UWAGA!

Elbląska wyszukiwarka odpadów

 Elbląg, Elbląska wyszukiwarka odpadów
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Urzędnicy stworzyli elektroniczną wyszukiwarkę, która ma pomóc mieszkańcom w prawidłowym segregowaniu odpadów. To kolejny element kampanii edukacyjnej na ten temat w Elblągu.

- Mówiliśmy ostatnio o trudnej sytuacji budżetu miasta, pandemii i kryzysie gospodarczym, ale życie toczy się dalej i odpady musimy segregować. Po pierwsze ze względu na środowisko, a po drugie, że dobrze posegregowane odpady również mogą przynieść wymierne efekty jeśli chodzi o pieniądze. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańcom i przeprowadzić kolejną kampanię promocyjną na rzecz segregacji śmieci, tworząc elektroniczną wyszukiwarkę odpadów – mówi Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.

Wyszukiwarka, która jest dostępna m.in. na stronie internetowej segregujodpady.elblag.eu, stronie internetowej miasta oraz na stronie poświęconej gospodarce komunalnej Elbląga, daje m.in. możliwość sprawdzenia, który odpad należy wyrzucić do pojemnika konkretnego koloru.

- Wpisujemy w wyszukiwarkę nazwę odpadu, np. puszka po groszku, po kliknięciu pojawia nam się komunikat, że należy ją wrzucić do żółtego pojemnika – metale i tworzywa sztuczne. Zwykła chusteczka powinna trafić do pojemnika niebieskiego z odpadami zmieszanymi. Wpisując na przykład hasło bateria, zostaniemy przekierowani na czerwone pole z hasłem „Inne”. Klikając w link „więcej” otrzymamy szczegółowe informacje, co można zrobić z takimi problemowymi odpadami – mówi Daria Bieńkuńska, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. - Każdy odpad możemy w ten sposób sprawdzić. Lista liczy 1200 haseł. Będzie na bieżąco uzupełniana, jeśli okaże się, że na liście nie ma jeszcze odpadów, o które zapytają nas mieszkańcy. Na przykład obecnie nie ma w nim hasła – foliowe rękawiczki, które są obecnie w powszechnym użyciu. Wkrótce zostanie dodane.

Jak przyznaje wiceprezydent Michał Missan, narzędzie do wyszukiwania odpadów tworzyli głównie urzędnicy z Departamentu Ochrony Środowiska i Departamentu Informatyki i Innowacji.

- Skorzystaliśmy też z pomocy jednej z elbląskich firm, co kosztowało w sumie 2 tysiące złotych netto – powiedział Michał Missan.

Ze statystyk za 2018 rok wynika, że w Elblągu do recyklingu trafiło 27,1 proc. odpadów takich jak papier, metale, tworzywa sztucznych i szkło (wymóg ustawowy wynosił wówczas 30 proc.). Rok wcześniej wskaźnik w Elblągu wynosił 25 proc. (przy wymogu 20 proc.), ale w 2016 roku było to już 30 proc. (przy ówczesnym ustawowym wymogu 18 proc.).

Co roku limit ustawowy rośnie: w 2019 roku powyższy wskaźnik wynosił 40 procent, w 2020 roku – ma wzrosnąć aż do 50 proc. Elbląskich danych za 2019 rok jeszcze nie ma. Terminy sprawozdań w związku epidemią koronawirusa zostały ustawowo wydłużone i takie dane będą znane we wrześniu.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "Urzędnicy stworzyli elektroniczną wyszukiwarkę, która ma pomóc mieszkańcom w prawidłowym segregowaniu odpadów. "Znaczy urzędnicy mają nas - czyt. społeczeństwo, mieszkańców za de... Co z tego że moje śmieci posegregowane trafią tam gdzie ich miejsce? Przychodzi "Jubiler"i wszystko za chwilkę jest tzw zmieszane i jeszcze ptactwo się nażre. Zwróć uwagę to i butelka dostaje życia. Oznakować chipami worki i za to rozliczać ludzi. Inaczej nie da się realnie obniżyć kosztów odbioru śmieci. Pomijam zarejestrowane na monitoringu busy i sam. osobowe z X. .. x workami których nikt nie zauważa, a zarząd pomimo monitów ma to głęboko. Przecież lokatorzy zapłacą. Myślę że jest więcej takich jak ja zauważających problem, no ale to nasz problem.
 • A moim zdaniem nie jest zdaniem czytelników. Przed chwilą umieściłem krytyczny wpis na temat śmieci. Został wycięty. Ktoś z kimś trzyma tu sztamę, i na pewno nie z lokatorami.
 • Sortowaniem powinna zajmować się firma obsługująca wywóz śmieci. Obecnie ta usługa jest już droga a zanosi się na jeszcze większe podwyżki. Ceny są za wysokie porównując do innych krajów (w odniesieniu do wartości nabywczej pieniądza).
 • redaktor @sceptyk - Użył pan obraźliwego słowa w komentarzu, więc automat zablokował go. Po moderacji komentarz się ukazał.
 • Czy mogę zrobić zdjęcia aut i ludzi którzy notorycznie na Zawadzie podrzucają swoje śmieci? Czy ktoś coś z tym zrobi czy usłyszę ze rodo i te sprawy?
 • na nową mazdę trzeba zapracować
 • Panie Michał Missan, proszę nie siać propagandy sukcesu, w rok w rok zatwierdzałeś z Turlejem podwyżki wywozu śmieci. Co również przełożyło się na podwyżki czynszów w spółdzielniach, w tym na Zawadzie. A to unowocześnienie, to nie widzę, aby miało te stawki zmniejszyć lub zahamować. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  6
  pampi-ZAWADA(2020-05-25)
 • Tak, jak najbardziej. Zdjęcia wysyłamy do Straży Miejskiej.
 • Michał Missan specjalista od odpadów się znalazł haaaaa co oni mają w tych głowach chyba same siano. .. . nie kompromituj się pan
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  5
  jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa(2020-05-25)
 • Od teraz każdy śmieć oglądam, potem wskakuje do wyszukiwarki :)
 • Brawo. Naprawdę sukces 4 czy tam 5-go vicka. Jednak wolę Toyotę. Przecież te odpady segregowane przez nas mieszkańcow trafiają do jednego bebna śmieciarki, a potem na. .. .. linię segregacji odpadów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  5
  Ja wiem(2020-05-25)
 • @redaktor - to zrobcie tak ze przeklenstwa sa zasloniete a po kliknieciu sie odslaniaja dla tych ktorzy chca je przeczytac, jp
Reklama