UWAGA!

Jaki budżet Elbląga na 2021 rok? (aktualizacja)

 Elbląg, Jaki budżet Elbląga na 2021 rok? (aktualizacja)
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

733 mln złotych ma wynieść budżet Elbląga w przyszłym roku. Prezydent zakłada w projekcie budżetu prawie 20-milionowy deficyt, który ma być głównie pokryty emisją obligacji. Miasto na inwestycje planuje ok. 34 mln złotych.

Co roku do 15 listopada prezydent ma obowiązek przekazać projekt budżetu na kolejny rok na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej. W Biuletynie Informacji Publicznej ten dokument pojawił się 13 listopada. Co z niego wynika?

Miasto szykuje się na kolejny trudny rok, spowodowany przez epidemię koronawirusa i wywołany przez nią kryzys gospodarczy. Z projektu wynika, że wydatki samorządu w 2021 roku mają wynieść 733 mln złotych (o 6 mln więcej niż przewiduje budżet na 2020 rok), a dochody - 713 mln zł (również o 6 mln zł więcej). Deficyt ma więc wynieść ok. 20 mln złotych i ma być sfinansowany głównie przez emisję obligacji komunalnych o wartości 18 mln złotych. Czy emisja obligacji będzie konieczna, pokażą wydarzenia najbliższych miesięcy.

Warto dodać, że już w 2020 roku prezydent Elbląga na skutek sytuacji epidemicznej nie wykluczał wzięcia przez miasto kredytu, ale po wprowadzeniu oszczędności (wiele wydatków, jak np. na organizację masowych imprez, na skutek pandemii zostało wstrzymanych) okazało się, że nie tylko zniwelowano deficyt z początku roku, ale także na koniec trzeciego kwartału wypracowano około 50 mln nadwyżki budżetowej.

Mimo kryzysu w projekcie budżetu Elbląga na 2021 r. , sugerując się wyliczeniami Ministerstwa Finansów, zaplanowano dochody z PIT i CIT na podobnym poziomie jak w 2020 roku. O ok. 5 procent wzrosną dochody miasta z podatku od nieruchomości, co oznacza, że jeszcze w tym roku na sesji Rady Miejskiej powinien pojawić się projekt uchwały w sprawie podwyżki tej lokalnej daniny,

Miasto ma również otrzymać 156 mln złotych subwencji oświatowej od rządu (o 6 mln więcej niż w 2020 roku), ale to nie pokryje wszystkich kosztów. Samorząd będzie musiał dołożyć do oświaty aż 107 mln złotych.

Po stronie wydatków zastanawiające jest zmniejszenie kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej. Dotacja ma zostać zmniejszona aż o 7 mln złotych, co może być zapowiedzią cięć w kursowaniu autobusów i tramwajów. Przypomnijmy, że nadal nierozstrzygnięty jest przetarg na obsługę pakietu nr 1, a nowi przewoźnicy powinny zacząć realizować nową siedmioletnią umowę od 1 stycznia 2021 roku.

Prezydent planuje też spłacić kolejną ratę zaciągniętych przed laty przez samorząd kredytów. W 2021 roku na ten cel miasto przeznaczy ok. 7,3 mln złotych.

Na inwestycje w projekcie budżetu na 2021 rok zarezerwowano 34 mln złotych, to ok. 5 procent budżetu. Najwięcej środków zostanie przeznaczonych na rewitalizację parku Dolinka (ok. 10 mln zł), budowę nowego przedszkola przy ul. Mielczarskiego (ok. 6 mln zł) oraz projekt związany z „poprawą mobilności mieszkańców Elbląga” (ok. 4,5 mln zł), co ma związek m.in. z zakupem nowego tramwaju i przebudową węzła przesiadkowego przy pl. Słowiańskim.

Projekt budżetu Elbląga trafi teraz pod obrady poszczególnych komisji Rady Miejskiej. Powinna się też nad nim odbyć debata, dostępna dla mieszkańców.

