UWAGA!

Konsultacje z samorządami

Współpraca samorządów z obszaru powiatów elbląskiego i braniewskiego w przyszłej perspektywie programowania UE, szczególnie w ramach Elbląskiego Obszaru Funkcjonalnego i z użyciem narzędzia, jakim będą Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) – to temat ostatniego spotkania Zespołu ds. opracowania Strategii rozwoju Elbląga 2020+.

- Miejski obszar funkcjonalny to podstawowe pojęcie dla przyszłej unijnej i krajowej polityki miejskiej. Obszary funkcjonalne, to obszary oddziaływania poszczególnych miast, wykraczające poza granice administracyjne i mogące obejmować wiele, wzajemnie ze sobą powiązanych jednostek administracyjnych. Według projektu Założeń Krajowej Polityki Miejskiej z lipca 2012 roku to właśnie obszary funkcjonalne miast, a nie wyłącznie same miasta, będą celem działań prowadzonych w ramach tej polityki. Na szczeblu centralnym miejskie obszary funkcjonalne zostaną przypisanie jedynie do miast wojewódzkich. Istnieje jednak możliwość, aby wewnątrz poszczególnych województw Zarząd Województwa wyznaczył takie obszary dla innych miast- powiedział Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga.
       Zintegrowane Inwestycje Terytorialne ZIT to nowe narzędzie do wdrażania strategii terytorialnych, które będzie dostępne dla miejskich obszarów funkcjonalnych. W ramach ZIT będą mogły być realizowane projekty dotyczące np. transportu łączącego miasto, kompleksowej rewitalizacji, ochrony środowiska, energetyki i wzmacniania funkcji miejskich. Projekty te będą musiały być jednak kompleksowe, obejmujące szerszy obszar, zarówno tematyczny, jak i przestrzenny.
       Prezydent Elbląga przedstawił uczestnikom spotkania informacje uzyskane od Minister Elżbiety Bieńkowskiej i Marszałka Jacka Protasa, dotyczące finansowania w ramach regionalnego programu operacyjnego (RPO) w przyszłej perspektywie budżetowania.
       - Najważniejszą z jest to, że w przyszłej perspektywie jedynym sposobem na pozyskanie środków w ramach RPO na projekty z zakresu infrastruktury społecznej oraz dróg lokalnych będą Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Z rozmów z Marszałkiem Jackiem Protasem wynika, że mamy „zielone światło” aby powstał Elbląski Obszar Funkcjonalny. Wymagana jest do tego jednak zdecydowana wola współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego na tym obszarze oraz sformułowania programu działań w ramach ZIT. – dodał prezydent. - Nie traktujemy ZIT jedynie jako narzędzia do współpracy w ramach RPO, ale również innych programów unijnych takich jak Programy Współpracy Transgranicznej: Polska – Rosja oraz Południowy Bałtyk.
       Efektem spotkania było ustalenie, że zostanie utworzona grupa robocza, pracująca nad projektami, które mogłyby być realizowane przy pomocy ZIT. Zostanie też opracowany program działań w jego ramach, który zostanie włączony do Strategii Rozwoju Elbląga 2020+.
      
Biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • W październiku 2011r. Komisja Europejska przyjęła propozycje ustawodawcze dotyczące polityki spójności na lata 2014-2020.To właśnie ZIT – zintegrowane inwestycje terytorialne stanowią fundament tej polityki. ZIT to narzędzie do wdrażania strategii terytorialnych dla wyznaczonego terytorium w sposób zintegrowany bez względu na podział administracyjny. Może dotyczyć dowolnego obszaru geograficznego o określonych cechach terytorialnych. To szansa dla Gmin nadzalewowych na opracowanie programu, pozyskanie środków i realizację. ZIT jest szansą na powstanie pięknej krainy nadzalewowej. Ta wiadomość / dość nieczytelnie podana/ jest najlepszą wiadomością od lat. Ale jak zwykle wszystko będzie zależało od konkretnych osób – ich inteligencji wyobraźni. Zobaczymy jak spiszą się włodarze Gmin. Czas szybko płynie. Czerwony
Reklama