UWAGA!

Lotnisko w Szymanach coraz bliżej

W poniedziałek 1 lutego wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski zawrze umowę darowizny nieruchomości stanowiących lotnisko powojskowe w Szymanach koło Szczytna z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wartość nieruchomości to ponad 10 mln zł.

W 1996 roku utworzono spółkę Porty Lotnicze „Mazury-Szczytno” w Szczytnie. Głównymi wspólnikami spółki byli Skarb Państwa, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, Energopol Trade S.A. i miasto Szczytno. Pierwotnie spółka prowadziła działalność produkcyjno-usługową (konstrukcje stalowe, stacja kontroli pojazdów), a od 2002 r. rozpoczęła działalność lotniskową.
       W latach 1996-2000 z budżetu Wojewody na dostosowanie lotniska do obsługi ruchu pasażerskiego sfinansowane zostały inwestycje o łącznej wartości ponad 8,5 mln zł. Wykonano i zakupiono między innymi: system świateł nawigacyjnych, elementy sterowania i zasilania systemu nawigacyjnego, elementy ogólnego zasilania, urządzenia średniego napięcia, stację ST-3, system radionawigacyjny ILS/DME, system świateł podejścia PAPI, agregat prądotwórczy. W roku 2006 Minister Skarbu Państwa przekazał posiadane udziały w spółce Samorządowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
       Działki gruntu, na których zlokalizowane jest lotnisko, należą do Agencji Mienia Wojskowego i Lasów Państwowych. W roku 2006 spółka zawarła 5-letnią umowę dzierżawy gruntu z Agencją Mienia Wojskowego, z opcją na jej przedłużenie na następne lata.
       We wrześniu 2009 r. w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury odbyła się uroczystość wręczenia Wojewodom aktów wyrażających zgodę na dokonanie darowizny nieruchomości Skarbu Państwa będących w dyspozycji Ministra Obrony Narodowej, z przeznaczeniem na potrzeby lotnictwa cywilnego. Wojewoda warmińsko-mazurski przystąpił do przygotowania odpowiednich dokumentów, niezbędnych do zawarcia aktu notarialnego. Powołał komisję inwentaryzacyjną, składającą się z przedstawicieli wszystkich zainteresowanych stron, która 3 listopada 2009 r. dokonała inwentaryzacji mienia będącego przedmiotem przekazania. Zgodnie z operatem szacunkowym rzeczoznawcy majątkowego wartość nieruchomości zabudowanych wynosi 9,9 mln zł. Łącznie przedmiot darowizny wraz budynkami i budowlami znajdującymi się na gruntach Skarbu Państwa w zarządzie Lasów Państwowych oraz urządzeń służących do obsługi ruchu lotniczego i lotniska wynosi 10,02 mln zł. Wszystko to zostanie w poniedziałek przekazane Samorządowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
      
      
Edyta Wrotek, W-MUW
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Tam niedaleko tych Szyman mieszka taki pseudo-polonijny głupek, co to nazywa się Siemienas. Kiedyś nasi "mundrale" z TVP zaprosili go nawet do TV, podobnie jak niegdyś L. Grobelnego. Bo tem przygłupowi podczas pobytu w USA udało się stanąc koło R. Regana. Grobelny skończył tak jak kończy każdy cwaniaczek z Pragi - Południe, czyli nieciekawie i tak kończy już ten Siemienas, że nawet policjant stójkowy ostatnio wlepił mu mandat, a ten przygłup groził, że zadzwoni do ministra SW i zwolni całą komendę w Olsztynie. Tak to w tym województwie szuwarowo-bagiennym jest. I my musimy to wszystko znosić - w starym, zacnym Elblągu!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Szymany i przygł.p Siemienas(2010-01-28)
 • Hahaha!!! A co nas to interesuje? Prawda jest brutalna - z punktu widzenia elblążanina to pieniądze wyrzucone w błoto - bo raczej niewielu z nas z tego kiedykolwiek skorzysta, a pieniądze są wojewódzkie. Elbląg do Pomorskiego!
 • W olsztynkowie dobrze kombinują. Taki ćwok z warszafki wsiądzie w lekki samolocik na prywatnym pasie startowym na Okęciu i za 20 minut będzie na Mazurach!! I nie musi gonić 7-tką, waląc na trzeciego, łamiąc przepisy i kasują fotoradary!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wieś tańczy i śpiewa i E-g ole(2010-01-29)
 • olsztyńscy złodzieje na drzewo
 • Wieś tańczy i śpiewa - jeżeli nie wiesz to w Elblągu też są prywatne samoloty. I to dosyć dużo. Ja też nie lubię tych z Olsztynkowa ale każde nowe lotnisko dostępne dla cywili to dla piotów po prostu radocha. Szczególnie że wyposażone jest w systemy radionawigacyjne znacznie ułatwiające pilotaż. Nie masz pojęcia o sprawie to nie zabieraj głosu. Przydałoby się u nas w Elblągu coś podobnego, oczywiście na mniejszą skalę ale to nie od nas zależy. Na razie stoi na lotnisku jedna radiolatarnia ( nie wiem czy sprawna )a przydałby się mały utwardzony pas startowy dla samolotów wielosilnikowych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  krzysio(2010-01-29)
 • krzysio - ty rzeczywiście zachowujesz się jak przysłowiowy mały Kazio. "Nie masz pojęcia". .. wyobraź sobie, że trochę mam. Bo lotniska to nie tylko w Elblągu i Szymanach, ale na swoje lepsze dni czeka np. duże, dawne Luftwaffe i polskie lotnisko dawne w Bażynach k. Ornety, czy w Świętomiejscu. A Szymany mają lobby w warszafce, gdyż w upalne dni na "siódemce" nawet na światłach pulsujących trudno odcinek W-wa - Olsztyn pokonąć mniej niż 4 godziny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  krzysio trochę się zaślinił...(2010-01-29)
 • Kochany "panie ze wsi", myślisz że gdyby nie ta transakcja to w w Elblągu byłoby lepiej? Całe szczęście że coś się z tym lotniskiem robi to może nie zostanie zniszczone jak wymienione koło Ornety które służy miejscowemu rolnikowi za polną drogę. Na naszym lotnisku niestety nie ma żadnej radiolatarni i jeszcze długo nie będzie jeśli tacy malkontenci będą krytykować wszelkie przejawy inicjatywy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bmwr1200c(2010-02-18)
Reklama