UWAGA!

Koncepcja przyjęta, teraz projekt i kosztorys

27 listopada PBT HAWE zaprezentowało techniczną koncepcję budowy sieci szerokopasmowej dla Elbląga zrealizowaną w ramach prac nad projektem „Budowa miejskiej sieci szerokopasmowej w Elblągu - część pasywna”. Koncepcja została pozytywnie oceniona i przyjęta przez przedstawicieli Urzędu Miasta i Prezydenta Elbląga.

Koncepcja jest wynikiem umowy, jaką PBT HAWE podpisało z władzami Elbląga we wrześniu 2007 r. i którą, zgodnie z wyznaczonym harmonogramem, realizuje. Przyjęcie zaproponowanej przez PBT HAWE technicznej koncepcji kończy pierwszy etap prac nad projektem sieci szerokopasmowej w Elblągu. Kolejne etapy zadania będą realizowane do końca maja 2008 r. i obejmą wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla całej inwestycji.
     Koncepcja techniczna sieci metropolitalnej Elbląga przewiduje zaprojektowanie m.in. 70 kilometrów kanalizacji pierwotnej i 96 kilometrów kanalizacji wtórnej, 138 węzłów dostępowych, 20 węzłów dystrybucyjnych, trzy węzły główne, centrum zarządzania siecią i 20 PIAP (Publicznych Punktów Dostępu do Internetu).
     Projekt „Budowa miejskiej sieci szerokopasmowej w Elblągu - część pasywna” to inwestycja dofinansowywana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Jej celem jest stworzenie sieci metropolitalnej (MAN), która integrować będzie infrastrukturę informatyczną i telekomunikacyjną w obrębie Elbląga oraz może stać się platformą do realizacji wielu zadań, takich jak monitoring miasta, centrum zarządzania kryzysowego, budowa sieci telemetrycznych zakładów komunalnych, budowa e-urzędu czy zapewnienie mieszkańcom powszechnego dostępu do Internetu.
     PBT HAWE, spółka z Legnicy od 17 lat specjalizuje się w projektowaniu i budownictwie teletechnicznym. Firma realizuje projekty m.in. dla największych operatorów w kraju (Telekomunikacja Polska, Netia, Polkomtel, Polska telefonia Cyfrowa, Exatel, telefonia Dialog). Współpracuje z wieloma samorządami w Polsce. Działając w konsorcjum, zakończyła właśnie realizację zadania obejmującego stworzenie koncepcji rozwoju sieci szerokopasmowej w województwie lubelskim.
     PBT HAWE posiada własną sieć światłowodową biegnącą od Sochaczewa do Gdańska o długości ponad 1350 km. Infrastruktura została wybudowana w trakcje realizacji umowy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS). Umowy z PCSS obejmują zaprojektowanie i realizację ogólnopolskiej magistrali światłowodowej o długości 2 445 km. W ramach tej inwestycji firma prowadzi bardzo zaawansowane prace nad realizacją kolejnego fragmentu ogólnopolskiej sieci światłowodowej biegnącego z Gdańska przez Olsztyn, Suwałki, Białystok, Lublin, Zamość, Rzeszów, aż do Krakowa.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • a co z Elmanem ? czy nie miała spełniac podobnej funkcji. A może się mylę.
  • Które z miast w Polsce mają już działające systemy, podobne do tego, który będzie realizowany w Elblągu? Czy ktoś wie?
  • toć oni to już któryś raz z kolei mielą. .. .brać się do roboty a nie konferować. .. .ooooo cholera zapomniałem znowu porozkopują nowe. .. .tzn po remoncie drogi. .. .i znowu będą się chwalić ile to wydali na remonty drog. .. czy oni tam coś brali ze zapomnieli ze to już miało się robić czy co. .. .. a głupi myślałem ze my tą świetlną metropolią w elblągu już władamy. .. .no cóż świat będzie już rozmawiał telepatycznie a my wtedy przy udziale nieodzownych władz zaczniemy ją fizycznie budować. .. .
  • To wlasnie jest Elman
Reklama