UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Janosik złupi Elbląg?

 
Elbląg, Janosik złupi Elbląg?
(fot. MS, archiwum portEl.pl)

Elbląg zajmuje 321. miejsce w Polsce w rankingu najbogatszych gmin w Polsce, w którym brany jest pod uwagę dochód podatkowy w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Miasto nie jest na tyle bogate, by płaciło tak zwane „janosikowe”, ale jest też zła wiadomość – dostanie mniej pieniędzy z budżetu państwa niż w ubiegłym roku.

Dochód podatkowy w przeliczeniu na jednego mieszkańca w Elblągu wynosi 1726,70 złotych. To daje naszemu miastu 321. miejsce (na 2478 miejsc) w rankingu najbogatszych gmin, przygotowywanym co roku przez Ministerstwo Finansów. Wyżej od Elbląga są na przykład wiejska gmina Elbląg (2206,26 zł i 131. miejsce) oraz Krynica Morska (3612,30 zł i 24. miejsce)
       Co wynika z tych liczb? Im niższy dochód na mieszkańca, tym większa pomoc z budżetu państwa. Biedniejsze gminy (gdzie wysokość dochodu na mieszkańca jest niższa niż 92 proc. średniej krajowej), otrzymują subwencję wyrównawczą, zwaną popularnie janosikowym. Od dłuższego czasu Elbląg był beneficjentem tego rozwiązania i otrzymywał z budżetu centralnego ekstra pieniądze, na które zrzucały się bogatsze gminy. - W ubiegłym roku z tytułu subwencji równoważącej miasto otrzymało ponad 9,3 mln zł – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza.
       W tym roku będzie inaczej. Dobra wiadomość jest taka, że miasto prawdopodobnie nie zapłaci janosikowego. Zła - że nie dostanie (też prawdopodobnie) części wyrównującej subwencji ogólnej z budżetu państwa. Ministerstwo Finansów wyliczyło, że dochód podatkowy na mieszkańca w mieście na prawach powiatu Elbląg wyniósł 1726,70 zł, a więc 108 proc. średniej krajowej (to obecnie 1596,67 zł) oraz 225,99 zł, czyli 104 proc. średniej krajowej (to obecnie 216,38 zł), gdy weźmiemy pod uwagę ranking powiatów (Elbląg jest jednocześnie powiatem grodzkim).
       - Dokładne informacje, czy janosikowe zapłacimy czy też dostaniemy, będziemy mieli za około dwa tygodnie, kiedy przyjdą aktualne dane z Ministerstwa Finansów – mówi Łukasz Mierzejewski.
       Tymczasem w budżecie Elbląga na 2017 rok prezydent zaplanował, że samorząd dostanie 3 mln zł z subwencji równoważącej dla gmin i 5,1 mln zł z tytułu subwencji dla powiatów. Razem więc 8,1 mln zł. - Takie wstępne dane otrzymaliśmy w październiku z Ministerstwa Finansów i na ich podstawie zaplanowaliśmy budżet. Dokładne dane otrzymamy za około dwa tygodnie – wyjaśnia Łukasz Mierzejewski.
       Ciekawostką jest to, że najbogatszym samorządem w Polsce jest Kleszczów w województwie łódzkim z dochodem.... 34825,79 na głowę mieszkańca. Pozostałe gminy są daleko w tyle – druga Rząśnia (woj. łódzkie) ma „jedynie” dochód 8090,04 zł na osobę. Trzecie miejsce na podium zajmuje Mielnik (woj. podlaskie z dochodem 6168,21 zł na głowę mieszkańca).
      
       Gminy powiatu elbląskiego osiągnęły następujące dochody podatkowe na głowę mieszkańca:
      
Elbląg (gmina) – 2206,26 zł/os.
       Elbląg (miasto) – 1726,70 zł/os.
       Milejewo – 1449,21 zł/os.
       Młynary – 1265,13 zł/os
       Godkowo 1144,31 zł/os.
       Pasłęk – 1134,49 zł/os
       Tolkmicko 1095,50
       Gronowo Elbląskie – 1085,62 zł/os.
       Rychliki – 926,60
       Markusy 836,75 zł/os.
       Średnia dla Polski – 1596,67 zł.
      
       Powiaty w województwie warmińsko-mazurskim:
      
miasto na prawach powiatu Olsztyn – 276,07 zł/os.
       miasto na prawach powiatu Elbląg – 225,99 zł/os.
       olsztyński – 171,45 zł/os.
       giżycki – 149,81 zł/os.
       iławski – 142,46 zł/os.
       mrągowski – 139,51 zł/os.
       działdowski - 133,53 zł/os.
       kętrzyński – 132,24 zł/os.
       braniewski – 132,15 zł/os.
       ostródzki – 132,10 zł/os.
       szczycieński – 131,96 zł/os.
       lidzbarski – 126,96 zł/os.
       ełcki – 129,19 zł/os.
       bartoszycki: 126,64 zł/os.
       węgorzewski – 125,30 zł/os.
       olecki – 122,25 zł/os.
       elbląski – 119,62 zł/os.
       piski – 112,14 zł/os.
       nidzicki – 110,19 zł/os.
       gołdapski – 107,45 zł/os.
       nowomiejski – 101,42 zł/os.
      