 

Projekt budżetu jest dostępny tutaj

 

Aktualizacja z wtorku: Dzisiaj otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania dotyczące 50-milionowej nadwyżki budżetowej po trzecim kwartale 2020 roku. Skarbnik miasta Rozalia Grynis wyjaśnia, skąd się ta nadwyżka wzięła i co się z nią stanie. 

- Nadwyżka budżetowa jest głównie następstwem: blokady na wydatkach bieżących Gminy, wprowadzonych Zarządzeniem Prezydenta Miasta, przekazania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dotacji w wysokości 5.875.926zł celem realizacji inwestycji pn. „Przebudowa przedszkola i żłobka przy ul. Mielczarskiego w Elblągu”, do wykorzystania w latach 2021 – 2022, przekazania środków z budżetu UE w 2020 roku na tzw. projekty miękkie (w tym Erasmusy dla placówek oświatowych) do wykorzystania w 2021 roku (przesunięcie realizacji spowodowane jest wstrzymaniem w 2020 roku realizacji zadań wskutek istniejącej pandemii), przekazania awansem transzy subwencji oświatowej, wstrzymania realizacji niektórych przedsięwzięć inwestycyjnych, braku możliwości realizacji wszystkich zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego - informuje skarbnik miasta. - Na koniec roku wynik budżetu ulegnie zmianie. Niektóre zadania inwestycyjne zostaną odblokowane. Ponadto wskutek wprowadzenia podwyżek w wysokości 6% dla nauczycieli ze środków miasta (Miasto Elbląg nie otrzymało na te podwyżki zwiększonej subwencji oświatowej) oraz od 1 listopada 2020 r. podwyżek wynagrodzeń dla pracowników samorządowych, większy będzie poziom wydatków bieżących, co wpłynie na zmniejszenie istniejącej na koniec III kwartału nadwyżki budżetowej.

- Od początku pandemii koronawirusa Miasto Elbląg codziennie monitoruje wpływy budżetowe oraz analizuje swoją zdolność płatniczą. Istniejąca sytuacja przyczyniła się do zmniejszenia wpływów z podatków i opłat oraz praktycznie wstrzymała egzekucję administracyjną. Ponadto mocno wpłynęła na wpływy z biletów komunikacji miejskiej oraz wpływy z udostępnienia obiektów sportowych. Ponadto, biorąc pod uwagę III kwartał 2020 roku w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, wpływy z PIT są niższe o ok. 11,5 mln zł, natomiast wpływy z CIT, będące obecnie na podobnym poziomie, nie zostały jeszcze rozliczone przez Urzędy Skarbowe - dodaje Rozalia Grynis.

