UWAGA!

Konsument walczy o swoje

Elbląg, Konsument walczy o swoje

W drugim półroczu 2006 r. elbląska delegatura Inspekcji Handlowej przyjęła 79 wniosków konsumentów z prośbą o mediacje. Spory dotyczyły najczęściej wad obuwia.

72 sprawy dotyczyły artykułów przemysłowych, a siedem spraw związanych było z usługami (trzy - pralniczymi, trzy - remontowo-budowlanymi i jedna - fryzjerską).
     Najwięcej, bo aż 56 wniosków o mediację, dotyczyło obuwia (cztery zostały do załatwienia na następny okres), dwa wnioski dotyczyły mebli, jeden - sprzętu AGD i RTV, także jeden dotyczył towaru motoryzacyjnego. Natomiast 12 spraw dotyczyło innych produktów przemysłowych (jeden pozostał do załatwienia w następnym okresie), np. odzieży, plecaka, dywanu, wózka dziecięcego, drzwi, parasola, wanny czy brodzika.
     W 38 przypadkach uzyskano zmianę stanowiska przedsiębiorcy na pozytywną dla konsumentów. W pozostałych sprawach nie uzyskano żadnej odpowiedzi lub uzyskano negatywną.
     Niezmienną przyczyną powstawania sporu cywilno-prawnego są różne stanowiska przedsiębiorców i konsumentów odnośnie przyczyn powstania niezgodności towaru z umową. Często podczas mediacji dało się odczuć, że przedsiębiorcy polubownie załatwiali sprawę nie z przekonania, że konsument ma rację, lecz, by jak najszybciej pozbyć się kłopotów.
     Najczęstszym sposobem załatwiania sporów były przeceny towarów od 30 proc. do 50 proc., wymiany lub naprawy. Sporadycznie zdarzały się zwroty gotówki.
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama