teren w obecnym stanie mało atrakcyjny inwestycyjnie. Zbyt duża ilość budynków o nieokreślonej przydatności dla inwestora który chciałby nabyć całość w celach innych niż przeszły podział terenu i dalsza odsprzedaż. Brak drogi dojazdowej co przekreśla większą inwestycję o profilu produkcyjnym. Spór dotyczy dwóch koncepcji. Pierwsza prezydencka podział na mniejsze i sprzedaż. Druga opozycyjna przewidująca sprzedaż terenu w całości.
 • A czy nie można by było dać w dzierżawę i brać pieniądze za wynajęcie pomieszczeń, tylko od razu trzeba sprzedawać?
 • Sławomir Malinowski z Komitetu Wyborców Witolda Wróblewskiego a czy pomyślałeś Pan o Modrzewinie, jak będziecie tak podchodzić do wszystkiego to Elbląg nigdy się nie będzie rozwijał, ale przecież można podwyższyć podatki, wypuścić obligacje, wziąć kredyt, Wasz gospodarska ręka jest widoczna w wydawaniu pieniędzy na schody w parku za 20 tyś dwa razy przepłacone.
 • Koszar czy koszarów? Koszary lub buty, czyli sprzedaż koszarów i butów.
Reklama