Dzisiaj na godz. 12 zdalną konferencję prasową na temat projektu budżetu Elbląga na 2021 rok zwołał prezydent Witold Wróblewski. Sprawozdanie z konferencji zamieścimy na portEl.pl po południu. 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Najpierw bezsensowna rozbudowa torów tramwajowych, a teraz cięcia. Za rozbudowę bazy sportowo - rekreacyjnej niech ta ekipa się nie bierze. Mało problemów z torem i usterek na CRW? Mam pytanie. Po co tyle ludzi w promocji urzędu i organizacji imprez, skoro te planowane się nie odbyły? Czy wszystkie związane z tym osoby zostały wysłane na przestojowe? Co ze standaryzacją etatów? W przypadku pogotowia opiekuńczego zadziałaliście błyskawicznie. Teraz po powrocie ze zwolnienia liczę na podobne tępo i zacięcie w kwestii "standaryzacji"w/w sektorów podległych miastu.
 • Smutne, że miasto nie dąży w stronę ekologii i obcina kursy ZKM. Może i nie ma tłumów w autobusach i tramwajach, ale co z tymi, którzy nimi jeżdżą? Cały miesiąc jeżdżę do pracy komunikacją miejską i już teraz jest problem z połączeniami, więc nie wiem z czego chcą ucinać. A słusznie napisane w artykule, że kolejny trudny rok przed miastem. Tu nie potrzeba pandemii, żeby było wiecznie pod górę. Marzę o innych władzach i urzędnikach tego zmarnotrawionego miasta. ..
 • Nie mam nic dobrego do napisania o władzy miejscowej A nie zejdę do poziomu lansowanego ostatnio przez portel i nie użyję słów grubianskuch które być może byłyby na miejscu. Czekam chwili kiedy elblazanie wybiorą ludzi którzy kochają to miasto i będą mądrze w naszym imieniu nim rządzić.
 • Standaryzację czas zacząć od J. Nowaka kpina 391 głosów i vice, tego z PO ratownika, układ małomiasteczkowy trzeba rozwalić, ściągnąć infestorów, budować firmy itp, rozwój turystyki i życie na starówce, a głównego bohatera tej nędzy W. W to pogonić, na stałe do jego ukochanego olsztyna, i zacząć budować silne miasto. Hashtagi: #1125
 • No jaki? Prężny, silny, bogaty, mądry, przewidujący, rozsądny jak i ci go tworzą, mlodzi, finansisci na miare 21 wieku, menadżerowie, silni, rozsądni, organizacyjnie przygotowani, przeciez to widać golym okiem ! Hahaha
 • Czy kiedyś w Elblągu nie było trudnego budżetu na przyszły rok ? Jedyne co mogę sobie przypomnieć to te same płaczenie o budżecie rok w rok. Kryzys gospodarczy przez koronawirusa ? To kiedyś w Elblągu nie było kryzysu ?
 • Miasto tzw. stutysięcznik mające budżet 700 mln / przekop MW 2 mld / czym może zaimponować swoim mieszkańcom o odwiedzających nie wspomnę?
 • Kryzys przez koronawirusa?? Na czym on polega, prosiłbym o wytłumaczenie. Gdzie są pieniądze które były przeznaczone na imprezy miejskie?? Gdzie są pieniądze które były przeznaczone na fontanny miejskie?? I inne?? To nie jest mała kasa, i myślę, że brak wydatków związanych z koronawirusem równoważy te wydatki na walkę z pandemią. No chyba, że ktoś miał interes w tym by miasto nic nie organizowało, dobijając tym przedsiębiorców - chroniąc swój budżet, a teraz "płacz"że kryzys???
 • ale czas i pieniądze na zniszczenie Bażantarni - to były panie prezydencie. Ale karma powróciła za to do pana. Ale elbloooongi wybrały i przy najbliższych wyborach znów to barachło wybiorą. Tak trzymać !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  hrabia_George(2020-11-16)
 • @hrabia_Georg - Hrabio, podaj kto w zamian?
 • RobertKoliński Za cięcia w komunikacji miejskiej i niszczenie transportu publicznego w Elblągu, to ta władza samochodziarzy-dziadersów ślepych na potrzeby transportowe mieszkańców już się nadaje do odwołania, z powodu swojej nieudolności; Jeśli zaś mamy dziś 50 mln zł nadwyżki budżetowej, to chętnie bym się również dowiedział na co te pieniądze zostanę przeznaczone, skoro w przyszłorocznym budżecie będzie tylko deficyt - nikogo nie zainteresowała ta kwestia? Hashtagi: #samorzad, #nieudolnosc, #TransportPubliczny
 • Zasmuciły mnie te plany inwestycyjne. Stawia nas to w grupie miast nie 100K plus, tylko 50K minus. :(Żenada. Mam pytanie: kogo widzielibyście w roli prezydenta E-ga? Kto wg was byłby w stanie wnieść polot, wizję, odważne i realne plany wsparte pozyskiwaniem środków finansowych i nowych biznesów w myśl zasady "yes, we can"? Może ktoś w końcu rozkręciłby także poważną batalię o sejmik wojewódzki w E-gu, bo to jest moim zdaniem bardzo ważny element, przespany od 20 lat. ..
Reklama