UWAGA!

Kasa na księgi wieczyste i... rozbudowę maszyny biurokratycznej

Nasze województwo otrzymało dodatkowe pieniądze na porządkowanie ksiąg wieczystych i regulowanie stanów prawnych nieruchomości, zgodnie z ustawą o zakładaniu ksiąg wieczystych. Starostowie będą mogli przeznaczyć to dofinansowanie na zwiększenie liczby etatów. Miejmy nadzieję, że ta bajońska suma w wysokości 1 mln 300 tys. złotych zostanie rozsądnie zagospodarowana.

Wojewoda Warmińsko-Mazurski w swoim budżecie przeznaczył także na ten rok 1 mln zł na porządkowanie ksiąg wieczystych. Warto dodać, iż dofinansowanie z budżetu państwa otrzymano właśnie dzięki staraniom Mariana Podziewskiego.
     W 2007 roku 16 216 nieruchomości Skarbu Państwa nie było ujawnionych w księgach wieczystych. Według stanu na koniec 2007 roku ujawniono w księgach wieczystych prawo własności Skarbu Państwa do 1 244 nieruchomości.
     W I kwartale 2008 roku ujawniono w księgach wieczystych 1 028 nieruchomości Skarbu Państwa. Obecnie z 26 261 nieruchomości w zasobie Skarbu Państwa, którym gospodarują Starostowie, 13 987 nieruchomości nie jest ujawnionych w księgach wieczystych.
oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • I bardzo dobrze - bo dokumenty gwarantujące i opisujące w Polsce władanie to stosunkowo prymitywne narzędzie nie zapewniające pełnego obrazu, zarówno struktury władania jak i nie opisujące podstawowych składników nieruchomości. Dopiero w powiązaniu z całym operatem ewidencji gruntów jest to w miarę pełny materiał, ale w obecnym stanie prawnym tylko Księga Wieczysta warunkuje i reguluje władanie a jej opis jest na tyle ubogi, że w wielu wypadkach nie przesadza o niczym. Przebieg granic, składniki majątkowe nieruchomości i ich szczegółowy opis. Poza tym nagrodę Nobla autorowi programu do prowadzenia informatycznego Ksiąg Wieczystych. Tak skomplikowanego materiału i pokrętnego, jakim jest wypis z Księgi Wieczystej, rzadko można spotkać. Szewc jakiś to chyba tworzył.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2008-08-05)
 • Przez te "usprawnienia" nie jestem w stanie od kilku dni wydobyć aktualnego odpisu z ksiąg - pani urzędniczka twierdzi, że system komputerowy jej nie działa. .. Termin umówiony z kontrahentem u notariusza minął - bezskutecznie z braku papierów, czy sąd mi zapłaci odszkodowanie, jeśli wskutek tej zwłoki mój kontrahent rozmyśli się z transakcji?
 • To bądź zadowolony, że nie musisz na wypis czekać kilka lat, jak to miało miejsce jeszcze niedawno. A cóż system, działa jak go ludzie tworzą, nie wszyscy posiedli odpowiednią wiedzę i umiejętności a weryfikacja tego jest żadna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2008-08-06)
Reklama