UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jak wpuścić turystę w Kanał Elbląski

 
Elbląg, Statkami po Kanale Elbląskim pływa około 60 tysięcy turystów rocznie
Statkami po Kanale Elbląskim pływa około 60 tysięcy turystów rocznie (fot. Michał Skroboszewski)

Co zrobić, by Kanał Elbląski i okolice przyciągnęły jeszcze więcej turystów? Od tym dzisiaj i w środę dyskutują w Elblągu specjaliści od turystyki i przedstawiciele samorządów. Jedna z konkluzji? Nad Kanał przyjadą tłumy, gdy zostanie wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Brakuje też odpowiedniej infrastruktury, choć z roku na rok widać poprawę.

Kanał Elbląski przeszedł w ostatnich latach rewitalizację za ponad 100 milionów złotych. Przyciąga co roku około 60 tysięcy osób, które pływają statkami po trawie, pokonując różnice wzniesień między pochylniami. Biorąc pod uwagę frekwencję w najpopularniejszych i wcale nieunikalnych miejscach w Polsce, to kropla w morzu możliwości. Co zrobić, by to zmienić? O tym dzisiaj i jutro w Kamieniczkach Elbląskich będą dyskutować specjaliści od turystyki i przedstawiciele samorządów
       - Nie mamy infrastruktury turystycznej, na którą potrzebne są ogromne pieniądze. Potrzeba też czasu, nikt nie machnie czarodziejską różdżką, by zmienić wszystko od razu. My jako stowarzyszenie możemy dwukrotnie w ciągu roku ubiegać się o pieniądze z Programu Odnowy Wsi, w sumie to 20 tysięcy złotych. Co możemy, za te pieniądze robimy. Ciekawym pomysłem jest projekt Ekomuzeum, w który włączone będą różne miejscowości i gminy. Chcemy wykorzystać modę na slow food i slow life, by przyciągać turystów na warsztaty serowarskie, pieczenia chleba, zielarskie i inne. W tej chwili w naszej wsi gościmy 14 osób, więcej się nie zmieści – mówi Joanna Włodarska z Akademii Siedliska pod Lipami w Dłużynie/Węzinie w gminie Elbląg.  

  Elbląg, Konferencja odbywa się w Kamieniczkach Elbląskich
Konferencja odbywa się w Kamieniczkach Elbląskich (fot. MS)


       Samorządy, organizacje pozarządowe, instytucje, przedsiębiorcy i mieszkańcy z gmin położonych nad Kanałem Elbląskim 10 lat temu połączyli siły, tworząc Lokalną Grupę Działania. Stworzyli strategię rozwoju tego obszaru, Zintegrowany System Promocji Turystycznej Krainy Kanału Elbląskiego, teraz przyszedł czas na kolejny krok – realizację projektów wartych w sumie 13 milionów złotych. Dotyczą m.in. zakładania i rozwoju firm oraz właśnie rozwoju turystyki. - Pieniędzy nie jest dużo, ale na pierwszym miejscu są ludzie, którzy muszą ze sobą współpracować i mądrze decydować, jak je wydać – mówi Stanisława Pańczuk, prezes Lokalnej Grupy Działania Łączy Nas Kanał Elbląski.
       Jednym z pomysłów jest stworzenie wiosek tematycznych, wzorem podelbląskiego Aniołowa. - Jest kilka miejscowości, które bardzo chcą. Na przykład Oleśno, wioska sztuki naturalnej, gdzie ta idea już zakiełkowała. Mają świetnych liderów, świetne społeczeństwo i mają pomysł na wieś. Bije się z myślami Władysławowo, Kazimierzowo i Janowo, Dłużyna. To są pierwsze jaskółki. Naszym wzorem jest Kamionek koło Nidzicy, garncarska wieś tematyczna, którą odwiedza rocznie około 40 tysięcy turystów. Tak się zorganizowali! Od nich chcemy się uczyć. Mając tak mało pieniędzy, musimy mieć bardzo dobrze w głowie poukładane – mówi Stanisława Pańczuk.
       Sposobem na zwiększenie frekwencji może być też turystyka kulturowa, o której podczas konferencji opowiadał prof. dr hab. Armin Mikos von Rohrscheidt. - Ważnym czynnikiem, który by pomógł Kanałowi Elbląskiemu, byłoby wpisane tego zabytku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Polsce mamy obecnie 14 obiektów na tej liście, przykład Kościoła Pokoju w Świdnicy świetnie pokazuje, jaką siłę ma ta lista. Po wpisaniu na listę UNESCO liczba turystów zwiększyła się z 17 tysięcy do 500 tysięcy rocznie – mówił profesor.
       O wpisanie Kanału Elbląskiego na listę UNESCO zabiega Związek Gmin Kanału Ostródzko-Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego. Wniosek złożono w tym roku, jego rozpatrzenie potrwa co najmniej kilka lat.
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • W ndg nie zaproszono na uroczystość mundurowych!!!! Skandal. "W tym budynku, w latach 1936-1939 mieściła się placówka polskich inspektorów celnych i oficerów Straży Granicznej RP w Wolnym Mieście Gdańsku" - tak brzmi część inskrypcji na pamiątkowej tablicy, którą uroczyście odsłonięto na budynku przy ulicy Towarowej w Nowym Dworze Gd.
 • Bardzo ciekawa konferencja i sympatyczna obsługa :) zwłaszcza pani blondynka w okularach.
 • ogarnijcie sie z tymi cenami!!! Za te pieniadze atrakcja chyba tylko dla Niemców. ..
 • proponuje by podatek w tym chorym kraju podniessc do 50 procent
 • jak pisalem o sfalszowanym wyborze kobiety ktora przechodzila tutaj metemorfore to nie ukazali tego artykulu. ona jest informatykiem i koledzy z portelu pomogli jej
 • Specjaliści z bożej łaski ! Najpierw trzeba kanał pogłębić, udrożnić i dolać wody. Następnie dokupić ze 2-3 stateczki ( spółka z inwestorem)i obniżyć ceny za bilety ( czyli supsydiować ). Reszta sama się zrobi. Na razie Elbląg jest " robiony" w dwa kanały : elbląski i wielki kanał, czyli Przekop. Elbingerer.
 • 120zl za bilet w jedna stronę?! Ktoś oszalał czy interes na tym robi?! Zabierz żonę dzieci jedzenie i wyjdzie 700zł sory ale nie dzięki...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  1
  Czapajew(2016-09-06)
 • Państwa UE straciły w 2014 r. 159,5 mld euro przychodów z podatku VAT; w przypadku Polski luka ta wyniosła 38 mld zł – wynika z opublikowanych we wtorek danych Komisji Europejskiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  40Mldrocznie!!!(2016-09-06)
 • Czy na inaugurację konferencji odczytano apel smoleński? Pytam poważnie.
 • Postawcie parkomat jeszcze pod żeglugą na pewno poprawi to turystykę. Pod prokuraturą napędzili już parkometrem chęci do spaceru złodzieje
 • Dla Niemców ceny powinny być w Euro, a dla Polaków w złotówkach. I to nie jest żadna dyskryminacja - to nei nasza wina, że urodziliśmy się w biednym kraju.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9
  2
  RedaktorJabłkalski(2016-09-06)
 • @RedaktorJabłkalski - A właśnie, że nasza i tylko nasza. Nasza winą (jako narodu) jest to, że wybieramy zawsze słabych polityków, którzy na niczym się nie znają. Czechy już dawno wyprzedziły nas pod względem gospodarki, ale nawet Rumunia zaczyna lepiej wypadać - ich gospodarka dostała niesamowitego kopa, gdy politycy zdecydowali się na obniżenie podatków. Wszystkie kraje, które są gospodarczymi tygrysami łączy jedno - niskie i proste podatki. Tylko nasi szpecjaliści nie potrafią tego zrozumieć. Dziwne, bo przecież w Polsce 80% ludzi ma wyższe wykształcenie.
Reklama