UWAGA!

Elbląska, ale w Gdańsku

Elbląg, Stocznia Elbląska przenosi produkcję do Gdańska
Stocznia Elbląska przenosi produkcję do Gdańska

Stocznia Elbląska należąca do grupy Stoczni Gdynia SA zamierza do 20 września wycofać się z Elbląga. W mieście zostanie tylko biuro, zaś cała produkcja zostanie przeniesiona do Gdańska. Władze spółki zapowiadają, że żaden pracownik nie zostanie zwolniony.

Stocznia Elbląska rozpoczęła działalność ponad rok temu. Początkowo planowano, aby pracę znalazło tam 500 osób. Na ich szkolenie udało się pozyskać 15 mln zł z Krajowego Urzedu Pracy. W swoim najlepszym okresie zatrudniała jednak tylko 150 elblążan. Dziś zostało ich około setki. Andrzej Szwarc, prezes Stoczni Elbląskiej, zapewnia, że wszyscy pracować będą w Gdańsku. Firma zapewni im kwatery i dojazd autobusami.
     - Do przeniesienia produkcji do Gdańska zmusił nas rynek - tłumaczy Szwarc. - W sezonie jesienno - zimowym ze względu na pogodę utrudniony jest transport z Gdańska do Elbląga. Do tego stanowi on 20 procent wszystkich kosztów.
     Stocznia dzierżawi halę produkcyjną od Holdingu Elzam. Koszt dzierżawy to około 70 tysięcy zł. Po roku hala miała stać się własnością Stoczni, jednak na jej kupno nie ma pieniędzy. Dodatkowo firma zainwestowała w podniesienia standardu hali około 600 tysięcy zł.
     - Za kilka dni spotkam się z prezesem Holdingu i będę się starał o zwrot poniesionych kosztów - zapowiada Szwarc.
     Jednocześnie prezes Stoczni zapewnia, że jeżeli koniunktura pozwoli, to spółka wróci do Elbląga. Jest to uzależnione m.in. od rozpoczęcia budowy trasy Elbląg - Kaliningrad. Stocznia mogłaby wtedy produkować metalowe konstrukcje na potrzeby budowy.
     W powrót Stoczni do Elblaga wierzy także prezydent Henryk Słonina.
     - Staram się pomagać w negocjacjach pomiędzy Stocznią a Holdingiem. To, co się dzieje w Szczecinie i w Gdyni odbija się również i u nas.
OP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • a mialo byc tak pieknie. prezes Kozlowski, prezydent Slonina obiecywli zlote gory. obiecanki cacanki ...
 • Chore jest to że Elzam nie robiąc nic zarabia na dzierżawie majątku całego miasta a ceny ma takie że firmy muszą sp.....ć z Elbląga. Jakim cudem ,albo prawem jedni elblążanie muszą harować na innych tylko za koślawe przewłaszczenie państwowej firmy? Co by tu jeszcze spiep.szyć panowie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zamechowiec(2002-09-11)
 • Proponuję STOCZNIE GDAŃSKA wraz z płotem przez który skakał Wałęsa przenieść do Elbląga. Jak elbląska może być w Gdańsku to gdańska może być w Elblągu. Co prawda miejsc pracy nie przybędzie ,ale będziemy mieli największy pomnik głupoty Polaków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rzeczni ZYGI(2002-09-11)
 • 15c milionow bnastepne podielili sie panowie jest wszystko ok dalej tak panowie brawo z naczele z panem slonika
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wkurzony(2002-09-11)
 • pozdrawiam Szczesliwego Elblazanina (art.Renoma Renomy,a moim zdaniem).dalej wierzysz w cuda?kogo spoza Elblaga interesuje jakakolwiek produkcja w tym miescie?wyrznac wszystkich na kasie i zwinac zagle.zawsze tak bylo z obcymi.
 • Bez: A co to ma wspólnego z Renomą. Sytuacji ze sztocznią spodziewałem się, że tak może być.
 • wrocmy do tematu za rok.pozdrawiam
 • BO ELZAM TO WARSZAWKA
 • Kurcze ... niedługo już nic w tym Elblągu nie zostanie... a co z młodymi którzy kończą szkoły , co ze zwalnianymi... ?? Niedługo Elbląg to będzie jak większa wieś po pegeerowska bez pracy, pieniędzy i tylko nędza, nędza ...
Reklama