UWAGA!

Mieszkania powstają, drogi raczej nie będzie

 
Elbląg, Tak ma wyglądać budynek według obecnego projektu
Tak ma wyglądać budynek według obecnego projektu (fot. inwestor)

Przy ulicy Donimirskich powstaje nowy budynek, w którym ma być prawie 50 mieszkań. Inwestor chce dobudować jednak jeszcze jedno piętro i wyprostować dach, a na takie zmiany musi się zgodzić ratusz. Prezydent mówi „nie”, choć przedsiębiorca chce w zamian wybudować drogę, która połączy Donimirskich z Browarną i odkorkuje tę część miasta.

Budowa nowego budynku mieszkalnego przy ul. Donimirskich trwa w najlepsze. Projekt przewiduje powstanie na czterech kondygnacjach 48 mieszkań, a na parterze – supermarketu. Inwestor chce jednak teraz projekt zmienić i dobudować jeszcze jedno piętro, na którym miałoby się znaleźć dodatkowych 17 mieszkań. Wysokość budynku się nie zmieni, za to zamiast spadzistego dachu powstanie płaski, zwiększy się też liczba miejsc parkingowych. By dokonać zmian w tej inwestycji, potrzebna jest zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, zgoda prezydenta i radnych.
       - Nie chcę nic za darmo. W zamian zbuduję drogę dojazdową z ulicy Donimirskich do Browarnej, która będzie kosztować mnie 300 tysięcy złotych i odkorkuje tę część miasta, szczególnie rano i po południu – mówi inwestor Krzysztof Smogorzewski.
       Urzędnicy ratusza przygotowali analizę, z której wynika m.in., że w wyniku dobudowania parkingów zmniejszy się powierzchnia terenów zielonych i zwiększy się ruch samochodów. Dlatego prezydent negatywnie zaopiniował taką zmianę.

  Elbląg, Tędy miałaby prowadzić nowa droga do ulicy Browarnej
Tędy miałaby prowadzić nowa droga do ulicy Browarnej (fot. Anna Dembińska)


       Sprawą zajmowali się na ostatnim posiedzeniu radni z komisji gospodarczej. Katarzyna Wiśniewska, dyrektor Departamentu Architektury i Urbanistyki, tłumaczyła podczas posiedzenia, że radni mogą wystąpić z własnym projektem uchwały, by zmienić plan zagospodarowania przestrzennego przy ulicy Donimirskich, ale procedura i tak potrwa około 15 miesięcy. Radni decyzji nie podjęli. - Musimy się jeszcze nad tym zastanowić – powiedział nam Ryszard Klim, przewodniczący komisji gospodarczej.
       Wiele wskazuje na to, że do zmiany projektu budynku nie dojdzie, bo inwestycja ma się zakończyć już w przyszłym roku. Warto dodać, że ratusz nie planuje w najbliższym czasie budowy drogi z Donimirskich do Browarnej.
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Panie inwestorze, zainwestuj gdzie indziej w elblągu dom starców i w większości idioci zostali, dobrze Ci radze oszczędzisz i kasy i nerwów
 • tu chyba bardziej chodzi o " koperte"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  2
  korÓpcja(2014-06-26)
 • Jak zwykle urzedasy zamiast pomoc, przeszkadzaja. .. NWO ma racje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  4
  misiopysiorysio(2014-06-26)
 • zakładając ok. 1000m kondygnacja po ok 3000,deweloper ma dodatkowo 3 bańki, jest o co walczyć, a dojazd z browarnej na pewno by się tam przydał
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  redrum(2014-06-26)
 • Do nwo chceż zeby gdzie indziej zainwestował, bo ty masz mieszkanie ZBK z miasta. Dlatego mu doradzasz wypad z Elblaga.
 • Sądząc po tej jednej wizualizacji, projekt w obecnym kształcie wygląda sensownie - ot, zgrabna mieszkaniówka z rozsądnymi proporcjami. Jeśli inwestor chciał wycisnąć z budynku jeszcze więcej kasy, to trzeba było złożyć inny projekt, a nie teraz kombinować i nogą upychać dodatkowy metraż. O potrzebie dojazdu chyba było wiadomo wcześniej, więc po co to ściemnianie, że dodatkowe piętro sfinansuje drogę? Deweloperzy i tak już wystarczająco dyktują urzędom warunki, psując wygląd polskich miast (w pogoni za zyskiem)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  2
  Łukasz23(2014-06-26)
 • PANIE INWESTORZE najpierw trzeba naprawić drogę dojazdową czyli. Daszyńskiego, którą tak pięknie rozjechały ciężkie samochody w trakcie trwania budowy, a później pisać o budowie nowej, bo nawet dziur nie jesteście w stanie połatać. Obiecaliście naprawę tej drogi, czekamy na spełnienie obietnicy!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  2
  Zniecierpliwiony(2014-06-26)
 • .. .. -" ale procedura i tak potrwa około 15 miesięcy. " Czy jeszcze ktos ma jakies pytania dlaczego w Polsce jest gorzej niż na zachodzie?. .
 • NIe zgadzać się na nic, co zwiększa hałas i ruch samochodowy. Mieszkam przy Odzieżowej, kiedyś było tu cicho i spokojnie, a teraz hałas, pędzące samochody. Komfort mieszkania obniżył się znacznie.
 • Jak będzie mniejsza powierzchnia dachu, to miasto mniej zedrze na deszczówce. .co się dziwić, że się nie zgodzili. Kasa ucieknie. A nowa droga? Mieszkania? a kogo w UM to obchodzi?? oni sami i tak by tego przecież nie zrobili
 • Ja na tablicy budowlanej widziałam termin zakończenia 2016r. , a nie przyszły rok. Inwestor to młody człowiek z polotem pomysłem i rodziną. .. chce również żeby dużo innych rodzin mogło zamieszkać w swoich wymarzonych mieszkaniach. Mam nadzieje że negocjacje zakończ się pozytywnie, bo najgorsze co może być to rozkopana budowa bez postępów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  llloooo(2014-06-26)
 • Nie ma zgody st. Petersburga na nową drogę doNimirskich. Nimirscy nie zostali zaplanowani w Sputnikach GPS. Daszyńskiego znają od wielu lat (to jeszcze poniemiecki " beton" ). Na parterze nowego domu należy dorobić " histo" bo " patologia" tam już jest. Rosjanie poprzebierani za " zielone ludziki" mają kłopot z tym. W Słowiańsku przechowują dzisiaj zabitych przez siebie Ukraińców w Solonych ozietach tego kurortu lub na stercie w łaźni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Cukier(2014-07-02)
Reklama