UWAGA!

Internet szerszym pasmem

 Elbląg, Minister Drożdż i Grzegorz Nowaczyk.
Minister Drożdż i Grzegorz Nowaczyk.

Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć w Elblagu budowa miejskiej sieci szerokopasmowej. Wicemarszałek Grzegorz Nowaczyk spotkał się w Olsztynie z wiceministrem MSWiA Witoldem Drożdżem. Spotkanie dotyczyło realizacji projektów informatycznych w Elblągu i województwie warmińsko-mazurskim.

To dwa kluczowe projekty z tej dziedziny. Projekt „Budowa miejskiej sieci szerokopasmowej w Elblągu” realizowany przez Miasto Elbląg się rozpocząć jeszcze w tym roku. Wartość całkowita projektu wynosi około 47 mln zł.
       Przedmiotem projektu jest budowa szerokopasmowej miejskiej sieci teleinformatycznej, umożliwiającej bardzo szybkie i bezpieczne przesyłanie dużej ilości danych. Projekt umożliwi mieszkańcom dogodny dostęp do usług internetowych, m.in. poprzez budowę ogólnie dostępnych Publicznych Punktów Dostępu do Internetu oraz otwartego dostępu radiowego. Sieć pozwoli na korzystanie z szerokopasmowego dostępu do Internetu przez wszystkie urzędy, jednostki użyteczności publicznej a także firmy i mieszkańców Elbląga.
       W ramach projektu zakłada się budowę trzech węzłów głównych, 20 punktów dystrybucyjnych oraz 138 punktów dostępowych (łącznie 161 lokalizacji). Projekt obejmuje budowę ok. 130 km sieci teleinformatycznej umieszczonej w kanalizacji teletechnicznej (długość około 61 km.).
       Natomiast samorząd naszego województwa realizuje projekt „Rozbudowa infrastruktury szerokopasmowego dostępu do Internetu i sieci PIAP-ów w województwie warmińsko-mazurskim”. Projekt skierowany jest do samorządów, bibliotek, domów kultury, muzeów, szpitali, itp. a jego wartość to 23 mln zł. Realizacja projektu rozpocznie się w 2010 r.
       - Budowa Społeczeństwa Informacyjnego jest dziś istotnym priorytetem w naszej polityce. To sposób na zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej naszego województwa, poprawę jakości i kosztów pracy, także ze strony administracji publicznej, zapobieżenie groźbie „wykluczenia cyfrowego”, a co za tym idzie, zwiększenie szans na zatrudnienie i rozwój indywidualny mieszkańców Warmii i Mazur - mówi wicemarszałek Grzegorz Nowaczyk.
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Pan Nowaczyk szykuje się do wyborów Prezydenckich w Elblagu. To i inne dzialania nic nie pomogą! Jak chlop z gminy chcialby rzadzić Elblągiem? Tego to świat nie widział, zaraz wozy konne by na ulice wróciły :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  e-elblążanin(2009-08-11)
 • wozy konne to on posprzedawal, teraz zafunduje spoleczenstwu rolki (podobnie jak laptopy dla swoich bylych radnych z gminy)
 • jaki wicemarszałek?? Nowaczyk jest CZŁONKIEM :) Zarządu, a nie wicemarszałkiem
 • Płacimy za internet jedne z najwyższych stawek w Europie a płace najniższe. Białoruś ma wyższe ale tam jest jak za Stalina. Czas z tym złodziejstwem skończyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ulrich von Kepke(2009-08-11)
 • Beda wakaty informatyczne ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bistros(2009-08-11)
 • Wy sie znacie. .chlopina sie stara jak moze:) a jak chce kandydowac to i lepiej bo chociaz sie nie bedziemy za nowego prezydenta wstydzic tak jak za P. Slonine. .. a ten caly internet to super sprawa. .tylko zeby wszystko szlo szybciej. .. jestem dobrej mysli:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lokalna_patriotka(2009-08-11)
 • ciesze sie ze nowaczyk dba o sprawy elblaga i ze olsztyn nie da sie nas wyprzec. Brawo! A Ci co zle o nim pisza to pewnie cieple stoleczki grzejacy obecnie panujacy ratuszowcy. .. jak znam zycie. Zenada mili Panstwo zenada
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sprawiedliwy(2009-08-11)
 • na co nam taki szajs, gdzie sieci p2p i strony xxx beda zablokowane i pewnie tez ograniczony transfer do 100 kb czy cos w tym stylu. ..
 • Znowu ? Przecież miejska sieć światłowodowa miała być wykonana kilka lat temu i też kasa na to była liczona w milionach. Było to przy okazji budowy czegoś co szumnie nazywano "Centrum Informatycznym" dla PWSZ czy jakoś tak. Czy ktoś w ogóle rozlicza te inwestycje ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zdziwiony(2009-08-11)
 • a czemu mieli by nie zrobic cos na rozwoj tego ? Jestesmy przedostatnim krajem Europy w dostepie do internetu, to zrobić coś zebysmy byli ostatni to już żadna sztuka
 • Pan G. Nowaczyk to - pod każdym względem- najbardziej odpowiednia osoba na stanowisko prezydenta Elbląga : odpowiedni wiek, wykształcenie, znajomość struktur administracji państwowej. Poza tym elblążanin dla którego problemy miasta nie są obojętne. Inteligentny, kulturalny - jako przyszły prezydent-odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu. Po co nam prezydent w wieku przedemerytalnym? Stawiajmy na młodość.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lokalny patriota(2009-08-11)
 • Ciekawe kiedy pomyślą o mieszkańcach pobliskich wiosek pewnie nigdy. .. żenada:p
Reklama