UWAGA!

Hetman bez upadłości

Elbląska spółka Hetman nadal będzie istnieć. Sąd gospodarczy oddalił wniosek elbląskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ogłoszenie upadłości firmy. Prezes Jan Przezpolewski skomentował orzeczenie: "Chcę działać, bo tak wnioskowałem".

Wniosek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafił do sądu kilka miesięcy temu. Firma Hetman od grudnia ubiegłego roku do kwietnia tego roku zalegała ze składkami za około 100 pracowników. ZUS wyliczył, że była to kwota ponad 380 tysięcy zł. Sąd analizował wszystkie dostarczone dokumenty. Spółka Hetman ma długi nie tylko wobec ZUS, ale także wobec urzędu skarbowego i pracowników. Sąd podał, że łączna wysokość zadłużenia wyniosła ponad 750 tysięcy zł. Spółka jednak nie posiada żadnego majątku. Pomieszczenia i maszyny dzierżawi od firmy Truso, którą również reprezentuje Jan Przezpolewski. Sąd stwierdził, że choć fakt zaprzestania płacenia długów ma miejsce, to ogłoszenie upadłości mija się z celem. Syndyk nie będzie miał czego sprzedać, by oddać pieniądze wierzycielom. Ponadto prezes miał zadeklarować przed sądem, że zwróci się do ZUS o zawarcie umowy co do spłaty długu.
     
     ***
     
     Sprawa spółki odzieżowej Hetman stała się głośna w grudniu ubiegłego roku, kiedy to prezes firmy postanowił zwolnić dyscyplinarnie z pracy dziewięć swoich pracownic, założycielek związku zawodowego Solidarność. O spółce Hetman jeszcze nie raz usłyszymy, a to za sprawą spraw sądowych, które toczą się lub będą się toczyć. Pierwsza z nich dotyczy przywrócenia kobiet do pracy. Już mijają trzy miesiące od czasu ostatniej rozprawy. Prezes Hetmana wystąpił bowiem o wyłączenie z tej sprawy wszystkich sędziów elbląskiego sądu, zarzucając, że ulegają wpływom związku zawodowego i przewodniczącego elbląskiej Solidarności Mirosława Kozłowskiego. Inna sprawa sądowa, tym razem karna przeciwko prezesowi, dotyczy wniosku Państwowej Inspekcji Pracy, która zarzuciła szefowi Hetmana złośliwe naruszanie praw pracowniczych.
J

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • nie jestem na biezaco ale jedno chcialbym wiedziec...czy pan prezes zdaje sobie sprawe co znaczy utrzymac rodzine bez kasy...?, czy tez uwaza sie za mocnego kapitaliste lecacego na tani rozglos o swojej osobie.. ? biedny pan jestes...i biedny pozostaniesz... .na cudzym nieszczesciu nikt majatku nie zbudowal..i nie zbuduje..i c'est la vie...
 • ( szeba dzieki...wiesz za co...)
 • A gdzie był ZUS i PIP przez ten cały czas, czyżby korupcja nie pozwoliła zistnieć, a teraz najlepiej byłoby zamknąć i pozbawić ludzi roboty ?. A może trzeba przyjrzec się bliżej działalności naszego elbląskiego PIP-u -dochodzą głosy że działa nie zawsze jak trzeba .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  początkujący(2003-08-11)
 • Przezpolewski & Przezpolewski! Czyli, Przezpolewski - Truso i Przezpolewski – Hetman! To trochę przypomina taką teatralna sztukę, gdzie gł. bohater przy tym samym biurku, zmieniając odpowiednio do sytuacji reprezentatywne nakrycia głowy, jest albo Naczelnikiem Poczty, albo Naczelnikiem Stacji Kolejowej. W tym przypadku nasz przenikliwy Sąd Rejonowy nie dostrzegł tego... dualizmu. :(
 • Sorry, Sąd gospodarczy! :)
 • nie chcecie pracowc w hetmanie, to nie musicie. a jesli chcecie zeby hetmana stac bylo na zatrudnienie, to wybierzcie rzad, ktory da firmom szanse przezycia.
 • mały spryciarz ten Jasio. mechanizm jest prosty, hetman nie ma nic oprócz pracowników, truso obsługuje hetmana również finansowo. hetmanowi / pracownikom / zostają ochłapy, większość kosztów spółki truso to pewnie wynagrodzenie Jasia. Jasiu ma pewnie jakieś układy w ZUS i US bo dziwnie go nie licytują choć ma zajęte wszystkie nieruchomości na potężne kwoty. Tak samo ma pewne układy w mieście bo zwykły obywatel nie kupiłby tak korzystnie dość atrakcyjnych gruntów w środku miasta. Tak czy tak, prędzej czy później przyjdzie czas i na Jasia jak w powiedzeniu i wilku. Jasiu jednak tego nie wie, tak jak i innym tego rodzaju jasiom wydaje mu się, że złapał Pana Boga za nogi. Czekam cierpliwie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  ostatni(2003-08-13)
 • ostatni: ja tez...(masz racje)
 • WE TAM...
 • te wasze wypowiewdzzzzzi sa tak puste ze az nie chce mi sie was czytac a zwlaszcza ostatni{beznadzieja ]
Reklama