UWAGA!

Elblążan czekają podwyżki za wywóz śmieci

 Elbląg, Elblążan czekają podwyżki za wywóz śmieci
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Elblągu, zaplanowanej na 9 marca, odbędzie się głosowanie w sprawie podwyżek opłat za wywóz śmieci. Jeśli projekt uchwały zyska większość, podwyżki wejdą w życie w maju. Opłaty wzrosną o 19 procent.

Obecnie podstawowa stawka opłaty za wywóz odpadów wynosi 21 zł za osobę (w przypadku gospodarstwa domowego do 4 osób) i obowiązuje od 1 września 2021 roku. Od 1 maja 2023 r. miałaby wzrosnąć do 25 zł za osobę. Tak przewiduje projekt uchwały, nad którym na najbliższej sesji mają dyskutować i głosować elbląscy radni.

Skąd taka skala podwyżki? W uzasadnieniu projekty uchwały czytamy, że powodem jest wysoka inflacja, wzrost koszów wynagrodzeń związanych z podniesieniem najniższej krajowej, wzrost ceny paliw, energii elektrycznej oraz materiałów i usług.

- Łączne szacunkowe roczne koszty odbioru i zagospodarowania odpadów rosną z obecnego poziomu ok. 26,1 mln zł do blisko 33,4 mln zł – czytamy w uzasadnieniu.

Jak wyliczają władze miasta, „miesięczny skutek finansowy podwyżki opłaty dla gospodarstwa domowego segregującego odpady komunalne wyniesie w przypadku trzyosobowej rodziny 12,00 zł”.

Decyzja w sprawie podwyżek ma zapaść na sesji RM 9 marca.

oprac. RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama