UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Manipulacja, konfabulacja czy tylko noworoczne życzenia?

Elbląg, Manipulacja, konfabulacja czy tylko noworoczne życzenia?

Na kilku lokalnych portalach ukazały się wypowiedzi dwóch urzędników – Grzegorza Nowaczyka i Jerzego Wcisły, w których entuzjastycznie stwierdzali, że kanał przez Mierzeję Wiślaną powstanie w 2017 r. Podkreślam, że nie pierwszy raz zdarza mi się prostować informacje przekazywane przez urzędników, a dotyczące tego gorącego tematu, podgrzewanego jak przysłowiowy kotlet przez przedstawicieli wszystkich opcji politycznych w naszym mieście.

Oświadczam, że nie jest ważne w tym przypadku, czy ja jestem za przekopaniem Mierzei, czy przeciw. Problem jest dużo poważniejszy i zupełnie innej natury. Jako osoba chcąca być dobrze i rzetelnie poinformowana, aby wypowiadać się w temacie, postanowiłem nie pierwszy zresztą raz zwrócić się z prośbą o komentarz do artykułów, w których to nasi urzędnicy informują społeczeństwo między innymi o: „…kwestii budowy kanału przez Mierzeję. – Środki na ten cel są w budżecie państwa, ustalony został harmonogram i w 2017 roku kanał połączy Zalew z Bałtykiem – zapewniał wicemarszałek”.
       Pewność pana Nowaczyka mnie zdumiała. Zainteresowałem się tematem, ponieważ dostrzegłem u obu panów wyjątkowy i nadprzyrodzony dar przepowiadania przyszłości. Bo jak nazwać zapewnienia urzędnika państwowego, że coś powstanie i że już dziś wie, że na budowę kanału zabezpieczone są środki w budżecie państwa i tu – proszę o uwagę – w budżecie, który za kilka lat zostanie dopiero ustanowiony!
       Napisałem więc do Ministerstwa Infrastruktury, które bardzo szybko i precyzyjnie odpowiedziało w piśmie o sygnaturze MR-A-pp/983366/2009 między innymi: „pragniemy zwrócić uwagę, iż przedmiotowa inwestycja nie dotyczy wskazanej w zapytaniu budowy kanału, lecz budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, która realizowana jest w ramach w/w Programu Wieloletniego finansowanego ze środków zagwarantowanych w budżecie państwa.”
       Krótko mówiąc, tylko na Drogę Wodną E 70 są środki, nie na kanał-przekop Mierzei.
       Co do kanału żeglownego przez Mierzeję Wiślaną: „Biorąc pod uwagę złożoność całego przedsięwzięcia, szczególnie natury środowiskowej, czego potwierdzeniem są wnioski i zalecenia zawarte w Raporcie o oddziaływaniu na środowisko, informujące o konieczności wykonania 2-3-letnich badań i analiz w celu przeprowadzenia procedury OOŚ (zgodnie z nowymi przepisami) oraz uruchomienia procedury transgranicznej przy udziale strony rosyjskiej oraz Sekretariatu Konwencji Helsińskiej, trwają prace nad urealnieniem terminu realizacji przedmiotowego Programu do roku 2017. Gotowa jest wstępna wersja harmonogramu inwestycji. Ponadto obecnie prowadzony jest proces dokumentacyjny zmierzający do wyboru optymalnego z punktu widzenia ekonomicznego, technicznego oraz czynników środowiskowych wariantu lokalizacji kanału.
       Jednocześnie informujemy, iż kierując się wcześniejszymi doświadczeniami w przeprowadzaniu aktualizacji programu wieloletniego, należy wziąć pod uwagę wszechstronny proces uzgadniania projektu, m.in. zgodnie z trybem ustawy z 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, a także konieczność wykonania Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko dla przedmiotowej inwestycji.
       Po zakończeniu ww. procesu nowelizacji programu wieloletniego, zostanie on zatwierdzony uchwałą Rady Ministrów”.
       Podsumowując, nie jest jeszcze znane miejsce budowy kanału przez Mierzeję, nie zapadła żadna decyzja o zrealizowaniu tego przedsięwzięcia, nie ma żadnego zabezpieczenia w budżecie środków na ten cel. Nieśmiało chciałem tylko wspomnieć, że badania, które będą wstępem do podjęcia jakiejkolwiek decyzji, zakończą się dopiero za trzy lata.
       Jaki z tego morał? A no taki, że urzędnicy zamiast być urzędnikami i z powagą zajmowanego przez siebie stanowiska oraz rzetelnością informować społeczeństwo o faktach, zaczynają bawić się w polityków-wizjonerów. Martwi mnie również urzędnicza pewność, że nikt z mieszkańców nie zechce zweryfikować przekazanych do publicznej wiadomości tych informacji, pozwalając tym samym na kreowanie rzeczywistości.
       Chcąc wykorzystać dar obu Panów, bardzo proszę o przepowiedzenie nam, mieszkańcom Elbląga miedzy innymi:
       - Kiedy osiedle Zatorze zostanie połączone z miastem tunelem lub wiaduktem?
       - Kiedy zostanie dokończona duża inwestycja przy SP 14?
       - Kiedy Gimnazjum przy ulicy Lotniczej w zgodnie z ustawą będzie miało ogrodzony teren?
       - Kiedy w porcie elbląskim zaczną być przeładowywane ładunki?
       - Kiedy miasto wyrazi zgodę na odbudowę kamieniczek wzdłuż rzeki Elbląg na Nowym Starym Mieście?
       - Kiedy powstanie aqua park i stadion?
       - Kiedy w wodzie Zalewu Wiślanego przestaną występować bakterie coli?
       - I najważniejsze, kiedy w Elblągu pojawią się nowi pracodawcy?
      
      
      
Wowka Liczba publikacji: 66
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.8 20 30

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • podpis dariusz babojc a tekst na koncie wowki. .. ?
 • To teraz wiemy, kto to jest Wowka :)
 • Panie Babojć. A ja bym zadał jeszcze takie pytanie: kiedy zostanie reaktywowana linia kolejowa bo Braniewa przez Tolkmicko? Jest ona też między innymi czynnikiem miastotwórczym, w którym Elbląg powinien partycypować.
 • POwolutku na kłamstewkach do wyborów idą ludzie POlityki.
 • Artykuł konkretnie punktujący zmanipulowane informacje przekazywane przez polityków. Szkoda, że w „ Teraz ja” to w końcu konkurs dla amatorów pisania różnych rzeczy( np. pierdoły Aborygena) i chyba nie wymusi jakiejś reakcji polityków. Ten tekst wart był sprawdzenia, autoryzacji przez redakcję i umieszczenia w innym miejscu. W sumie nieźle udokumentowałeś i dołożyłeś. PS Kiedyś obiecałem Ci, że nie będę się czepiał. Widzisz jaki jestem słowny. Pozdrawiam lokalnego Indiana EKO Jonesa Czerwony
 • socjotechnika - działanie indywidualne lub grupowe zmierzające do uzyskania pożądanego zachowania jednostek i grup społecznych ..prezydElowy wyścigSzczurów nabiera śmiałości/bezczelności www.portel.pl
 • Wszystkiego dobrego przedewszystkim sobie aby Grzesiu Nowaczyk i wciśkająca się Wcisła nie zespsuły nam PRZYSZŁOŚĆI !!! wszystkim zdrowia !!!
 • Ale odpowiedzi na te pytania na końcu to rzecz prezydenta Słoniny. No własnie. .. Bez wizji mamy w tej chwili to co mamy w ELblągu. .. Dla miasta potrzebni są własnie w pewnym sensei wizjonerzy-stratedzy, bo dalej beziemy w grajdowle jak za rządów Słoniny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  POirytowany(2009-12-17)
 • Poirytowany- chyba Cie porąbało jak całe PO. Nowaczyk i Wcisła opowiadają rózne bzdety a tłumaczyć ma się P Słonina?
 • Kolejne kłamstwo prowincjonalnego POlityka Platformy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  seniorek(2009-12-17)
 • Wowka – Jeżeli zamierzasz startować ( jestem za) zmień zdjęcie na inne. Nie możesz się tak rozglądać tylko patrz na mnie- na wyborcę. Ręce są za bardzo wyeksponowane co może źle się kojarzyć. Kawa może być. I zbyt pofałdowany garnitur. Nie myśl, że kpię. Serio. Czerwony.
 • Autorze dziękuję Ci za ciekawą informację. Teraz o wiele wyraźniej prezentują się te postaci. W tekście stawia Pan pytanie - " Jaki z tego morał? " - ano taki, że nie wszystko złoto co się świeci w złotoustych. Pozdrawiam
Reklama