UWAGA!

Jeszcze raz o przekopywaniu Mierzei (opinia nadesłana)

 
Elbląg, Jeszcze raz o przekopywaniu Mierzei (opinia nadesłana)
fot. Witold Sadowski

Każdy członek społeczności lokalnej ma prawo głosu w sprawie dotyczącej jego środowiska, z którym on wiąże los swój i swoich biskich. Ba, ma prawo mylić się.

Załóżmy, że rzeczywiście obawy dotyczące ekologii, skutków społecznych i efektywności ekonomicznej przekopywania Mierzei Wiślanej są niewczesne i mogą być nietrafne. Pomińmy opinię Komisji Europejskiej i wcześniejszych ocen środowiskowych. Pozostaje odpowiedź na pytanie: po co przekopywać?
       Elbląg nie będzie ośrodkiem przemysłu stoczniowego. W Elblągu nie będą produkowane turbiny parowe dla liniowców pasażerskich klasy „Columbus”. Dziś w porcie elbląskim prawie 95 proc. przeładunków to towary transportowane z i do portów rosyjskich Zalewu Wiślanego. Po przekopaniu Mierzei jakie towary i w jakich ilościach będą przypływać do Elbląga i wypływać z portu Elbląskiego, choćby tylko do portów europejskich na Bałtyku?
       Oczywiście i tak można przekopywać. Choćby na wzór opisany przez Stanisława Bareję. Każdy może mieć „Misia” na miarę swoich potrzeb i możliwości. Tylko po co i za czyje pieniądze?
       Trzymam kciuki i wspieram wszystkie inicjatywy zmierzające do rewitalizacji Pętli Żuławskiej (nieznany, a bodaj czy nie najciekawszy szlak żeglugi śródlądowej w Polsce), Kanału Elbląskiego, a od czasu do czasu przypominam sobie za prof. Edwardem Lipińskim – „Dubito ergo sum”. To jest bardziej twórcze niż nie mieć żadnych wątpliwości.
      
Witold Gintowt Dziewałtowski, Senator RP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • To nie " przekop" tylko REWITALIZACJA środowiskowa (myślę tu o środowisku społeczności homo sapiens subregionu) na podobieństwo rewitalizacji elbląskiej starówki. Ćwierć wieku temu podobne pytania dotyczyły STARÓWKI Panie Senatorze RP. Przesmyk był - trzeba go tylko rewitalizować, tak jak wiele innych aspektów życia tego subregionu, albo ostatni gasi światło ?Osobiście życzę jak najszybszego wyjścia z (politycznej?) depresji. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  4
  szaraczekelblążaczek...(2014-08-13)
 • W końcu jakiś głos rozsądku!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  12
  kropkanadu(2014-08-13)
 • Witold Gintowt Dziewałtowski, Senator RP - CZYLI Największy SZKODNIK w Elblągu od 100 lat zaraz po zniszczeniach Armii Czerwonej !
 • Popieram Pana zdanie senatorze. Tyle pieniędzy na przekop? Są wielkie porty niedaleko nas, nie ma potrzeby by powstał kolejny duży port. Za takie kwoty można zrobić wiele istotniejszych rzeczy. Nie wierzę, że dzięki przekopowi Elbląg stanie się nagle bogatym miastem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  13
  elblążankazkrwiikości(2014-08-13)
 • Popatrz na odważnych- Kanał Haweli (zaprojektowany w czasach NRD)wybudowano w 13 miesięcy w latach 1952-53- 1 śluza, 1 jaz, 5 stacji pomp, przekopano 5,56 mln m kwadr. gruntu. Może dla przykładu Kanał KILOŃSKI z 1887 r. łączący Bałtyk z Morzem Płn. -102 m. szeroki z 2 zestawami śluz po 2 równoległe komory. Skrócił drogę o 250 mil(460 km)Sztucznie przekopany przez Schlezwik-Holsztyn dla statków o zanurzeniu 9,5 m dl. 160 i szer. 27m itd. Byli odważni, Mimo, że powstały mosty z prześwitem 40 m, radary(porady o zagrożeniach i położeniu statków), stacje sygnalizujące bezpieczeństwo ruchu, mijanki i dalby. To działa jak nasz kanał wybudowany dawno temu.
 • Z analiz wynika, że bez wybudowania kanału przeładunki w porcie elbląskim zatrzymają się na poziomie 600-700 tys. ton rocznie. Po wybudowaniu, w ciągu 6 lat dojdą do 1,5 mln ton, a docelowo - po wykonaniu w sumie niewielkich inwestycji w porcie - nawet do 3,5 mln ton. Dla turystyki spodziewane wzrosty są jeszcze większe. W przeliczeniu na zatrudnionych oscyluje to wokół 1.500 tys. nowych stanowisk pracy.
 • Przekop ze wzgledow ekonomicznych(elblaski port) nie ma sensu I jest to wyrzucanie pieniedzy w bloto - doslownie. Natomiast turystycznie jest jak najbardziej uzasadniny. Wszystkie " pasazery" I jachty poradza sobie nawet z zanurzeniem 2,7m. Tyle wystarczy zeby zaliczyc Frombork I pozostale atrakcje zalewu. Potem jesli bedzie taka potrzeba mozna pomyslec o poglebieniu toru do Elblaga
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  5
  tomato2(2014-08-14)
 • Przekopac trzeba I nie ma co do tego watpliwosci. Kanal 4m do 5m I awanporty. Poglebiarki moga, potem jak bedzie taka potrzeba, na bokach torow wodnych utworzyc sztuczne wyspy z czasem obsadzone drzewami I zamienione w rezerwaty dla ptakow. Bardzo uatrakcyjni to rowniez zegluge turystczna. Zajmie to troche czasu ale Zalew moze sie zmienic w bardzo atrakcyje miejsce dla jachtingu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  Zenek11(2014-08-14)
 • Czerwony zawsze pozostanie rosyjskim sługusem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  orient(2014-08-14)
 • Witold Gintowt Dziewałtowski, w swoim czasie największy orędownik przynależności Elbląga do województwa warmińsko - mazurskiego. Wtedy zaczęł się upadek Elbląga. Karierowicz który przez cały okres swojej politycznej działalności nic znaczącego nie zrobił dla miasta. Coś co chociaż trochę wyrasta ponad przeciętność nigdy nie zdobędzie jego aplauzu. To nie głos rozsądku a starej konserwy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  jerry.(2014-08-15)
 • Panie Dziewałtowski!! Ja chcę normalnie żyć i funkcjonować w Elblągu i na Zalewie Wiślanym a Pan nie?? No skoro woli Pan chodzic na sznurku moskiewskim to trudno. Tylko trochę kapryśny ten sznurek no i jego długość pozostawia bardzo mało swobody.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  Siwobrodyżeglarz(2014-08-20)
 • Przekopac jak najszybciej jest to niezbedne a wrecz konieczne dla naszego biednego miasta KONIECZNE!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  ELBLAZANIM(2014-08-21)
Reklama