UWAGA!

Firmy w inkubatorze, ślimaki pod mikroskopem

 
Elbląg, Z tym laboratorium EPT wiąże duże nadzieje
Z tym laboratorium EPT wiąże duże nadzieje (fot. Witold Sadowski)

- Kiedy zaczynaliśmy budynek był pusty. Nawet krzeseł w nim nie było. Od tego czasu trochę się zmieniło – po trzech latach od startu mówi Paweł Lulewicz, dyrektor Elbląskiego Parku Technologicznego. 26 rezydentów, w inkubatorze  "wykluwają się" kolejne firmy, tu odbywają się również szkolenia, spotkania, konferencje. Perełką EPT jest jednak laboratorium, w którym badane są ścieki, produkty ropopochodne, ale i ... ślimaki. Są i nowe plany.

Gdy na Modrzewinie stanął nowoczesny budynek Elbląskiego Parku Technologicznego zakładano, że w ciągu pięciu lat zgromadzi się tu 21 firm.
       - Nastąpił progres i w trzy lata zgromadziliśmy 26 rezydentów, a zgłaszają się kolejne firmy – mówi Paweł Lulewicz, dyrektor EPT. - Sprawnie działa inkubator, wirtualne biuro. Do sukcesów zaliczamy także pozyskiwanie unijnych pieniędzy dla firm. 10 podmiotów uzyskało już wsparcie w łącznie wysokości prawie 1 mln 300 tys. zł.
       W EPT odbywają się także szkolenia, prezentacje, warsztaty, konferencje. Ale Park nie chce być biurowcem do wynajęcia. Stawia na działalność naukową.
       - Akademia Młodego Odkrywcy to nasze mobilne laboratorium, z którym odwiedzamy szkoły i przedszkola, a tu, na miejscu, odbywają się zajęcia ze studentami – wskazuje Paweł Lulewicz.
       Perełką Parku jest Laboratorium Zaawansowanych Analiz Środowiskowych, które ubiega się o akredytacje ok. 60 metod. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem w lutym 2015 r. rozszerzy swoją ofertę. A co robi teraz? Przeprowadza badania chemiczne wody i ścieków, ocenia stan ekologiczny wód. Bada też mięso ze ślimaków i produkty ropopochodne.
       - Prowadzimy badania hałasu turbin wiatrowych – dodaje kierownik laboratorium dr inż. Wojciech Chwiałkowski. - Jesteśmy już po pierwszym zleceniu w centralnej Polsce, ale mamy nadzieję na kolejne. Mamy też zlecenie na badania energii odnawialnej z odpadów.

  Elbląg, Od lewej: dr Wojciech Chwiałkowski, Maja Żołędziewska, Paweł Lulewicz
Od lewej: dr Wojciech Chwiałkowski, Maja Żołędziewska, Paweł Lulewicz (fot. WS)


       Laboratorium przyjmuje zlecenia od elbląskich firm, póki co, nielicznych, bo "kropką nad i" w tego typu działalności jest akredytacja. Z nią laboranci wiążą duże nadzieje.
       - Lokalne firmy muszą wykonywać badania różnych próbek, muszą to komuś zlecić więc chyba lepiej i szybciej będzie przeprowadzić takie analizy na miejscu – podkreśla dr Chwiałkowski.
       Z nauką związana jest też nowa propozycja EPT. To Rodzinny Piknik Nauki i Techniki, który odbędzie się na Modrzewinie już w najbliższą niedzielę, 18 maja.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama