UWAGA!

Energia z wiatru – za i przeciw

Energetyka wiatrowa to temat, który od wielu tygodni zajmuje uwagę wielu środowisk na Warmii i Mazurach. W tej sprawie zarząd województwa wielokrotnie rozmawiał z naukowcami zajmującymi się energią odnawialną i ochroną środowiska, służbami sanitarnymi, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi.

Zarząd przedstawił swoje wnioski radnym sejmiku województwa, którzy dziś (24 kwietnia) przyjęli stanowisko w sprawie zasad lokalizacji obiektów energetyki wiatrowej w województwie.
       - Jest to jedna z najważniejszych spraw, jakimi obecnie zajmuje się samorząd województwa - powiedział na sesji wicemarszałek Jarosław Słoma. - Jako region potrzebujemy energii, jesteśmy zmuszeni sprowadzać ją z zewnątrz i płacimy za to najwyższe stawki w kraju. Ale wysokie wiatraki nie mogą dominować w krajobrazie Warmii i Mazur, szczególnie w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, nad Zalewem Wiślanym, czy w okolicach parków krajobrazowych. Podkreślam, że nie jesteśmy przeciwni powstawaniu elektrowni wiatrowych, jednak proces ten musi być uregulowany i ściśle monitorowany, tym bardziej, że skala obaw i protestów przeciw niekontrolowanemu powstawaniu farm wiatrowych narasta. Jako samorząd województwa zwrócimy się i do naszych parlamentarzystów, i do władz państwa, aby jak najszybciej ustanowić akty prawne w tym zakresie.
       Przyjęcie stanowiska poprzedziły liczne spotkania i rozmowy. Szerzej temat był omawiamy m.in. 18 kwietnia na otwartym posiedzeniu komisji rozwoju obszarów wiejskich, rolnictwa, ochrony środowiska i gospodarki wodnej sejmiku, która wypracowała ostateczną formę przyjętego dziś stanowiska. Na to posiedzenie zostały zaproszone organizacje pozarządowe, naukowcy, samorządowcy i przedsiębiorcy. Każda ze stron przedstawiała swoje argumenty. Samorządowcy podkreślali, że zyski z energetyki wiatrowej znacząco wpływają na lokalne budżety, a większość mieszkańców nie kwestionuje tej działalności i nie odczuwa żadnych jej negatywnych skutków. Przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiego Biura Planowania Przestrzennego wykazali, że biorąc pod uwagę wszelkie formy ochrony przyrody niewiele jest terenów w regionie, na których mogłaby się rozwijać energetyka wiatrowa. Przybyli na spotkanie przedsiębiorcy mówili o tym, że ten rodzaj pozyskiwania energii już generuje powstawanie nowych miejsc pracy w regionie, a w przyszłości może być ich jeszcze więcej. Organizacje pozarządowe zrzeszone w koalicji „Bezpieczna Energia” również przedstawiały swoje postulaty, a wśród nich m.in. wyznaczenie odległości lokalizacji elektrowni wiatrowych od siedlisk ludzkich, prowadzenie stałego monitoringu zdrowia, wypłacanie odszkodowań przez lokalne samorządy związanych ze stratami ponoszonymi przez mieszkańców terenów sąsiadujących z farmami wiatrowymi. Wszyscy na spotkaniu byli zgodni co do tego, że wartością nadrzędną jest ochrona wysokiego potencjału przyrodniczego i krajobrazowego Warmii i Mazur. Priorytetowy model energetyki wiatrowej w przypadku naszego regionu powinien się opierać na rozwoju małych przydomowych siłowni wiatrowych.
       Stanowisko sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.
      
      
Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • dobra to stawiam wiatrak w ogrodzie to mi panstwo jeszcze mandaty i jakies kary dowali !
  • Trzeba stawiać na dachu, wtedy zezwolenie nie jest potrzebne www.youtube.com ta ma 10KW.
  • można też linani z 4 stron podtrzymać, bo znajomi nie dostali pozwolenia na fundament. 8tys. i masz prąd za darmo
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kraaaaaaa(2012-04-24)
  • "Jako region potrzebujemy energii, jesteśmy zmuszeni sprowadzać ją z zewnątrz i płacimy za to najwyższe stawki w kraju" - może Warmia i Mazury mają z tym problemy, tylko czemu o tym się pisze na elbląskim portalu? Elbląg w przeciwieństwie do tego regionu na szczęście ma swoją elektrownię.
  • Taaa. a yodyiejska ENERGA OBRT S. A okrada Elblyan. Wzmzđlili bajer w postaci nalicyania miesicnego, roylicyania pryey internet, ate ten ich wznalayek nie dyiaa. Dawno ya prd yapaciem a saldo wci mam +238 y_I odszaja na moja interwencje na. .. infolinie. Nikt y ENERGA nie pryzynaje sie, ye ten ich gwnianz szstem nalicyania le dyiaa. Mao tego, jako klient posyedem yapacic ya prd, a e pac pryed terminem, szstem kasowz VIA odryuci transakcje +powdŁ ętransakcja oducona, prba yapatz pryed terminem ę. Mam dowd w postaci wzdruku y terminala y takim wasnie napsem. Co na to ENERGA_A moe powiien poryzjye sie ENERDYE RPK _)Ryecynik Praw Konsumenta =
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Bollo Jabollo(2012-04-24)
  • Nie czytam artykułów, które utożsamiają Elbląg z warmią i mazurami. Elbląg z dala od olsztyna!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Patriota Eg-a(2012-04-24)
  • wutri jakbym miał takie skrzypiące brzydactwo postawić na dachu to w nocy by mnie nerwica zjadła do kostek.
  • Może i brzydactwo, ale jak zostaje kilka tys na rok w kieszeni, to brzydactwo zamienia się w piękna królewnę :)
  • Za drogi prąd? to dajcie wybudować więcej tych Farm Wiatrowych to będzie jeszcze droższy. Ci co znają się na rzeczy to dobrze o tym wiedzą i nie dajmy sobie wmówić, że te farmy są rozwiązaniem problemu z drogim prądem korzyści z tego będą mieć tylko Ci co będą je budować i eksploatować. Samorządy będą oczywiście tylko bardzo małe korzyści miały a być może na tym absolutnie nic nie zarobią. Dajmy sobie z tymi farmami spokój skupmy się na Naszej kochanej przyrodzie bo z niej to na pewno będziemy czerpać duuuże korzyści.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    przyrodnik(2012-04-25)
Reklama