UWAGA!

Marszałek idzie va banque

80 proc. pieniędzy dała Unia Europejska, 20 proc. powinien przekazać minister finansów. Choć rok dobiega półmetka, jeszcze tego nie zrobił. Marszałek województwa Andrzej Ryński mimo to rozważa uruchomienie procedur przetargowych na inwestycje melioracyjne. Unijne pieniądze mogą bowiem przepaść.

Dotąd zaledwie cztery województwa w Polsce zaryzykowały i ogłosiły przetargi na realizacje projektów w ramach działania 2.5 „Gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi” sektorowego programu operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006”. Procedury przetargowe ruszyły w woj. świętokrzyskim, wielkopolskim, lubelskim i dolnośląskim. Być może warmińsko-mazurskie będzie piątym województwem, które zdecyduje się także zagrać va banque. Stawką jest 42 mln zł.
     - Mimo że pierwszy nabór wniosków w tym działaniu przeprowadziliśmy jeszcze w styczniu, do dziś nie ruszyła realizacja żadnego z nich - mówi Andrzej Ryński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Powodem jest brak decyzji rządu o uruchomieniu rezerwy celowej na sfinansowanie tych wniosków w wysokości 20 proc. Samorząd, choćby nawet chciał, nie może ich finansować, ponieważ melioracja to zadanie administracji rządowej.
     W tym programie 80 proc. środków pochodzi z Unii Europejskiej, a 20 proc. ma uruchomić minister finansów. Jeszcze tego nie zrobił, stąd niepokój wszystkich urzędów marszałkowskich.
     - Występowaliśmy już w tej sprawie do wojewody oraz ministra rolnictwa - mówi marszałek Ryński. - Teraz będę się stanowczo domagał w Ministerstwie Rolnictwa, by sprawę procedur i finansowania tych projektów jak najszybciej uporządkować z ministrem finansów, planuję wystąpienie do premiera rządu i wojewody. Nie możemy pozwolić, żeby pieniądze potrzebne na meliorację w regionie zostały niewykorzystane. Jest to ważne dla całego regionu, ale szczególnie dla Elbląga i Żuław.
     
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ha ha, jakis tam Rynski bedzie sie interesowal Elblagiem? I kto w to uwierzy?
 • Ida wybory samorządowe to się DJ. z olsztynkowa obudzili...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  poczciwy chłopczyna(2006-05-16)
 • byłaby to niepowetowana strata dla naszego Regionu
 • rzad ma tyle zadan w dziedzinie prawaisprawiedliwosci, ze na takimi duperelami jak meriolacje na jakichs zulawach nie ma czasu sobie glowy zawracac. no ale na chwale bogu, generalowi jaruzlskiemu ipn dwudziesty juz proces wykula.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  gadulyrowykopac(2006-05-17)
 • ciężko będzie z kasą od rządu na melioracje żuław skubańce z PISU przy poprawkach do budżetu przeznaczyli część tej kasy dla kleru na świątynie opatrzności bożej przecież trzeba było podziekować jakoś za wsparcie przy wyborach do parlamentu wiec z chęcią zobaczę co wywojuje nasz kochany marszałek nie mam nic do gościa jeżeli naprawde leży mu na sercu dobro naszego regionu ale wątpie że ktoś sie nim przejmie w warszawie
 • No wreszcie mamy marszalka z prawdziwego zdarzenia , a nie jakiegoś niedołęge.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pz dr ..(2006-05-17)
 • Na jego miejscu tez zacząłbym sie martwić nie o stołek tylko o poparcie mieszkańców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Głos E-g(2006-05-17)
Reklama