UWAGA!

Inflacja zjada nasze oszczędności

Główny Urząd Statystyczny podał dziś dane o lipcowej inflacji. Wskaźnik wzrostu cen wyniósł 2,3 proc. To ważna informacja nie tylko dla ekonomistów, bo wpływ inflacji odczuwa każdy z nas.

Po pierwsze pokazuje ona, jak zmieniają się ceny dóbr konsumpcyjnych, czyli tego, na co wydajemy swoje pieniądze. Dla naszych portfeli dobrą informacją jest to, że wynagrodzenia w gospodarce rosną szybciej niż ceny. GUS poinformował ostatnio, że wzrost płac w gospodarce w II kwartale wyniósł aż 8,9 proc. i przeciętne wynagrodzenie wyniosło 2644,34 zł. Inflacja w tym czasie nie była tak wysoka, więc zwiększyła się siła nabywcza, czyli to, ile danych towarów można kupić za przeciętną pensję.
     Z powodu inflacji cierpią jednak nasze oszczędności. Jeszcze rok temu inflacja w lipcu wynosiła 0,7 proc. Oprocentowanie lokat w tym czasie nie zmieniło się jednak tak wyraźnie, więc realne zyski z bezpiecznych instrumentów mocno spadły. W kolejnych latach nie będzie lepiej, bo prognozy mówią o dalszym wzroście inflacji.
     Inflacja bardzo wpływa na to, ile faktycznie zarabiamy na lokatach. Podobna sytuacja dotyczy oczywiście innych instrumentów: obligacji czy funduszy inwestycyjnych.
Mateusz Ostrowski, analityk Open Finance
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • czy naprawde trzeba kopiowac to co jest na onecie. k,,, juz nic nie potrafuicie sami napsiac
 • Trzeba ładować w fundusze kasę. A co do kopiowania , to niby co mieli napisać ?? Jest to info gusu z komentarzem i tak powinno zostać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Drebin(2007-08-15)
 • kurcze ten portel to straszna komuna co nie napiszesz w komentarzach to wytną fr
 • Do drebin a co jak sie okaze ze bessa zawita na killka miesiecy. Ludzie raczej beda umarzać jednostki w panice zobacz stany co sie tam dzieje teraz i ogolnie na gielde. Moze i bedzie to okazja dla funduszy by napakowac do wora papierow a co jesli okaze sie ze nie byla to dobra decyzja i gielda poleci na ryj ?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ra2584(2007-08-16)
 • przydalby sie jakis sowj komentarz a nie ciagle kopiuj wklej k...
Reklama