UWAGA!

Konto internetowe - sprawdź co możesz zyskać!

Kilka kliknięć i wiemy wszystko o swoich finansach. Codziennie w mgnieniu oka dokonujemy przelewów, sprawdzamy stan naszego rachunku i kupujemy w internetowych sklepach. A wszystko dzięki możliwościom konta internetowego. Zakłada je coraz więcej osób. Dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, by wybrać konto dające jak najwięcej możliwości i nieobciążające naszego portfela.

Na najczęściej pojawiające się pytania związane z e-kontem odpowiada Monika Szlosek, dyrektor Departamentu Bankowości Detalicznej jednego z banków działających na terenie naszego kraju.
      
       Jakie jeszcze inne usługi są dostępne w ramach konta internetowego?
       Jest ich naprawdę wiele. Przede wszystkim mamy pełny wgląd w stan naszego konta oraz posiadanych produktów w banku. W każdej chwili możemy sprawdzić historię transakcji dokonanych np. za pomocą karty debetowej i kredytowej. Istnieje również możliwość ustawienia automatycznych spłat rat kredytu mieszkaniowego, pożyczki czy zadłużenia na karcie kredytowej. A jeżeli co miesiąc dokonujemy tych samych płatności, możemy skorzystać z usługi zlecenia stałego. Dzięki temu nie musimy pamiętać o terminach, a pieniądze same trafiają na rachunek odpowiedniego usługodawcy. Za pomocą bankowości internetowej możemy też zakładać lokaty terminowe czy korzystać z produktów oszczędnościowych, kupować oraz umarzać jednostki funduszy inwestycyjnych, sprawdzić aktualny kurs walut czy po prostu samodzielnie dokonywać różnego rodzaju przelewów. Dzięki temu bez wychodzenia z domu w ciągu kilku minut jesteśmy w stanie załatwić dziesiątki ważnych spraw.
      
       A czy na e-koncie można pieniądze pomnażać, tak jak na koncie oszczędnościowym?
       Na samym koncie internetowym można oczywiście gromadzić nadwyżki finansowe, ale na pewno korzystniej jest przelewać je na oprocentowany rachunek. Niewątpliwą zaletą konta internetowego są niskie opłaty związane z jego użytkowaniem.
      
       Na co przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę porównując oferty bankowe właśnie pod tym kątem?
       Przede wszystkim należy sprawdzić, czy pobierana jest opłata za prowadzenie takiego konta. Obecnie większość instytucji finansowych umożliwia swoim klientom podstawową obsługę bezpłatnie, nie jest to jednak regułą. Pod uwagę należy wziąć także koszt wykonania przelewu. O ile normą jest, że transfer pieniędzy wewnątrz banku jest bezpłatny, o tyle przelew środków do innej instytucji w niektórych przypadkach wynosi w granicach 0,5 zł-2 zł. To istotny element, zwłaszcza, jeśli za pomocą Internetu dokonujemy wielu płatności. Na pewno warto również zwrócić uwagę na koszty karty debetowej oraz dokonywanych za jej pomocą wypłat gotówkowych.
      
       A co z bezpieczeństwem naszych pieniędzy? Co jakiś czas wraca temat zagrożeń, na które są narażeni użytkownicy sieci. Czy możemy mieć pewność, że przy korzystaniu z usług bankowych za pomocą Internetu niczym nie ryzykujemy?

       Banki przywiązują dużą wagę do zabezpieczeń związanych z obsługą internetowego rachunku i elektronicznymi transakcjami. Logowanie na konto odbywa się więc przy wykorzystaniu specjalnego protokołu, dzięki któremu możliwe jest szyfrowanie transmisji danych pomiędzy komputerem klienta a serwerem banku. Niektóre instytucje dodatkowo wymagają, by dostęp do konta był dokonywany za pomocą odpowiedniej przeglądarki internetowej, w przeciwnym razie nie będzie można wykonać żadnej transakcji. Warto też pamiętać, aby nie wchodzić na stronę internetową swojego banku za pośrednictwem linków znajdujących się w przychodzących do nas mailach i nie używać wyszukiwarek internetowych do znalezienia strony logowania.
       Drugą formą zabezpieczenia jest konieczność potwierdzenia każdej transakcji dokonanej z konta internetowego. Wykorzystuje się do tego wszelkiego rodzaju hasła, loginy czy tokeny, które dodatkowo, co jakiś czas mogą ulegać zmianie. To uniemożliwia wypłacenie pieniędzy z naszego konta przez niepowołane osoby.
       Możemy być również pewni, że w miarę rozwoju technologii, wszystkie zabezpieczenia są bardzo dynamicznie modyfikowane i udoskonalane. Należy przy tym pamiętać, że będą one spełniać swoje zadanie, jeśli zawsze będziemy kierować się zdrowym rozsądkiem i przestrzegać kilku ogólnych zasad funkcjonowania w sieci.
      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama