UWAGA!

Kwestia czasu

- Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to sprawa polityczna i nie rozpocznie się bez konsultacji z Rosją - powiedział dziś w Elblągu podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury, Witold Górski.

Samorządy leżące wokół Zalewu Wiślanego chciałyby, aby kanał przez Mierzeję Wiślaną umożliwił swobodną żeglugę między Bałtykiem a Zalewem statkom wszystkich bander. Teraz żegluga odbywa się przez Cieśninę Pilawską i Rosjanie, nie zgadzając się na odprawy tzw. „bander trzecich”, pozwalają tylko pływać statkom polskim i rosyjskim.
     Witold Górski mówi, że pieniądze nie są w tej sprawie problemem, bo obiecują je zdobyć własnym sumptem samorządy. Jego zdaniem podstawa to pozytywna opinia ekologów oraz aprobata Rosjan.
     - Cała sprawa, jeśli na razie nie ma, to będzie miała charakter polityczny, bo przekop Mierzei stworzy wyspę, na końcu której mieszkają Rosjanie – mówi Górski. Witold Górski poinformował, że w sprawie przekopu Mierzei odbyły się w tym tygodniu konsultacje między członkami rządu i potwierdził, że ministerstwo spraw wewnętrznych prowadzi z Rosjanami rozmowy na ten temat. Sprawa ma być też jednym z tematów najbliższej wizyty prezydenta Rosji w Polsce.
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Poczytajcie sobie /trzeba pogrzebać nieco w tzw. archeo :-) / co na ten temat opowiadał "nasz" poseł na czacie... no comments.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  BadMan(2004-12-10)
 • Ludzie przekop mierzei przyniesie same korzyści poza kilkoma negatywnymi, każde miasto z dostępem do morza ma z tego tytułu same pozytywy, czy to turystyka, handel, czy transport, znajdzie się jednak zawsze ktoś, kto się temu przeciwstawi, nie pozwólmy by nasze miasto wiecznie spało, zróbmy to co powinno zostać zrobione dawno temu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ziomek(2004-12-10)
 • A co Rosjanie mogą powiedzieć na ten pomysł ?? Jedno tylko przychodzi mi do głowy -"nie".Chyba już tak zawsze będzie, że nie bedziemy mogli niczego zaplanawoać bez nich.To przykre :((
 • Ano jak zwykle - konsultacje wiążące (aczkolwiek nie końcowe) odbywają się w naszej polskiej rzeczywistości w Moskwie i wynika z tego, że ten zwyczaj ma swoją kontynuację. Widać naszym, rozumu i umiejętności nie staje, aby o nas samych zadecydować umiejętnie i bez żenady
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2004-12-10)
 • "Nasz" poseł powiedział, że to nierealne, sam w końcu go o to spytałem, ale wybory się zbliżają i wszystko da się zrobić :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Francuz(2004-12-11)
 • niech rosjanie pilnują własnego podwórka ,a my róbmy swoje i kopmy nie oglądając się na innych w końcu jesteśmy zadziornym tygrysem czy myszą pod miotłą , niezdecydowanych urzędasów wyp........ na zbity pysk i powołajmy konkretnych takich którzy robią a nie klepią jęzorami od lat i biorą za to klepanie poważna pieniądze DOŚĆ TEJ PIER........ URZĘDOWEJ BIUROKRACJI KOMU SIĘ MOJA WYPOWIEŹ NIE PODOBA NIECH ZABIERA SIĘ DO SZPADLA I NA MIERZEJĘ WIŚLANĄ KOPAĆ KANAŁ
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  KONKRET(2004-12-11)
 • KONKRET: powodzenia w powoływaniu :P
 • Chcialbym poruszyć jeszcze jeden aspekt,mianowicie do Kaliningradu jeżdzę juz ponad 10 lat w sprawach służbowych.Czy Rosjanie np.pytają się nas jak postawić siatki do połowu ryb.Tam codziennie poławia sie ok 10ton sandacza.U nas rybacy dosłownie wyciągają z wody po kilka kg.W Rosji postawiona jest zapora z sieci,aby zadna rybka przypadkiem nie prześlizgnęła na terytorium Polski.Dosyć tych bzdurnych polemik.Mieszkamy w suwerennym państwie i taki przekop jest koniecznością.Przyniesie to tylko zysk a nie stratę jak chce to dowieść p Gintowt.Zresztą stratę dla naszego państwa przynosi jego partia PZPR. Ps. Jeśli chodzi o ekologow,to niech jada na polwysep i zobacza jakie spustoszenie niosa kormorany,ktore zrobily "pustynię" kikutow dzrzew
 • Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Witold Górski oglądał nasz portMorski i uczestniczył w spotkaniu w urzędzieMiasta nt. współpracy z obwodemKaliningradzkiego i realizacji inwestycji w obrębie portu! A przecież bez swobodnegoDostępu doMorza będzie to kupaSzmalu wBłotoWyrzucona!!! Jednak (jak tu widać) jest dyrektywaCentralna: upolityczniać plany przekopu Mierzei, to go nie będzie nigdy (jeno argument komunikacji mieszkańców BałtijskojKosy akurat wElgu brzmi zupełnie żenująco)... Zaś ślepym wyznawcom zasady nieDrażnićMisia polecam www.wprost.pl i bardziej wyważony materiał (oŻyciuObwodu) www.osw.waw.pl
 • Emanowanie nas ciągłą potrzebą nieustającego, a wręcz permanentnego braku decyzyjności lub zgoła ucieczką przed tego typu działaniami - uwieńczonymi konkretnymi krokami (o sukcesach już nie wspomnę) jest nad wyraz żenujące. W czym tkwi mechanizm takiego pozornego działania? Czy to jakieś zmory przeszłości, czy też konfidencjonalny stosunek do lokalnej społeczności, który to ukierunkowany jest jedynie na "zmylenie przeciwnika" - a w rezultacie końcowym jawi się być, wręcz groteskowym przejawem kiełbasy wyborczej? No więc – jeżeli nie – to dlaczego nie i co w zamian. A jeżeli tak – to właściwie jak?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2004-12-11)
 • Wspominałem kiedyś przy okazji dyskusji o sensie przekopu, iż przeciwnicy ( tu na tych stronach dyskusyjnych) przekopu, są w istocie adwokatami spraw rosyjskich. Rosjanie zupełnie za darmo mają obrońców swoich interesów i to bardzo zagorzałych. Teraz jest argument, że z powodu tego kanału Mierzeja stanie się wyspą!?!?!. Z dużym zainteresowaniem czekam na jeszcze bardziej pokrętne hipotezy. Panzerzug jakoś zamilkł. Wyjechał, czy może zepsuł mu się komputer ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ruler of Blaircourt(2004-12-11)
 • a co to dla nich za roznica czy mieszkaja na wyspie czy polwyspie, na nasza strone i tak nie przejda wiec teraz jest taka sytuacja jakby mieszkali na wyspie. pytanie do panow zlodzieji z wawy. chce naprawic rynne na garazu. czy mam to konsultowac z wladzami rosyjskimi w krolewcu? przeciez jak zamontuje spowrotem rynne to pewnie wplynie to w jakis sposob na rotacje wody w srodowisku naturalnym, a ja nie chce pozwolic by jakis rusek umarl z pragnienia bo ja mialem takie widzimisie.
Reklama