UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Forum Rozwoju Elbląga w sprawie Starego Miasta

 
Elbląg, Przedwojenny Elbląg.
Przedwojenny Elbląg.

Minęło już pół roku, odkąd rządzi Elblągiem nowa ekipa pod przywództwem prezydenta Grzegorza Nowaczyka. Niewątpliwym sukcesem nowych włodarzy miasta jest otwarcie się na głos społeczeństwa w sprawach istotnych dla rozwoju miasta i poprawy warunków życia jego mieszkańców. Korzystając z tego nowego otwarcia, Forum Rozwoju Elbląga chciałoby zainicjować szeroką, społeczną dyskusję na temat elbląskiego Starego Miasta, w którą powinny się zaangażować władze miasta, media, organizacje społeczne oraz wszyscy elblążanie i instytucje zainteresowane tym tematem.

Przed zniszczeniem Starego Miasta w 1945 roku dzielnica ta stanowiła centrum i serce miasta, którego Elbląg do dzisiaj nie posiada. Nasze miasto nie miało chyba nigdy szczęścia do władz państwowych. Władze PRL nie zafundowały nam odbudowy Starego Miasta, tak jak to miało miejsce w innych miastach Polski. Jak zwykle elblążanie musieli zająć się tym sami, na swój oryginalny sposób no i w tempie mocno ograniczonym przez skromne, prywatne i samorządowe, środki finansowe. Odbudowa Starego Miasta zaczęła się na dobre w latach 80-tych XX wieku i o ile nic się nie zmieni, wygląda na to, że potrwa jeszcze 20-30 lat.
       Uważamy, że trzeba to zmienić, potrzebny jest jeden spójny strategiczny plan oraz zdecydowane przyspieszenie zabudowy całego Starego Miasta i Wyspy Spichrzów. Trzeba skończyć z improwizacjami w stylu pomysłów z „ogródkami archeologicznymi” czy fontannami lokowanymi na zasadzie, „bo tu akurat jest wolne miejsce”.
       Przy Prezydencie Elbląga powinien powstać stały zespół doradczy do spraw odbudowy Starego Miasta i Wyspy Spichrzów, który powinien opracować kompleksowy plan odbudowy i czuwać nad jego realizacją. W skład zespołu, oprócz urzędników miejskich, powinni wchodzić architekci, urbaniści oraz przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych zainteresowanych tematem.
      
       Naszym zdaniem w planie tym powinny zostać określone:
      
       Funkcja Starego Miasta w tkance miejskiej Elbląga
      
Stare Miasto powinno być centrum życia społeczno kulturalnego Elbląga. Życie kulturalne powinno się koncentrować wokół już istniejących instytucji kulturalnych, takich jak Galeria EL, Muzeum, Biblioteka Elbląska i Biblioteka Pedagogiczna oraz Ratusz Staromiejski. Ze względu na bogate zbiory muzealne pochodzące z wykopalisk na Starym Mieście, można też rozważyć utworzenie Muzeum Starego Miasta, które np. mogłoby być zlokalizowane w zespole kamienic, wybudowanych specjalnie do tego celu pomiędzy kamienicami przyległymi do Biblioteki Wojewódzkiej, a Muzeum Miejskim.
       Do celów kulturalnych należałoby także zadbać o odbudowę zespołu klasztornego przy Galerii EL, co umożliwiłoby znaczący rozwój działalności kulturalnej tej instytucji. Oczywiście uzupełnieniem publicznych instytucji kulturalnych, będą podmioty prywatne w postaci galerii, klubów itp.
       Stare Miasto powinno być centrum szeroko rozumianej rozrywki i spotkań zarówno elblążan, mieszkańców regionu, jak i turystów. Cała dzielnica powinna być wypełniona pubami, restauracjami, winiarniami, piwiarniami, dyskotekami, klubami, galeriami artystycznymi, sklepami itp. Żeby nie było wątpliwości, władze miasta Elbląga powinny uprzedzić potencjalnych nowych mieszkańców Starego Miasta o rozrywkowym charakterze tej dzielnicy, aby mieszkali tam ludzie aktywni, którzy lubią zabawę i nie przeszkadza im ruch i gwar uliczny nawet w późnych godzinach nocnych.
       Koncentracja dużej ilości lokali rozrywkowych na terenie jednej dzielnicy ożywi Stare Miasto, przyczyni się do integracji mieszkańców Elbląga, no i z pewnością stanie się miejscem liczniej odwiedzanym przez turystów.
      
