UWAGA!

EPEC wprowadza nowe wartości

 Elbląg, EPEC wprowadza nowe wartości
(fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wynajęło firmę, która ma pomóc w opracowaniu strategii działania i celów na kolejne lata. Jak się okazuje, właścicielka tej firmy ma postawione zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentacji dla pomorskiego NFZ, gdy sprawowała funkcję prezesa jednego ze szpitali.

„EPEC przygotowuje się od restrukturyzacji, którą ma przeprowadzić była prezes szpitala w województwie pomorskim, ta pani ma zarzuty fałszowania dokumentacji” - taką informację otrzymaliśmy od jednego z Czytelników.

Sprawdzamy. Na nasze pytania do EPEC w tej sprawie otrzymujemy maila od firmy.... Inntu, która – jak czytamy na jej stronie internetowej – prowadzi „projekty komunikacyjne największych korporacji i startupów w Polsce i za granicą. Najlepiej czujemy się w obszarach m.in. finansów, HR, technologii, inwestycji, produkcji, kultury, samorządu”. EPEC współpracuje z Inntu co najmniej od kilku miesięcy.

- Przygotowujemy się do opracowania oraz wdrożenia nowej strategii działania wobec nowych wyzwań inwestycyjnych i rynkowych. Działania te nie wpisują się w definicję restrukturyzacji, jest to opracowanie i wdrożenie nowych wartości, którymi powinna kierować się firma a także opracowanie strategii działania i celów na kolejne lata. Do wsparcia realizacji tego działania EPEC zaangażował firmę, reprezentowaną przez osobę z dużym doświadczeniem menadżerskim - z doświadczeniem pracy m.in w Grupie Lotos i w Gdańskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej – poinformowała nas Alina Geniusz-Siuchnińska, założycielka firmy Inntu, ekspert komunikacji kryzysowej z dyplomem MBA. Jak pisze o sobie, przez 20 lat pracowała w dużych firmach, gdzie zajmowała się komunikacją z mediami, wewnętrzną i korporacyjną. Prowadzi warsztaty z zarządzania interesariuszami i zarządzania ryzykiem reputacji.

Specjalistą, o której pisze pani Alina jest Beata Ładyszkowska, właścicielka firmy Restart Consulting, założonej 8 maja 2020 roku. Jest absolwentką ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego, ukończyła studia podyplomowe o kierunku prawo pracy i studia MBA w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów. W swojej karierze zawodowej zajmowała się zarządzaniem personalnym w takich firmach jak Lotos (ponad 3 lata) czy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (prawie dwa lata), ale najdłużej pełniła obowiązki prezesa szpitala w Bytowie (2013-2019), co skończyło się postawieniem zarzutów prokuratorskich w sprawie poświadczenia nieprawdy w dokumentacji dla pomorskiego NFZ. Czy to nie przeszkadzało EPEC-owi, by podpisać umowę z panią Beatą?

- Zarzuty, o które Pan pyta, znaliśmy wcześniej. Były przedmiotem wyjaśnień, które uznaliśmy za wyczerpujące. Firma będzie odpowiedzialna jedynie za działania wdrożeniowe, bez możliwości i wpływu na zaciąganie jakichkolwiek zobowiązań – odpowiedziała na nasze pytania Alina Geniusz-Siuchnińska.

Beata Ładyszkowska odpiera zarzuty prokuratury. Sprawa trafiła do sądu, ale proces jeszcze nie ruszył. - Niestety, z powodu wirusa zaplanowane na kwiecień posiedzenie sądu zostało przesunięte. W samej sprawie znajdzie pan moje oświadczenie. W skrócie: "przestępcą" zostałam w momencie objęcia funkcji prezesa, bo rozliczanie dokumentacji w sposób kwestionowany przez prokuraturę miał miejsce długo przed moim przyjściem. Pokrzywdzonych nie ma - NFZ rozliczył wszystkie procedury bez zastrzeżeń – napisała w odpowiedzi na nasze pytania Beata Ładyszkowska.

W oświadczeniu, o którym wspomina, czytamy m.in. „Przedstawione zarzuty nie dotyczą fałszowania dokumentów, ale innej kategorii prawnej - rzetelności dokumentacji dotyczącej świadczeń udzielania opieki zdrowotnej w bytowskim szpitalu. De facto dotyczą sposobu  rozliczeń z NFZ z czasów, gdy szpital obejmował dwie jednostki - w Bytowie i Miastku (...)

Ani ja jako prezes szpitala, ani żaden pracownik, ani też Szpital w Bytowie w żaden sposób nie wzbogacił się realizując badania endoskopowe dla pacjentów, którzy tego potrzebowali, a co obejmował kontrakt z NFZ. To samo dotyczy pacjentów z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Wobec powyższego nie poczuwam się do odpowiedzialności za dokonanie zarzucanych mi czynów. W swoich wyjaśnieniach szczegółowo ustosunkowałam się do postawionych mi przez Prokuraturę zarzutów (…) Należy podkreślić, że wszystkie realizowane procedury zostały rozliczone bez zastrzeżeń przez NFZ, żadna z jednostek nie poniosła straty ani uszczerbku finansowego w związku z rozliczeniami. Badane dziś przez prokuraturę procedury rozliczania zabiegów medycznych miały miejsce na długo przed objęciem przeze mnie funkcji Prezesa Zarządu Szpitala".

EPEC nie zdradza, na jaką kwotę opiewa umowa z Beatą Ładyszkowską, zasłaniając się poufnością umowy. - Na wyborze konsultanta, obok oferty cenowej,  zaważyło doświadczenie wdrożeniowe w jednostkach użyteczności publicznej, a przede wszystkim - podniesienie efektywności organizacyjnej tych jednostek oraz wyniki jakościowe. Umowa została zawarta na czas niezbędny do wdrożenia projektu (szacowane nie dłużej niż 12 mies.), wykonawca został wybrany z zachowaniem procedur obowiązujących w spółce. Umowa może zostać rozwiązana w każdym czasie np. po zakończeniu okresu wdrożenia - dodaje Alina Geniusz-Siuchnińska.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wynajęło firmę, która ma pomóc w opracowaniu strategii działania i celów na kolejne lata. Jak się okazuje, właścicielka tej firmy ma postawione zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentacji dla pomorskiego NFZ, gdy sprawowała funkcję prezesa jednego ze szpitali "TAK to tylko może być w Elblągu. Żenada. Gdzie nadzór ze strony miasta ?? W tym Witolda Wielkiego Mściwego ??
 • Dobry początek, firma i jej wlascicielka z zarzutami prokuratorskimi ma podźwignąć z kolan żle zarzadzanego molocha. .. Wystarczy tylko cofnac sie 10 lat wstecz i przejrzec premie i bonusy to brakujace pieniadze jak królik z kapelusza nagle wyskocza!
 • "EPEC nie zdradza, na jaką kwotę opiewa umowa z Beatą Ładyszkowską, zasłaniając się poufnością umowy. "tak, jak z nową umową miasta z EKO, nikt NIC nie wiele, ale płacimy wszyscy ?
 • Ile znowu zapłacimy? Może standaryzacja? A od czego są urzędnicy może w końcu zajmą się tworzeniem strategii, a jednak konieczna jest standaryzacja! Zgodnie z założonymi normami wynika ze jest za dużo wice, i co na to zarządzający???
 • Trzeba zgłosić sprawę do CBA i nagłośnić w mediach ogólnokrajowych
 • No cóż kasa, wydana na firmy odnośnie niedoszłego źródła ciepła to jedno, EPEC restrukturyzacja, plany. .musi być firma zewnętrzna to dwa. No tak to można wydawać, później płakać na całe miasto, że pieniędzy brakuje. Co na to Rada Miejska a zwłaszcza pewna komisja z Panią K. Urbaniak na czele ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  1
  Atut .(2020-06-08)
 • Standardy po emblosku
 • Na bogato w biednym Elblągu, w tym epec od dawna wszystko robią firmy doradcze za ciężkie pieniądze. Swoją drogą to wstyd dla epec i miasta że nie potrafią nic zrobić a my im za nic płacimy.
 • Wróblewski musi ODEJŚĆ
 • No cóż Panstwo w panstwie, za to odpowiada rada nadzorcza, to jest tak jak z mobbingiem, wszyscy wiedzą kto ma tym szczególne osiągnięcia tylko jest zmowa milczenia i przyzwolenie, grunt ze kasa się zgadza i stołki, zero moralności i etyki,
 • Gdzie się nie obejrzysz to smród, co na to nowy wiceprezydent, powiew świeżości z Zawady ? Kandydat na przyszłego prezydenta ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  1
  Nikt nie wiedział ??(2020-06-08)
 • Czy obecny prezes tej spółki nie potrafi przeprowadzić restrukturyzacji?. Jak nie umie czas na nowego prezesa taka tradycja historyczna.
Reklama