       średnia dla Polski – 216,28 zł/os.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Ciekawostka - Kleszczów? Przecież tam jest kopalnia węgla brunatnego, która wydobywa 80% węgla brunatnego w Polsce i elektrownia Bełchatów, która zapewnia 20% zapotrzebowania energetycznego kraju. W samej elektrowni pracuje więcej ludzi niż mieszkańców w gminie.
 • Może któryś z Grupy Referendalnej jakoś to skomentuje?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  Prork.,Igor(2017-01-19)
 • Dochód podatkowy w Olsztynie wiadomo. .. .. się okrada innych się ma. Olsztyn to lewe jajeczko, Gdańsk to prawe a po środku jest ch. .. .. czyli Elbląg
 • Spoko marudnicy -po przekopie mierzei kasa popłynie wartką rzeka -zaś do Olsztyna
 • Problemem tego miasta jest postkomunistyczna sitwa SLD-PSL-KWW Wroblewskiego/Dobry Samorząd, która od 30 lat nie potrafi ściągnąć tu żadnego poważnego inwestora, z którego podatków Elbląg by się bogacił. Na dodatek lokalna skarbówka bardzo zniechęca do płacenia tu podatków, przez co biznes ze swoją kasą z podatków ucieka do okolicznych gmin/miast.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  2
  RedaktorJabłkalski(2017-01-19)
 • Nie wierzę, by Elbląg dostał mniejszą subwencję. Jesteśmy drugim po Warszawie ulubionym miastem premiera Kaczyńskeigo i posiadamy dwoch znakomitych posłów z PiS, panów Wilka i Krasulskiego. Dzieki temu nasze miasto dostanie wbrew temu co mówi -gorszy sort -większą, a nie mniejszą dotację przez najbliższe 3 lata.
 • A Gronowo Górne? Które miejsce?
 • cytat = Spoko marudnicy -po przekopie mierzei kasa popłynie wartką rzeka. ----- wiki podaje że Krynica. M. należy do woj Pomorskiego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  przkopmózg(2017-01-19)
 • Jest dokładnie tak jak mówisz. Kaczka bardzo ceni sobie elblag i jest z nim związany bardziej niż co niektórym może się wydawać.... ale ci tak wypowiadający się o polityce opierają się tylko na wiedzy tvn lub TVP. Elblag bardzo dużo zyska dzięki pisowcom. Głównie dzięki temu całemu prezesowi. Wystarczy się przyjrzeć- skąd nagle fundusze na remonty ulic? Budowa garażowca?- co jest absurdem. Przekop. Itd itd. Są pieniążki... bo jest Kaczyński. Gdyby u władzy było po- nie mielibyśmy nic. Żaden człowiek z po nie ma bliższego powiązania z naszym miastem.
 • W Rumunii RADYKALNIE obniżono podatki, sporo podatków ZLIKWIDOWANO. Rumun zakładający działalność płaci dziś 3% (TRZY!) pod. dochodowy i 18% VAT (mieli obniżyć jeszcze z 19 na 18). .. oczywiście musieli to zrobić wbrew lamentom "ekspertów" z MFW, EU i banksterki, lichwy etc. .. którzy pieli, że rumuńska gospodarka się załamie itp. brednie. EFEKT: Rumunia w EKSPRESOWYM tempie ma sporą nadwyżkę budżetową, a rumuńscy obywatele bez przeszkód zaczynają prowadzić swoje biznesy w swoim kraju. I co teraz ???? Gdyby w Polsce rząd pochodził z tego kraju, podobne ruchy mielibyśmy już dawno, tymczasem celem zjednoczonej partii robotniczej POPiSLDPSLNow. .. .jest JAK NAJWIĘKSZE zadłużenie Polski. .. czyżby dążą do scenariusza greckiego? Dlatego tak skutecznie udaje im się dzielić społeczeństwo???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  PolskiAnarchista(2017-01-20)
 • Ostatnio w radyju mówili, że MY płacimi na urzędy pracy rocznie 4 miliardy zł (!!!!) - każdy wie, co tam się dzieje i jak "potrzebne" są te urzędy. Gdyby tak zlikwidować UP, ZUS, i masęinnych jakże "potrzebnych" urzędów i urzędników. .. kasa ta spokojnie wystarczyłaby do podzielenia jej między obywateli - jak wprowadza to nieśmiało kilka krajów (ostatnio Finlandia) - Bezwarunkowy Dochód Podstawowy dla każdego - bez biurokracji, bez blokowania możliwości podjęcia nawet małej dorywczej pracy, bez błagania "urzędnika" o cokolwiek.
 • Dlaczego u nas w tzw. mediach głównego ścieku nic nie mówi sięo tym, co się dzieje gospodarczo w Rumunii, na Islandii ??? ??? ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  PrzedsiębiorcaPodatnik(2017-01-20)
Reklama