       Zakres odbudowy
      
Stare Miasto powinno być odbudowane w całości zgodnie z lokalizacjami ujętymi w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego tej dzielnicy z pewnymi jego modyfikacjami. Należałoby m.in. rozważyć zabudowę placu/skweru przy byłej przystani Żeglugi Gdańskiej przy ulicy Wodnej. Z racji gęstej zabudowy i planów ograniczenia ruchu samochodowego w tej dzielnicy trzeba też wkomponować w zabudowę parkingi samochodowe podziemne oraz naziemne i wielopoziomowe.
      
       Architektura i styl odbudowy
      
Rozumiemy, że z różnych względów jesteśmy skazani na tzw. „retrowersję” w odbudowie Starego Miasta, co do której zdania są bardzo podzielone. Nie jesteśmy jej zwolennikami, ale sugerujemy kompromisowe rozwiązanie. Powinna nim być m.in. zmiana zapisów w MPZP Starego Miasta, które zakazują odbudowy kamienic w stylu przypominającym budynki, które stały na zabudowywanych działkach przed 1945 rokiem. Chodzi o uchwałę Rady Miasta Elbląga nr XXIX/525/97 z 27.11.1997 r. Można w niej wyczytać np. w § 9 punkt 4. „kamienice należy projektować w indywidualnych, współczesnych formach architektonicznych, eliminując styl historyzujący. Dopuszcza się możliwość stosowania historycznego detalu w sposób niesugerujący, że kamienica jest obiektem zrekonstruowanym lub oryginałem z określonej epoki stylowej. Projektowana architektura musi nosić znamię czasu i miejsca, w którym powstała, a jednocześnie wykazywać się uniwersalnymi walorami estetycznymi.”
       Nie chodzi nam o wszystkie kamienice, ale chcielibyśmy, by poddać rekonstrukcji chociaż frontowe elewacje najpiękniejszych, przedwojennych staromiejskich kamienic. Zabieg ten z pewnością upiększyłby i uatrakcyjnił turystycznie nasze Stare Miasto. Listę takich kamienic powinien oczywiście opracować zespół złożony z fachowców i miłośników dawnego Starego Miasta.
       Osobnym problemem są elewacja kamienic budowanych pod koniec XX wieku. Nie ma co ukrywać, że zarówno wśród elblążan, jak i turystów, bardzo często słychać pod ich adresem niepochlebne oceny, wśród których dominują takie określenia, jak kicz, bezguście czy koszmar. Sugerujemy rozważenie opracowania kompleksowego programu zmiany elewacji i szczytów tych kamienic na formy bardziej estetyczne, współgrające zarówno ze starą, jak i współczesna architekturą Starego Miasta.
      
       Bulwar, mosty, Wyspa Spichrzów
      
Patrząc na przedwojenne zdjęcia elbląskiego Starego Miasta, chyba większość oglądających jest zgodna, że najładniejsza i najbardziej reprezentacyjna była zabudowa nadrzeczna. Z jednej strony cieszy nas odbudowa mostów zwodzonych, z drugiej martwi brak działań i realnych perspektyw szybkiej reaktywacji nadrzecznej zabudowy. Uważamy, że władze Elbląga powinny jak najszybciej ogłosić i nagłośnić w mediach konkurs architektoniczny na projekt zabudowy nadrzecznej Starego Miasta i Wyspy Spichrzów. Konkurs miałyby charakter otwarty zarówno dla pracowni architektonicznych z Polski, jak i z za granicy. Odpowiednia oprawa marketingowa tego konkursu stanowiłaby przy okazji świetną promocję miasta zarówno dla turystów, jak i inwestorów, no i co najważniejsze, przyśpieszyłaby tempo odbudowy tej dzielnicy. Odpowiednia reklama pomogłaby też znaleźć poważnego dużego wykonawcę tej inwestycji, w końcu będziemy mieli jedyne w Polsce Stare Miasto z czynnymi mostami zwodzonymi.
       To na prawdę byłaby duża, prestiżowa inwestycja, której realizację mogłaby relacjonować w systemie patronackim jedna z polskich czołowych stacji telewizyjnych. Oczywiście są to na razie tylko luźne pomysły, ale gdyby władze Elbląga wynajęły do tego zadania profesjonalną agencje marketingową, to wszystko jest do zrealizowania w przeciągu kilku lat.
       Jeżeli chodzi o Wyspę Spichrzów, uważamy, że powinna być ona w przemyślany sposób zabudowana budynkami zbliżonymi wyglądem do średniowiecznych spichrzów. Bulwar Wyspy powinien mieć charakter reprezentacyjny i być wypełniony lokalami gastronomicznymi i rozrywkowymi, tak żeby po obu stronach rzeki tętniło życie towarzyskie i był ożywiony ruch turystyczny. Przydałaby się rekonstrukcja kilku spichrzów dla podkreślenia historii i klimatu tej dzielnicy. Mamy nadzieję, że inwestycja elbląskiego browaru na Wyspie Spichrzów i odbudowa budynku dawnej giełdy jest początkiem intensywniejszej zabudowy tego terenu.
      
       Parkingi i ograniczenia w ruchu samochodów
      
Podzielamy w pewnym stopniu zdanie władz miasta, że na Starym Mieście należy ograniczyć ruch samochodowy. Wiąże się to jednak z koniecznością budowy parkingów płatnych i bezpłatnych. Uważamy, że parkingi naziemne powinny być bezpłatne, szczególnie te funkcjonujące obecnie przy ulicy Rycerskiej. Oprócz nich powinny powstać duże parkingi podziemne np. pod boiskami szkół I LO i ZSTI. Dla mieszkańców Starego Miasta powinny też powstać minimum dwa duże parkingi wielopoziomowe. Oczywiście obiekty te powinny być z zewnątrz stylizowane na staromiejskie kamienice, żeby odpowiednio wkomponowały się w otoczenie.
      
       Porzucone budowy
      
Martwią nas porzucone budowy i brak elewacji na niektórych kamienicach Starego Miasta. Wszystko to bardzo szpeci i stanowi antyreklamę tej dzielnicy. Sugerujemy władzom Elbląga, żeby w drodze perswazji przekonali właścicieli tych nieruchomości do szybkiego dokończenia budowy lub szybkiego zbycia nieruchomości inwestorowi, który za nich dokończy te inwestycje.
       Mamy nadzieję, że władze Elbląga przy zbywaniu działek kolejnym inwestorom zabezpieczą się odpowiednio w umowach przed podobnymi sytuacjami w przyszłości.
      
       Podsumowując, jest jeszcze szansa na ukształtowanie Starego Miasta i Wyspy Spichrzów jako serca miasta, miejsca spotkań i rozrywki elblążan oraz prawdziwej atrakcji turystycznej. Będziemy mieli jedyne w Polsce Stare Miasto z działającymi mostami zwodzonymi. Oba brzegi rzeki Elbląg możemy zabudować tak wspaniałymi kamienicami, jak tylko zechcemy, ponieważ na razie nic tam nie ma i ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Trzeba jednak przede wszystkim chcieć tych zmian i wziąć się do pracy.
       Apelujemy do Prezydenta Elbląga o podjęcie tematu i rozpoczęcia konsultacji społecznych na temat odbudowy Starego Miasta i Wyspy Spichrzów. Bardzo liczymy na wsparcie zarówno elbląskich Radnych, jak i miejskich urzędników w działaniach mających przywrócić elbląskiemu Staremu Miastu jego blask i świetność.
      
       Osoby zainteresowane inicjatywą Forum Rozwoju Elbląga, które chciałyby się w nią włączyć, proszone są o kontakt pod adresem redakcja@fre.elblag.pl.
      
Forum Rozwoju Elbląga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Brawo! Popieram!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zadowolony niemalkontent(2011-06-22)
 • Popieram, Stare Miasto powinno być dla władzy elbląskiej czymś priorytetowym i budowanie głupawych"ogródków archeologicznych"zakrawa na śmieszność i prowincjonalizm. Odbudowa tej części naszego miasta w dawnym stylu, ze szczególnym uwzględnieniem Targu Rybnego, czyli ciągu kamienic wzdłuż rzeki Elbląg, uważam za coś bardzo ważnego. Ps. Należy rozliczyć poprzednią ekipę za wcześniej już wspomniany "ogródek archeologiczny"i pogonić niesolidnych inwestorów. Fredek
 • Sądzę, że pierwszorzędną sprawą jest określenie miejsca STARÓWKA i jej funkcji. Miasto musi wybić niektórym osobnikom z głowy że jest to jakaś sypialnia lub miejsce świętowania miejscowej żulii i kiboli. Następną ważną sprawą jest komunikacja i przestrzeń urbanistyczna, którą trzeba zapełnić od strony wody i zdyscyplinować tych papier marche inwestorów i "deweloperów" zapełniąjacych to miejsce gazobetonem i styropianem z mławskim sznytem elewacyjnym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MiejscowyAborygen(2011-06-22)
 • władze elblaga powinny wspierać odbudowę najpiękniejszego starego miasta w europie i zadbać o dokończenie rozpoczętych budów, wystarczy popatrzeć na stare zdjęcia. .. ..
 • .. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MiejscowyAborygen(2011-06-22)
 • Te szpecące miasto magazyny obok dworca przy wjeździe od strony Warszawy trzeba zasłonić, albo wyburzyć !!!!!
 • Sądzę, że pierwszoplanową sprawą jest jednoznaczne określenie miejsca STARÓWKA pod wzgledem urbanistycznym i wybicie niektórym z głowy bałamutnych wyobrażeń że to sypialnia lub miejsce występów miejscowej żulii lub kiboli. Ten obszar miasta winien otworzyć się na wodę, turystów i miejsca rekreacji wszelakiego rodzaju nie koniecznie z repertuaru serialowych bzdetów lub niewybrednych gustów miejscowego proletariatu. Co do inwestycji i ich realizacji – czas by ku temu aby uzmysłowić miejscowym inwestorom i pożal sie Boże „ deweloperom” że papier marche ich wytworów podtrzymywany gazobetonem i styropianem to nie koniecznie to o co chodzi w tym szczególnym miejscu upamiętniającym zarówno historię przedwojenną jak i powojenną tego miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MiejscowyAborygen(2011-06-22)
 • Cały lipiec przed targami w Gdańsku powinny odbywać się na naszej Starówce Targi Dominikańskie Elbląskie !!!! Ożyłoby letnią porą miasto i nasza Starówka !!!!!
 • popieram!!!
 • stare miasta w europie mają swój klimat także z innego powodu. mają właścicieli od wielu pokoleń a nie pazernych nowobogackich biznesmenów. klimat powstanie z małych sklepików, warzywniaka pod markizą czy antykwariatu, ale za czynsz wtedy nie można płacić 5-6 tysięcy złotych. skończy się to tylko kolejną aleją banków i firm gsm. można temu zaradzić sprzedając z założenia małe lokale na parterze prywatnym, prawdziwym handlowcom i pasjonatom. jak się w to włączą biznesmeni nic z tego nie będzie.
 • Tak powinno być-trzy miesiące dyskusji-wyciągnięcie wniosków. Projekt i realizacja. Drobnymi krokami ale ciągle do przodu. Pieniądze się wypłukują i nic się nie dzieje. A dyskusje od kampanii do kampanii. Głosy internautów są bardzo ważne! Ich waga to 50% mądrości No to do dzieła. Skoro nie ma pieniędzy na pomoc socjalną i bezrobotnych to przynajmniej porządkować Starówkę-Czyli robota jest!!!! m.
 • Forum Rozwoju Elbląga to tak naprawdę jednoosobowa organizacja pod przewodnictwem pana Balbuzy.
Reklama